[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Afrike podľa štatistík ACN enormne narástlo násilie proti kresťanom
P:3, 18. 06. 2020 10:29, ZAH

Bratislava 18. júna (TK KBS) Za ostatné dva roky v krajinách ako Burkina Faso, Mali, alebo Nigéria vzrástol počet extrémistických útokov na kresťanov zo 180 na 800. Počet mŕtvych stúpol z 225 na 2000 ročne.

Utiecť z domovov muselo dovedna 900-tisíc nevinných ľudí.

Pred rokom 2012 existovala v subsaharskej Afrike len jediná teroristická skupina. Dnes ich tam vyčíňa viac ako 10. Počet násilných udalostí je väčší len za rok 2018, ako za predošlých sedem rokov spolu.

Región Sahel je pás krajín južne od saharskej púšte, ktorý siaha od Senegalu po Džibuti. Už dnes je domovom pre takmer 442 miliónov ľudí. Tento počet však rastie každým dňom. Očakáva sa, že do roku 2040 bude v Saheli oproti dnešku žiť až dvojnásobok ľudí.

V krajinách navyše vládne extrémna chudoba a štáty zlyhávajú vo svojich základných funkciách. Ľudia, ktorí tam žijú, nemajú životné východisko, ani cieľ. Ich jedinou snahou je ostať nažive, ochrániť svoje deti a zachovať si vieru, alebo život podľa svojho svedomia.

Islamistickí radikáli túto bolestivú situáciu využívajú. Ponúkajú mladým mužom vidinu lepšieho života, sľubujú im, že ich „vyslobodia z otroctva“, že im pomôžu vziať život do vlastných rúk. Dospievajúcich chlapcov najprv takto naverbujú, potom im dajú pocítiť príslušnosť k skupine a naučia ich používať zbrane. Na záver ich zradikalizujú používajúc náboženstvo.

Naopak, mladé dievčatá trpia unášaním, znásilňovaním, nútenými náboženskými konverziami a na koniec sobášmi z donútenia.

Útok na kresťanov, ale aj iných civilistov sa pre radikálov stali náhradou za útok na štát, systém, či na západný svet. Za ciele si vyberajú nie len vojakov a políciu, ale aj ľudí, ktorí majú verejnú úlohu, alebo plnia nejakú službu: učitelia, úradníci, lekári, kňazi... Ktokoľvek javí známky spolupráce s vládou a štátom, je označený za nepriateľa a zavraždený. A miestne štátne autority si s neutíchajúcimi problémami nevedia dať rady.

V kamerunskej dedine Koza nechali teroristi takýto plagát:

„Milí ľudia, ktorí žijete v Koze. Radi by sme vám niečo povedali. Dobrý deň, dobrý večer. Zdraví vás Boko Haram. Vypálime veľa domov. Pripravte sa na vojnu. Motorky, autá, ľudia, všetko zhorí. My, Boko Haram, vám ukážeme, že sme tu. Ak nám nedáte vaše dievčatá a chlapcov, spravíme všetko, čo vieme a začne vojna. Je na vás ako sa rozhodnete.“

Partneri nadácie ACN, ktorí pôsobia priamo v regióne, pravidelne informujú o situácii v regióne a robia všetko preto, aby sa k ľuďom dostala pomoc. Kňazi vysluhujú sviatosti a navštevujú veriacich. Rehoľné sestry sa starajú o siroty, o chorých a starých. Laickí misionári vyučujú katechizmus a sú predĺženou rukou Cirkvi.

 

"Aj my však máme svoju úlohu. Preto vás prosím o modlitby za mier a obrátenie násilníkov v týchto krajinách," informoval riaditeľ národnej kancelárie pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi Miroslav Dzurech.

-

Zdroj: ACN

( TK KBS, acn, rp; ml ) 20200618021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]