TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

AsiaNews: Čínske úrady uznali biskupa vymenovaného Svätou stolicou
P:3, 16. 06. 2020 09:10, ZAHČína 16. júna (RV) Osemdesiatšesťročný tajný biskup diecézy Fu-čou Mons. Petr Lin Ťian Šan bol minulý týždeň uznaný štátnymi úradmi. Informuje o tom agentúra AsiaNews a denník talianskych biskupov Avvenire. Ide o ďalší dôležitý krok v postupnom zbližovaní "oficiálnych" a "podzemných" katolíkov v Číne.

Spečatila to liturgia, ktorú staronový biskup slúžil v kostole pôvodne zasvätenom sv. Dominikovi a zúčastnil sa na nej aj siamenský biskup. Správa prichádza po niekoľkomesačnom ochromení činnosti čínskej katolíckej cirkvi z dôvodu pandémie - tamojšie kostoly sa opäť otvorili veriacim až na začiatku júna. Napriek tomu, ako je zrejmé, dialóg, ktorý začal dohodou Svätej stolice s čínskou vládou z 22. septembra 2018, sa neprerušil.

Osemdesiatšesťročný biskup Lin sa dlhodobo a trpezlivo usiloval o zmierenie "vlasteneckej" a "tajnej" cirkvi, pričom sa stretával s veľkým odporom a mnohými ťažkosťami. Čelil snahám o jednostranné vyriešenie situácie, buď vymenovaním biskupa z Ríma alebo vnútením pekingského kandidáta, ktoré by ešte viac rozštiepilo cirkevné spoločenstvo.

Viackrát odmietol oficiálne uznanie, aby tak zabránil konfliktom a doprial kňazom a veriacim čas k pochopeniu a prijatiu tejto zmeny. Nevstúpil do Vlasteneckého združenia a naliehal, aby k tomu neboli nútení ani kňazi a veriaci, zastával slobodný názor tých, ktorí nesúhlasia s jeho štátnym uznaním.

Zároveň verejne požiadal o možnosť výkonu biskupského úradu so všetkými právomocami, ktoré k tomu patria, o slobodnú vieroučnú formáciu veriacich a o vhodné priestory k takejto pastoračnej činnosti. To všetko v meste, ktoré nie je pre Čínu nijako dôležité.

Fu-čou bolo založené už v treťom storočí, Marco Polo ho opisuje ako veľké obchodné stredisko v kontakte s Indiou, dnes je to viac ako sedemiliónová metropola a hlavné mesto provincie Fu-ťien. Fu-čouská diecéza, ustanovené v roku 1946, má 250 tisíc katolíkov.

Po podpise spomínanej vatikánsko-čínskej dohody vysvetlili pápežovi spolupracovníci, že ich cieľom je predovšetkým "dobro cirkvi a budúcnosť Evanjelia" v Číne. Dohoda doteraz vydala prvé ovocie pri dvoch vlaňajších biskupkých sväteniach a teraz ju potvrdilo aj úradné uznanie biskupa Lina.

Otázka tajných biskupov nie je súčasťou dohody, ktorá sa týka menovania nových biskupov, avšak dúfalo sa, že prinesie priaznivú atmosféru aj k riešeniu tohto problému, ktorý Svätá stolica považuje za prednostne dôležitý. Zásadnú rolu tu hrá podpora zo strany veriacich, ako tomu bolo u biskupa Fu-čou a do budúcnosti snáď i ďalších pastierov.( TK KBS, rv cz, jag, ml; rp ) 20200616015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020