TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenská katolícka charita spúšťa na sieťach kampaň "Čo je domov"
P:3, 15. 06. 2020 19:47, DOMBratislava 15. júna (TK KBS) Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa Utečencov spúšťa Slovenská katolícka charita kampaň na sociálnych sieťach s názvom Čo je domov #whatishome, prebehujúcu pod záštitou ďalších 11-tich partnerských charít v rôznych európskych krajinách. Cieľom tejto kampane je poukázať na pozitívny prínos migrujúcich ľudí, a to nielen v ich novej krajine, ale aj v krajine pôvodu.

"Pre nás v Slovenskej katolíckej charite je migrant predovšetkým náš blížny, pocestný, ktorého sme vyzvaní prichýliť. Je to výzva nielen pre jednotlivcov, ale aj pre spoločenské štruktúry a verejné inštitúcie. Chceme, aby pre ľudí hľadajúcich u nás nový domov boli vytvorené podmienky, v ktorých sa môžu stať plnohodnotnými členmi našej spoločnosti," hovorí generálny sekretár SKCH Erich Hulman.

Na Slovensku žije 143 000 ľudí iného než slovenského občianstva, čo predstavuje približné 2,6% celkovej populácie krajiny (r. 2019). Najčastejšími krajinami pôvodu sú Ukrajina, Srbsko, Česko, Maďarsko a Rumunsko. Kríza COVID-19 poukázala aj na to, aká veľmi dôležitá bola a je úloha pracovníkov „prvej línie“ pri udržiavaní poskytovania zdravotnej starostlivosti, výroby a hlavne poľnohospodárstva. Dlho sme ignorovali skutočnosť, že migranti, vrátane utečencov a často žiadateľov o azyl, majú v týchto odvetviach dôležitý podiel.

Tetiana, krehká mladá zdravotná sestra z Ukrajiny, neúnavne pomáha v nemocnici na detskej klinike otorinolaryngológie (ORL). Stará sa o stovky pacientov a každému dáva kúsok seba. „Milujem to, čo robím a milujem svoju novú krajinu. Pracujem spolu s výnimočnými lekármi a lekárkami“. Podľa odhadov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSAPA), u nás chýba 10 000 - 15 000 zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. V súčasnosti však v nemocniciach pracuje iba 79 zahraničných sestier. Je nemožné vyhnúť sa tomu, aby súčasťou našej spoločnosti boli aj cudzinci.

Často sa ale hovorí o tom, že migranti, najmä v sektoroch s nízkym príjmom, nemajú rovnaké príležitosti ako ľudia narodení v svojej vlastnej krajine. Napríklad v poľnohospodárskom a automobilovom sektore sú na Slovensku niektorí pracovníci prijímaní „neformálne“. Migrujúci pracovníci sú veľmi náchylní na vykorisťovanie pracovnej sily, často bývajú v núdzi a majú obmedzený alebo žiadny prístup k sociálnemu zabezpečeniu.

Okrem toho v celej Európe čelia migranti (najmä neeurópski) diskriminácii na trhu s bývaním a na trhu práce, ako aj širšej rasovej diskriminácii spôsobenej xenofóbiou a populistickými nacionalistickými diškurzmi. Na Slovensku, podľa výsledkov Euro barometra má 81 % občanov viac či menej negatívne postoje k prisťahovalectvu osôb z krajín mimo Únie. Slovensko doteraz nedokázalo uznať migráciu ako pozitívny aspekt vývoja krajiny.

Manažérka projektu MIND, Irina Adamová, hovorí: „v čase dezinformácií je tiež dôležité vytvoriť diškurz o migrantoch a utečencoch založený na faktoch vo všetkých spravodajských a komunikačných médiách, a najmä aj na sociálnych sieťach“.

Okrem potreby preukázať globálnu solidaritu s tými, ktorí utekajú pred vojnou, krízou a prenasledovaním, paneurópska kampaň What is home? (Čo je domov?) chce poukázať na zručnosti a talenty ľudí s iným než slovenským pôvodom a tiež verejne a otvorene oceniť  ich prínos do spoločnosti, poukázať na dôležitosť dodržania ľudských práv a to nielen vtedy, keď je potrebná ich práca.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo; ml ) 20200615038   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020