TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Turíne vysvätili štyroch slovenských mladých saleziánov za diakonov
P:3, 13. 06. 2020 21:45, ZAHTurín 13. júna (TK KBS) V Bazilike Márie Pomocnice kresťanov v Turíne sa konala vysviacka dvanástich mladých saleziánov za diakonov. Štyria z nich sú Slováci: Ján Butkovský (29), Peter Boško (36), Daniel Holúbek (31) a Jozef Peržeľ (30). Prvý stupeň kňazstva udelil mladým saleziánom turínsky arcibiskup Mons. Cesare Nosiglia pod obrazom Márie Pomocnice v chráme, ktorý v štvrti Valdocco postavil zakladateľ saleziánov don Bosco. Na slávnosti bol prítomný aj novomenovaný slovenský provinciál don Peter Timko.

Pri dodržaní platných opatrení boli na slávnosti v priestrannej bazilike prítomní nielen spolubratia svätencov z komunity študentov teológie v Turíne-Crocette ale aj desiatky mladých a ďalší hostia. Turínska saleziánska provincia zabezpečila zo slávnosti priamy prenos na svojom facebooku. Video je možné si pozrieť aj zo záznamu.
 
Liturgia vysviacky bola zo slávnosti Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, ktorá sa v Taliansku slávi v nedeľu. S turínskym arcibiskupom Mons. Nosigliom koncelebrovali direktor komunity študentov teológie don Marek Chrzan a turínsky provinciál saleziánov don Enrico Stasi.

Mons. Nosiglia vo svojej homílii vyzval mladých svätencov k veľkej vďačnosti a k úlohe žiť eucharistiu, pretože ona nie je len slávením v kostole, ale má aj misionársky rozmer. „Eucharistiu treba žiť, okrem jej slávenia a že v ňu veríme.“ Pripomenul, že ako kresťania „sme povolaní žiť Krista a žiť z Krista“.

Po tom, ako mladí saleziáni zložili do rúk turínskeho arcibiskupa sľub poslušnosti svojim legitímnym predstaveným, vyslovil nad každým z nich biskup slová: „Boh, ktorý začal v tebe svoje dielo, nech ho aj dokončí.“

Do turínskej baziliky sa symbolicky po 80. rokoch od svojej kňazskej vysviacky vrátil aj dnes už blahoslavený Titus Zeman, keď aj jeho meno zaznelo vo vzývaniach mučeníkov, v litániách ku všetkým svätým. V závere slávnosti za nových diakonov poďakoval prítomným i neprítomným rodičom, arcibiskupovi, saleziánom spolubratom, osobitne komunite a direktorovi, predstaveným a formátorom – medzi nimi aj zosnulému slovenskému provinciálovi Jozefovi Ižoldovi „ktorý, ako dúfame, nás sprevádza z neba“ –, mladým z oratórií a všetkým, ktorí pripravili a umožnili slávnosť slovenský diakon Daniel Holúbek. Ubezpečil všetkých aj o modlitbách za nich.

Štyria slovenskí mladí saleziáni diakoni sa po návrate na Slovensko odoberú na určené miesto kvôli karanténe, neskôr podstúpia testovanie na Covid-19 a následne počas leta budú vykonávať diakonskú prax v určených komunitách.

-
Zdroj: saleziani.sk( TK KBS, sal, rhsdb; ml ) 20200613010   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020