TK KBS

Dnes je pondelok 06. 07. 2020   Meniny má Patrik, Patrícia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Životopis budúceho spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša
P:3, 17. 06. 2020 09:28, DOM



Bratislava/Spišská Kapitula 17. júna (TK KBS) Doterajší farár a dekan v Kežmarku Ján Kuboš, ktorého v marci pápež František vymenoval za nového pomocného biskupa Spišskej diecézy, prijme biskupskú vysviacku v stredu 24. júna 2020 o 10:00 v v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Pri tejto príležitosti prinášame jeho oficiálny životopis.

Životopis nového spišského pomocného biskupa Jána Kuboša

Ján Kuboš sa narodil 28. februára 1966. Je rodákom z Nižnej na Orave a má 54 rokov. Kňazskú vysviacku prijal 18. júna 1989 v Bratislave. V roku 1998 získal licenciát z kánonického práva na KUL v Lubline a v roku 2002 doktorát z teológie na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave.

Zastával nasledovné úrady:
- 1. júla 1989 – 27. septembra 1989: kaplán, Podolínec
- 28. septembra 1989 – 25. mája 1990: základná vojenská služba
- 26. mája 1990 – 30. júna 1990: kaplán, Svit
- 1. júla 1990 – 31. júla 1990: kaplán, Liptovský Mikuláš
- 1. septembra 1990 – 31. augusta 1991: kaplán, Ružomberok
- 1. septembra 1991 – 30. júna 1997: farár, Liptovská Osada
- 15. marca 1993 – 1. júla 1997: pastoračná služba väzňom
- 15. marca 1994 – 30. júna 1994: excurrendo, Liptovská Lúžna
- 1. septembra 1997 – 30. júna 2017: špirituál kňazského seminára a odborný asistent religionistiky na RK CMBF UK  – TI v Spišskom Podhradí
- 1. decembra 1998 – 30. novembra 2008: člen Diecéznej liturgickej komisie
- od 27. júna 2001: člen Komisie KBS pre klérus (koordinátor diecézneho tímu pastorácie povolaní)
- od 1. decembra 2001: sudca cirkevného súdu
-13. marca 2014 – 12. marca 2019: člen Diecéznej liturgickej komisie
- od 4. júla 2017: člen kňazskej rady ex offo, dekan Kežmarského dekanátu a dekan-moderátor Podtatranských dekanátov, farár v Kežmarku
- 25. marca 2020 ho pápež František vymenoval za spišského pomocného biskupa

Plynule hovorí po francúzsky, rusky a poľsky, pastívne taliansky a anglicky.



( TK KBS, sd; ml ) 20200617013   |   Upozorniť na chybu v správe |



[naspäť]







(c) TK KBS 2003 - 2020