[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 09. 2021   Meniny má Michal, Michaela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavitelia cirkví reagujú na tragédiu na základnej škole vo Vrútkach
P:3, 11. 06. 2020 14:00, DOM

Bratislava/Žilina 11. júna (TK KBS) Predstavitelia Cirkvi reagujú na dnešnú tragédiu na základnej škole vo Vrútkach, pri ktorej zomreli dvaja ľudia.

Vyjadrenie žilinského diecézneho biskupa Mons. Tomáša Galisa k vrútockej tragédii

"Správa o dnešnej tragédii vo Vrútkach sa ma bolestne dotkla. Chcem vyjadriť svoju hlbokú účasť a blízkosť v modlitbe všetkým, ktorí sú týmto nešťastím zasiahnutí," zareagoval žilinský biskup Tomáš Galis. "Aj celé spoločenstvo veriacich prosím, aby podľa svojich možností obetiam poskytlo svoju oporu a útechu. Za všetkých sa modlím a s prosbou o Božiu pomoc budem obetovať za nich slávenie svätej omše," dodal na sociálnej sieti a webstránke Žilinskej diecézy Mons. Tomáš Galis.

- - - -

Vyhlásenie predsedu Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo k tragédii na Spojenej škole vo Vrútkach

S veľkým zármutkom som prijal správu o nepochopiteľnej tragédii, ktorá sa dnes odohrala na Spojenej škole vo Vrútkach, pri ktorej zomrel zástupca riaditeľky školy a boli vážne zranení ďalší dvaja jeho kolegovia i dvaja žiaci. Napokon pri snahe o jeho zastavenie vyhasol aj život páchateľa.

Vo svojom mene i v mene Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo, ako aj v mene zamestnancov katolíckych škôl na Slovensku, chcem vyjadriť v  tejto ťažkej chvíli hlbokú sústrasť a ubezpečiť o blízkosti a modlitbe za všetkých, ktorých táto tragédia zasiahla. Osobitne som v modlitbách pri členoch rodiny zavraždeného zástupcu riaditeľky školy, ktorý zomrel preto, že chránil tých, čo mu boli zverení. Vydal tým svedectvo najvyššej obety a vernosti povolaniu učiteľa aj za cenu straty vlastného života. Pán Ježiš vo svojich slovách v Jánovom Evanjeliu, v ktorých zanecháva svojim učeníkom i všetkým veriacim prikázanie lásky, aj o ňom hovorí: „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí život za svojich priateľov“ (por. Jn 15, 13).

Prajem a vyprosujem skoré uzdravenie zraneným žiakom, zamestnancom školy, ako aj príslušníkom polície, ktorí utrpeli zranenia pri služobnom zásahu.

Hlboko súcitím aj s blízkymi mladého páchateľa, ktorí dnes prežívajú dvojitú bolesť – nad jeho nepochopiteľným činom i jeho predčasnou smrťou. Zverujem ho milosrdnému Bohu a ubezpečujem ich o svojej modlitbe.

Nech je Sedembolestná Panna Mária, ktorá verne stála pri svojom Synovi v Jeho najťažších chvíľach, blízko pri všetkých, ktorých dnešná tragédia zasiahla, a nech náš národ chráni pred podobnými tragédiami v budúcnosti.

Mons. Bernard Bober

košický arcibiskup-metropolita

podpredseda KBS

predseda Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo

- - - -

Reakcia biskupa Dávida Tencera, ktorý pôsobí v islandskom Reykjavíku

"Veľmi ma zaskočila správa o tragédii na škole vo Vrútkach a viem, že sa to určite dotklo veľmi hlboko srdca každého obyvateľa Slovenska," napísal na sociálnej sieti Dávid Bartimej Tencer, kapucín, ktorý pôsobí ako biskup v islandskom Reykjavíku. "Chcem sa najmä v modlitbe primknúť k vám, ktorých táto tragédia zasiahla, najmä k rodinám postihnutých, k zamestnancom i žiakom školy, kde sa to stalo, kňazom vo Vrútkach, a samozrejme aj ku každému jednému, ktorý to teraz potrebuje," uviedol biskup Tencer.

"Modlím sa aj za samotného páchateľa, ktorý už stojí pred Božou tvárou a vie, že to, čo urobil, je strašné. Nech je jemu i nám všetkým Pán milostivý," dodal biskup v islandskom Reykjavíku.

- - - -

Reakcia Združenia katolíckych škôl Slovenska

Tragédia vo Vrútkach nás všetkých veľmi zasiahla a rozosmutnila. Zraneným želáme skoré uzdravenie, na tele i na duši. Pozostalým vyslovujeme úprimnú sústrasť. Zomrelým odpustenie hriechov a odpočinutie večné im, Pane, a svetlo večné nech im svieti, nech odpočívajú v pokoji. Amen.

- - - -

Reakcia Ekumenickej rady cirkví v SR

Ekumenická rada cirkví v SR vyjadruje hlboký zármutok nad tragickými udalosťami na základnej škole vo Vrútkach. Plačeme s plačúcimi. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine zástupcu školy, ktorý zahynul, keď chránil deti a kolegov. Hlboko súcitíme so všetkými, ktorých táto tragédia zasiahla. Pridávame sa k modlitbám predstaviteľov rozličných cirkví a pozývame všetkých veriacich pripojiť sa k modlitbám. Modlíme sa za blízkych obete aj za blízkych útočníka, aby im Boh dal útechu v týchto ťažkých chvíľach. Prosíme o skoré uzdravenie pre zranených – na tele i na duši. Modlíme sa za deti, rodičov, učiteľky, učiteľov, ďalších pracovníkov školy, policajtov – všetkých, ktorí prežili chvíle hrôzy a v mysliach im zostali traumatizujúce obrazy. Bože zmiluj sa! Nech sú tieto ťažké chvíle pre nás všetkých výzvou k ľudskosti, solidarite, súcitu a láske, a tieto nech sú naším prejavom odmietnutia násilia v akejkoľvek podobe.

- - - -

Reakcia predsedníctva ECAV na Slovensku

Do dnes sme si to nevedeli ani len predstaviť. S hrôzou sme podobné videá pozerali zo zahraničných správ a priali sme si, aby sa niečo také u nás nikdy nestalo. A dnes sme neveriacky čítali titulky o tom, čo sa stalo na základnej škole vo Vrútkach. Modlime sa za všetkých, ktorí stratili svojho blízkeho, ale aj za všetkých zranených a za všetky deti, ktoré sa stali svedkami. Nech Pán všetkých potešuje!

-

Aktualizované

( TK KBS, zd, tga, dte, bbo, ml; pz ) 20200611015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]