[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 01. 2023   Meniny má Alfonz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo viacerých diecézach Slovenska sa konali kňazské a diakonské vysviacky
P:3, 13. 06. 2020 18:00, DOM

Bratislava 13. júna (TK KBS) Kňazské a diakonské vysviacky sa konali počas dnešného dňa v niektorých diecézach Slovenska. TK KBS pri tejto príležitosti prináša ich prehľad.

- - - -

Bratislava

Bratislavská arcidiecéza má oddnes troch novokňazov a troch nových diakonov. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský vysvätil v Katedrále sv. Martina v Bratislave za kňazov Milana Jaroša, Daniela Kremnického a Mareka Vávru. Posvätný rád diakonátu prijali Filip Majdán, Juraj Ochaba a Marek Vranka.

Svätiteľ nových pastierov cirkvi povzbudil, aby pri svojej službe prežívali blízkosť Ježiša a snažili sa mu čo najviac pripodobniť. Vysviacka znamená podľa arcibiskupa Zvolenského duchovné objatie Ježiša Krista. Nezmazateľný znak tohto objatia ostáva v diakonoch a kňazoch navždy, podobne ako pri sviatostiach krstu, alebo birmovania.“


„Milí bratia, keď prijmete či už stupeň diakonátu alebo presbyterátu, usilujte sa byť na Božej hrudi a prežívajte blízkosť Ježiša, aby ste sa čím viacej podobali Ježišovi," uviedol. 
Za prejavenú dôveru sa za novovysvätených poďakoval svätiteľovi novokňaz Daniel Kremnický: „Prosíme vás o modlitby, aby sme vytrvali až do konca a boli verní, a ubezpečujeme vás aj o našich modlitbách.“


Slová vďaky si vypočuli aj predstavení Kňazského seminára svätého Cyrila a Metoda v Bratislave. Prihovoril sa im diakon Marek Vranka: „Ďakujeme vám, že ste nám pomáhali spoznávať, akí máme byť pred Bohom. Vďaka vám za podporu modlitby, napomenutia a tiež za váš osobný príklad.“


Novokňazi a diakoni nezabudli ani na svojich rodičov, ktorí ich na ceste duchovného povolania podporovali. V mene všetkých im poďakoval diakon Juraj Ochaba: „Ťažko by to išlo bez vás, naši drahí rodičia, vďaka vám za život a všetko dobré v ňom, za lásku, výchovu a podporu.“


Na záver slávnosti sa arcibiskup Zvolenský obrátil na manželov, aby aj oni počúvali Boží hlas, naučili takto načúvať aj svoje deti, a tým im vytvorili vhodné podmienky na rozlišovanie ich budúceho povolani, informoval Ján Heriban z Rádia LUMEN.

- - - -

Trnava

Diakonská vysviacka

Trnava, diakonat

V sobotu 13. júna, na spomienku sv. Antona Paduánskeho, udelil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch posvätný rád diakonátu dvom kandidátom pre duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze.

Diakonmi sa stali Bernard Novák z Bieleho Kostola, ktorý je filiálkou farnosti Ružindol a Maciej Krzysztof Wojtal z farnosti Okoličná na Ostrove, pôvodom z Poľska. Celý obrad diakonskej vysviacky sa niesol v hlbokej duchovnej a sústredene prežívanej atmosfére, ktorú umocňoval spev organistu na chóre katedrály.

„Väčšinou, keď svätíme diakonov, tak nám príde na myseľ ten najznámejší, ktorého poznáme a to je sv. Štefan, prvomučeník. Je príkladom pre všetkých diakonov, predovšetkým v úplnom odovzdaní sa do Božej vôle. Pre svojho Majstra sa dal ukameňovať a voči svojim mučiteľom nepociťoval nenávisť, ale sa aj v posledných chvíľach svojho života za nich modlil, aby im Pán Boh odpustil. Grécky výraz στέφανος (stefanos) znamená «ovenčený» alebo «korunovaný»... Aj diakon má byť vencom Božej slávy, ale aj vencom, ktorý môžeme obsiahnuť od Pána vo Večnosti po dobre prežitom kňazskom živote,“ týmito slovami uviedol do slávnosti všetkých prítomných hlavný celebrant.

Po predstavení kandidátov diakonátu, zo strany vsdp. kanonika Róberta Kissa, generálneho vikára Trnavskej arcidiecézy, sa ku obom svätencom prihovoril trnavský arcibiskup Ján Orosch. V homílii pozval prítomných rodinných príslušníkov, priateľov, aby sa do hĺbky zamysleli nad tým, aké vznešené služby čakajú týchto mužov, vychádzajúcich z ich radov. Zároveň slovami „... už teraz sa musíte upevňovať vo vašom pevnom rozhodnutí a uvažovať o tom, aké rozličné situácie môžu nastať vo vašom živote, nielen teraz pred krásne vyzdobeným oltárom, pred kňazmi a prítomnými veriacimi, ale vo svojomkaždodennom živote budete dokazovať to, že ste to od začiatku mysleli vážne,“ svätencov pozval k tomu, aby boli celý život verní svojmu sľubu, ktorý dávajú Bohu v tomto slávnostnom momente.

Na záver slávnosti sa vysvätení služobníci Cirkvi slovami diakona Bernarda Nováka na prvom mieste poďakovali Pánu Bohu, „vďaka ktorému sme tu a bez ktorého by tu nebol nikto z nás“. Potom nasledovalo poďakovanie svätiteľovi, arcibiskupovi Jánovi Oroschovi „za to, že ste nás prijali do seminára, sprevádzali nás svojimi modlitbami, aj materiálnou a duchovnou pomocou“. Potom sa poďakovali i predstaveným seminára, pánovi farárovi Petrovi, rodičom a ďalším, ktorým vďačia za formáciu, výchovu a príklad. Apoštolské požehnanie trnavského arcibiskupa Jána Oroscha zavŕšilo bohoslužbu. Nasledovala pápežská hymna. Po skončení slávnosti mohli hostia pogratulovať novým služobníkom Cirkvi k prijatej vysviacke v priestoroch Trnavského arcibiskupského úradu.

Diakonskú vysviacku bolo možné sledovať i v priamom prenose cez facebookový profil Trnavskej arcidiecézy, nakoľko hostia z Poľska nemohli prísť na slávnosť kvôli uzavretým štátnym hraniciam z dôvodu pandémie nového koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

TK KBS informoval Arcibiskupský úrad v Trnave

 

- - - -

Nitra

Diakonská vysviacka

Nitra, vysviacka

Farský kostol sv. Gorazda v Nitre na Klokočine, aj keď v čase pandémie poloprázdny, no celý patril 12. júna 2020 štvorici ordinandov – Martinovi Ligačovi z Čadce Kýčerky, Branislavovi Valkovičovi z Tlmačov, Tomášovi Bartovi zo Slažian a Lukášovi Behanovi z Ilavy, ktorí  v prítomnosti svojich rodičov a najbližších príbuzných zahalených rúškami na tvárach v tento deň slávnostne prijali sviatosť diakonátu a vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka sa stali posvätnými služobníkmi Cirkvi a kandidátmi kňazstva.

Spolu s biskupom svätiteľom  pri slávnostnej svätej omši koncelebrovali aj generálny vikár Mons. Peter Brodek, veľprepošt sídelnej nitrianskej kapituly  Mons. Štefan Vallo, rektor seminára Mons. Marián Dragúň, kapitulní kanonici, predstavení z Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, kuriálni kňazi a kňazi z domovských farností ordinandov.

Biskup Judák sa ordinandom aj prítomným veriacim prihovoril v homílii, ktorej hlavnou témou bolo vyzdvihnutie významu diakonátu, ako symbolu služby. Poukázal na význam služobného povolania aj v iných oblastiach, ktoré je dnes spoločnosťou často odmietané a znevažované: Pripomenul však dôležitú skutočnosť, že aj Ježiš Kristus bol služobníkom, ktorý realizoval svoju moc ako službu, v čom ho musí nasledovať aj Cirkev. Preto aj diakonát má svoje miesto na ceste ku kňazstvu. Pripomenul preto ordinandom ich hlavné úlohy, ktorými sú hlásanie evanjelia a služba lásky, ktoré musia plniť nezištne, pokorne, diskrétne, nenútene, bez vystatovania, či predvádzania. Na záver svojho príhovoru preto biskup Judák ordinandom otcovsky odporučil: „Svojim životom by ste mali vyznávať, že prvou a poslednou láskou vášho života je Boh a služba blížnym. Čím viac bude Boh prítomný vo vašom živote, tým častejšie v ňom stretnete krásnu novú lásku, ktorá otvorí pred vami slobodu a naplnenie vyrastajúce z vernosti. Táto služba realizuje večný zámer a dar Boha, ktorý nám odovzdal Ježiš Kristus, aby ho človek aj dnešných čias dostal prostredníctvom Cirkvi, ako služobníci ktorej budete takto obohacovať iných a posväcovať tento svet.“ uzavrel biskup Judák.

Ani pandémia tak neumenšila význam diakonskej vysviacky v Nitre a Božím požehnaním povzbudených nových diakonov Nitrianskej diecézy, ako kandidátov kňazstva v najbližšom období čaká ukončenie teologických štúdií, pastoračná diakonská prax a záverečná príprava na prijatie samotnej sviatosti kňazstva.

Kňazská vysviacka

Nitra, vysviacka, knazi

V tomto roku, akoby symbolicky, po diakonskej, aj kňazská vysviacka v Nitrianskej diecéze sa z dôvodu pandémie uskutočnila 13. júna 2020 vo farskom Kostole sv. Gorazda na najväčšom sídlisku v Nitre na Klokočine.

Štyria novokňazi najstaršej diecézy na Slovensku tak nastúpili svoju kňazskú službu v chráme zasvätenom jednému zo žiakov sv. Cyrila a Metoda a rodákovi z neďalekého Močenka, odkiaľ pochádza aj jeden z novokňazov Patrik Lenčéš. Spolu s ním aj Andrej Šimonek z Vrábiel, Július Nemček z Valaskej Belej a Martin Sedláček z Veľkých Bieroviec.

Sviatosť kňazstva prijali ordinandi z rúk nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka počas  slávnostnej liturgie, ktorú spolu s ním koncelebrovali aj biskupský vikár pre maďarsky hovoriacich  veriacich Mons. Zoltán Ďurčo, veľprepošt sídelnej nitrianskej kapituly Mons. Štefan Vallo, rektor seminára Mons. Marián Dragúň, kapitulní kanonici, predstavení z Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, kuriálni kňazi a kňazi z domovských farností ordinandov. V súlade s opatreniami spôsobenými pandémiou sa na vysviacke zúčastnili popri rodičoch a najbližších príbuzných novokňazov aj veriaci z ich materských farností aj keď v menšom počte, ako obvykle, ale s o to väčšou radosťou a vďakou Bohu za dar tak želaných a potrebných kňazov.

Práve aspekt potrebnosti kňazskej služby a potreby kňazov bol aj hlavnou témou uvažovania biskupa Viliama Judáka v homílii, v ktorej sa ordinandom aj prítomným v chráme prihovoril. Vo svojom uvažovaní sa venoval kňazskému stavu, poslaniu a kňazskej službe ako takej. Prítomným objasnil, prečo je kňaz aj v dnešnej modernej dobe tak potrebný napriek tomu, že dnešná doba kňazskej službe nepraje. Podľa slov biskupa Judáka je ale poslaním kňaza ohlasovanie radostnej zvesti, prinášanie svetla a odovzdávanie milosti vykúpenia, čo nemôže urobiť nikto iný, len kňaz. Preto zvlášť ordinandom zdôraznil: „Musíte dovoliť, aby vo vás pokračoval Jeho život, a to tak, že budete spolu s Kristom obetou na oltári, že budete mať stále väčšiu účasť na Jeho živote prostredníctvom Eucharistického premenenia, tým, že do svojho kňazského života dovolíte vstúpiť Krista, že budete premieňať svoje srdce podľa Jeho srdca, učiť sa od Neho, žiť s Ním a v Jeho prítomnosti. Potom budete užitoční pre tento svet.“ Ako príklady takéhoto obrazu kňaza im ponúkol kňazské osobnosti sv. Jana Mariu Vianneya, či sv. Maximilána Máriu Kolbeho a v závere dodal: „Prajem vám, aby aj o vás, aj o každom z nás kňazoch mohli naši veriaci hovoriť – to je katolícky kňaz, to bol katolícky kňaz, lebo žil podľa vzoru Krista“. Upozornil ordinandov, aby tieto skutočnosti mali vždy na pamäti, lebo ľudia ich potrebujú ako skutočných kňazov, nie dôstojných pánov.  Homíliu biskup Judák ukončil veľavravnými ďakovnými slovami:  „Bohu vďaka za vás, Bohu vďaka za našich kňazov, vďaka za našich novokňazov, vďaka že ste, Boh vám žehnaj, a vy nás“. Kňazská vysviacka sa skončila ďakovnými slovami novokňazov svätiteľovi, predstaveným z kňazského seminára, rodičom a rodinám a novokňazským požehnaním.

Už v o krátky čas tak nastúpia novokňazi na svoje prvé pôsobiská, kde budú môcť zjavovať a dosvedčovať potrebu kňazskej služby medzi veriacimi svojim životom a konaním. Patrik Lenčéš vo farnosti Trenčín – Orechové, Andrej Šimonek vo farnosti Nové Zámky, Július Nemček vo farnosti Starý Tekov a Martin Sedláček vo farnosti Trenčín – mesto.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

- - - - -

Žilina

Žilinský biskup Tomáš Galis vysvätil v sobotu 13. júna počas svätej omše v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline na sídlisku Vlčince jedného diakona Miloša Kadaša z farnosti Radôstka a štyroch kňazov: Martina Maliniaka z farnosti Žilina- Brodno a Lukáša Urbaníka z farnosti Čadca-Kýčerka (obaja sú absolventi Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre) a Petra Botha z farnosti Valašské Meziříčí (Česko) a Lovra Volfa z farnosti Vočin (Chorvátsko) – absolventov Diecézneho misijného medzinárodného seminára Redemptoris Mater v Žiline.

Zilina, vysviacka

Biskup Galis počas homílie okrem iného zdôraznil: „S plným nasadením uskutočňujte hlavné črty spirituality kríža: na prvom mieste vzťah k Bohu, na ktorého sa aj vy obracajte s pokorou a dôverou a vzťah k človeku, na ktorého nemáte pozerať cez jeho zovňajšok, ale očami Ježiša Krista, vidieť v ňom tvár Krista."

TK KBS informoval Zdeno Pupík

- - - -

Banská Bystrica

V sobotu 13. júna 2020 banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec v Katedrále sv. Františka Xaverského vysvätil pre Banskobystrickú diecézu dvoch nových diakonov. Michala Sandánusa z farnosti Bzovík a Pavla Škovránka z farnosti Senec.

Banska Bystrica, diakoni

Vo svojej homílii biskup Chovanec upriamil pohľad na osobu Jána Krstiteľa, ktorého predložil svätencom ako vzor služobníka. Aj diakon je služobník. Prijíma posvätnú vysviacku na službu.

Ján Krstiteľ bol ten, ktorý sa sám posväcoval, aby potom mohol slúžiť Bohu a predstaviť svetu Božieho Baránka. Hlásal Božie slovo vhod i nevhod. Tak obyčajným ľuďom, ako aj náboženským skupinám i samotnému panovníkovi. Aj diakon je pozvaný hlásať Božie slovo a slúžiť Božiemu ľudu cez vysluhovanie krstu, asistovanie pri uzatváraní sviatosti manželstva a pri samotnom ohlasovaní Božieho slova skrze homíliu.

Diecézny biskup uviedol, že Ján Krstiteľ si bol vedomý, že je len hlasom, priateľom Ženícha, že jeho úloha je ukázať na Krista a nebyť tým, kto je sám v popredí. Aj diakoni, keď pripravia pri svätej omši obetné dary na oltár - neobetujú ich, to je úloha kňaza. Diakon dary pripraví a ide do úzadia.

Skrze tieto obrazy biskup povzbudil nových diakonov, aby si zobrali za svoj vzor práve osobu Jána Krstiteľa - Pánovho predchodcu a príklad muža služby.

Po diakonskej vysviacke dostali noví diakoni aj svoje prvé pastoračné dispozície. Michal Sandánus bude svoju diakonskú službu vykonávať vo farnosti Detva a Pavol Škovránek bude svoju diakonskú službu vykonávať vo farnosti Banská Bystrica - mesto.

TK KBS informoval Peter Ľupták

- - - -

Rožňava

Kňazská vysviacka sa dnes konala aj v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou rožňavského otca biskupa Mons. Stanislava Stolárika, diakoni – Ján Horvát a Peter Manko prijali sviatosť kňazstva.

Roznava, vysviacka

Pre diecézu je to udalosť roka tak, ako je to vždy, keď sú vysvätení noví kňazi. Vzhľadom na súčasnú situáciu, kedy sú ešte stále určité obmedzenia kvôli pandémii koronavírusu, aj účasť zo strany kňazov i veriacich musela byť limitovaná, aby sa rešpektovali opatrenia dané zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR. Avšak vďaka priamym prenosom TV Lux a Rádia Lumen sa mohlo tejto slávnosti na diaľku zúčastniť množstvo ľudí a spolu s prítomnými v katedrále prežiť kňazskú vysviacku, s vďakou Bohu za nových kňazov a zároveň vyprosovať im na cestu kňazstva potrebné milosti. Kto nemal možnosť sledovať priame prenosy, môže si ich pozrieť alebo vypočuť z archívov TV LUX a Rádia LUMEN.

V úvode svätej omše biskup Stanislav privítal všetkých prítomných, osobitne rodičov, príbuzných ordinandov, ale aj všetkých poslucháčov Rádia LUMEN a divákov TV LUX. Poprosil, aby sa v týchto chvíľach všetci modlili za celé spoločenstvo, ale zvlášť za ordinandov, ktorých Pán dnešným dňom ustanovuje za kňazov Katolíckej cirkvi, aby mu verne slúžili a aby aj cez nich – ich nový zápal sa opäť oživoval zápal „zhasínajúcich, tlejúcich“.

V homílii biskup zdôraznil, že noví kňazi sú dar od Pána. Ich poslanie prirovnal situácii počasia z posledných 12 hodín, kedy v noci pred dňom vysviacky sa Rožňavou prehnala silná búrka, ale dnes, v deň vysviacky krásne svieti slnko. Aj oni majú poslanie prinášať jas svetla tam, kde zúria búrky. Spomenul sv. Antona, ktorého spomienka pripadá na 13. júna a ktorý je pomocníkom v núdzi a v ťažkých chvíľach života. Aj oni majú byť blízko, v službe ľuďom aj keď je dobre, aj keď je ťažko.

Táto kňazská vysviacka je v období určitého času –dúfame že už končiacej sa pandémie. Toto ťažké obdobie vplývalo na všetkých, aj na kňazov, ktorí boli povzbudzovaní veľa sa modliť – priam sa zavrieť do kostolov a veľa hovoriť Bohu o potrebách im zvereného ľudu, aby potom posilnení stretnutiami s Bohom mohli ísť a veľa rozprávať ľuďom o Bohu. Boli kňazi, ktorí sa zo všetkých síl snažili sprostredkovať svojim „ovečkám“, čo sa dalo a ako sa dalo, aby neboli ponechané „napospas“, aby cítili, že majú pastiera, ktorý ich neopúšťa. Opäť sa vrátil k spomienke sv. Antona Paduánskeho.

Na príklade jeho života povzbudil nielen ordinandov, ale všetkých prítomných k pravidelnému duchovnému životu, ktorý sa potom prejaví Božou múdrosťou v hlásaní – pre dobro iných. Tiež je pozoruhodné, že sv. Anton sa nazýva Paduánskym, hoci pochádzal z Portugalska. Nie je dôležité, aké „prímenie“ dostávame, ale dôležité je to, či na mieste, kam nás posiela Boh - či sme Boží. Sv. Anton bol Boží.

Spomenul ďalšieho Božieho muža – rožňavského biskupa, mučeníka Michala Bubniča, pochádzajúceho z Borinky. Bol verný v tom, čo mu bolo zverené. Nie je dôležité, či nám je zverené málo, alebo veľa, ale je dôležité, či sme verní správcovia toho, čo nám je Bohom dané. V závere homílie povzbudil ordinandov, aby vykročili na cestu kňazstva s Rožňavskou Pannou Máriou, ktorej obraz už má byť v celej diecéze. Ak ju niekde nenájdu, majú ju tam priniesť. A ona bude stále s nimi, ochráni a spolu so sv. Jozefom vyprosí potrebné požehnanie pre ich službu.

V závere svätej omše novokňazi udelili biskupovi a potom všetkým ostatným prítomným svoje novokňazské požehnanie.

Biskup Stolárik poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali svojim dielom na formácii nových kňazov, osobitne poďakoval prítomnému rektorovi a vicerektorovi Košického seminára a cez nich adresoval vďaku aj ostatným formátorom. Poďakoval všetkým, ktorí sa modlia za duchovné povolania. Vďaku adresoval aj všetkým, ktorí slávnosť pripravili a podieľali sa akýmkoľvek spôsobom na jej priebehu, zvlášť organistke a speváckemu zboru. A tak, ako to vždy po vysviacke býva, novokňazi a spolu s nimi aj všetci ostatní sa dozvedeli, kam budú novokňazi otcom biskupom poslaní.

Ján Horvát dostáva poslanie do farnosti Rimavská Sobota a Peter Manko do farnosti Lučenec - mesto. Na záver biskup všetkým prítomným udelil svoje požehnanie.

TK KBS informovala Rožňavská diecéza

- - - -

K správe bolo vydané FOTO.

-

Aktualizované

( TK KBS, diec; ml ) 20200613002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23