[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 07. 2025   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Pred 80 rokmi k nám prišli saleziánky, dnes fungujú v 16 komunitách
P:3, 16. 06. 2020 08:05, DOM

Bratislava 16. júna (TK KBS) Práve dnes, 16. júna, uplynulo osemdesiat rokov od príchodu prvých saleziánok na Slovensko (16. 6. 1940). Ich prvá komunita vznikla v Trnave, potom sa otvorili komunity v Dolnom Kubíne a Nitre. Saleziánky podobne ako iné rehoľníčky boli neskôr odvlečené do pracovných táborov. Neskôr počas totality žili tajne na bytoch a tiež sa tajne formovali. V období uvoľnenia sa postupne opäť začali združovať do komunít a rehoľných domov, začali nosiť rehoľné rúcho a vzniká slovenská delegatúra Inštitútu dcér Márie Pomocnice a neskôr slovenská provincia svätého Jána Bosca.

Oslavy 80. výročia príchodu prvých saleziánok na Slovensko boli v komunitách už pred mesiacom (16. mája). V období tesne po sviatku ich spoluzakladateľky Márie Dominiky Mazzarellovej, ktorá má spomienku 13. mája. Provinciálna predstavená na Slovensku Monika Skalová cestovala do komunít, kde spolu so sestrami výročie oslávila. Komunity sestier sa navzájom obdarovali darčekmi.

Video 1 / Video 2

Sestry mali oslavovať 16. mája spolu s generálnou predstavenou Yvonne Reungoat v Košiciach, ale kvôli Covid- 19 oslavovali v miestnych komunitách, bez generálnej predstavenej. Mediálne sa s ňou spojili prostredníctvom videa, ktorým vyjadrili vďačnosť za 80 rokov. Počas oslavy sa mala konať aj výstava obrazov a sviec, ktoré pripravili sestry Andrea Miklovičová a Lenka Pukajová. Výstava sa konala v Bratislave. Niektoré diela je možné si rezervovať na salezianky80.blogspot.com. Oslavy budú pokračovať až do konca roka 2020.

Saleziánky pôsobia v 16 komunitách - v Trnave na Krížovej a Olympijskej ulici, v Dolnom Kubíne, v Šamoríne, v Dubnici nad Váhom, v Bratislave Hrobákovej a v Rožňave a v Michalovciach, v Bratislave provinciálnom dome, v Nitre a v Humennom, v Banskej Bystrici a v Košiciach na KVP a na Troch hôrkach v Bratislave Vavilovovej, a v Baku v Azerbajdžane. Spolu 85 sestier z toho 9 misionárok.

Ich poslaním je pastorácia mladých. O histórií a súčasnosti saleziánok rozprávali sestry Miroslava Tarajajová, Anna Chrkavá a Eva Pullmannová v Rádiu LUMEN.

TK KBS informovala Dagmara Čepelová

( TK KBS, dce; ml ) 20200616018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]