TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili text posolstva Svätého Otca na štvrtý Svetový deň chudobných
P:3, 13. 06. 2020 21:05, ZAHVatikán 13. júna (RV) V sobotu 13. júna, na sviatok sv. Antona Paduánskeho, predstavili vo Vatikáne text Posolstva pápeža Františka na 4. svetový deň chudobných. Jeho témou je výzva z Knihy Sirachovcovej: „Podaj svoju ruku chudobnému“ (Sir 7,36). Svetový deň chudobných sa bude sláviť 15. novembra, na 33. nedeľu cezročného obdobia.

Na konferencii prenášanej cez internet z Tlačového strediska Svätej stolice vystúpili predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie Mons. Rino Fisichella, sekretár rady Mons. Octavio Ruiz Arenas a podsekretár Mons. Graham Bell.

Arcibiskup Fisichella ku kontextu tohtoročného pápežského posolstva uviedol: „Je to posolstvo, ktoré priamo zapadá do dramatického momentu, ktorý celý svet zažil z dôvodu Covidu-19, a s ktorým mnohé krajiny ešte stále s námahou zápasia, aby poskytli pomoc tým, čo sa stali nevinnými obeťami.“

Šesťstranové posolstvo rozdelené do desiatich bodov má silný biblický ráz. Čitateľa najprv uvádza do kontextu Knihy Sirachovcovej, múdroslovnej knihy známej aj ako Ekleziastikus alebo Ben Sira. Grécky písaný spis zachytáva slová múdreho muža, Sirachovho syna (Múdrosť Ježiša Ben Siru). Vznik knihy sa datuje približne dvesto rokov pred Kristom.

Kniha Sirachovcova nabáda netratiť nádej a neopúšťať sa v čase nešťastia, ale zostať spojený s Bohom a vytrvať. Modlitba nemôže zostať bez skutkov lásky na pomoc blížnemu v núdzi.

Ako zdôrazňuje pápež František, „modlitba k Bohu a solidarita s chudobnými sú neoddeliteľné. Pre slávenie bohoslužby, ktorá bude milá Bohu, je nutné uznať, že každá osoba, aj tá najzúboženejšia a opovrhovaná, nosí v sebe vtlačený obraz Boha. Z takejto pozornosti vyplýva dar Božieho požehnania, pritiahnutého veľkodušnosťou praktizovanou voči chudobným“ (č. 2).

V úvodnej časti posolstva Svätý Otec cituje tieto riadky Knihy Sirachovec:

„Neznepokojuj sa, keď ti príde čas pohromy. Znášaj, čo ti znášať ukladá Boh; pevne sa pridaj k Bohu a vytrvaj, aby si vzrástol životom, keď príde koniec.

Prijímaj všetko, čo ťa zastihne, vytrvaj v bolesti, maj trpezlivosť, ak ťa niečo sužuje. Lebo zlato a striebro čistia ohňom a bohumilých ľudí v peci utrpenia.

Dôveruj v Boha a on ťa vyslobodí, urob priamou svoju cestu a dúfaj v neho! Zachovaj si bázeň pred ním a vydrž v nej do staroby!

Ktorí sa bojíte Pána, čakajte, až sa zmiluje, neodkloňte sa od neho, aby ste neklesli.“ (Sir 2,2-7)

Kniha Sirachovcova má v niektorých úsekoch podvojné číslovania veršov. Citát v nadpise pápežského posolstva „Podaj svoju ruku chudobnému“ (Sir 7,36) má v originálnej verzii názvu posolstva alternatívny index.( TK KBS, RV jb; ml ) 20200613008   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020