[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavitelia cirkví reagujú na tragédiu na základnej škole vo Vrútkach
P:3, 11. 06. 2020 14:00, DOM

Bratislava/Žilina 11. júna (TK KBS) Predstavitelia Cirkvi reagujú na dnešnú tragédiu na základnej škole vo Vrútkach, pri ktorej zomreli dvaja ľudia.

Vyjadrenie žilinského diecézneho biskupa Mons. Tomáša Galisa k vrútockej tragédii

"Správa o dnešnej tragédii vo Vrútkach sa ma bolestne dotkla. Chcem vyjadriť svoju hlbokú účasť a blízkosť v modlitbe všetkým, ktorí sú týmto nešťastím zasiahnutí," zareagoval žilinský biskup Tomáš Galis. "Aj celé spoločenstvo veriacich prosím, aby podľa svojich možností obetiam poskytlo svoju oporu a útechu. Za všetkých sa modlím a s prosbou o Božiu pomoc budem obetovať za nich slávenie svätej omše," dodal na sociálnej sieti a webstránke Žilinskej diecézy Mons. Tomáš Galis.

- - - -

Vyhlásenie predsedu Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo k tragédii na Spojenej škole vo Vrútkach

S veľkým zármutkom som prijal správu o nepochopiteľnej tragédii, ktorá sa dnes odohrala na Spojenej škole vo Vrútkach, pri ktorej zomrel zástupca riaditeľky školy a boli vážne zranení ďalší dvaja jeho kolegovia i dvaja žiaci. Napokon pri snahe o jeho zastavenie vyhasol aj život páchateľa.

Vo svojom mene i v mene Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo, ako aj v mene zamestnancov katolíckych škôl na Slovensku, chcem vyjadriť v  tejto ťažkej chvíli hlbokú sústrasť a ubezpečiť o blízkosti a modlitbe za všetkých, ktorých táto tragédia zasiahla. Osobitne som v modlitbách pri členoch rodiny zavraždeného zástupcu riaditeľky školy, ktorý zomrel preto, že chránil tých, čo mu boli zverení. Vydal tým svedectvo najvyššej obety a vernosti povolaniu učiteľa aj za cenu straty vlastného života. Pán Ježiš vo svojich slovách v Jánovom Evanjeliu, v ktorých zanecháva svojim učeníkom i všetkým veriacim prikázanie lásky, aj o ňom hovorí: „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí život za svojich priateľov“ (por. Jn 15, 13).

Prajem a vyprosujem skoré uzdravenie zraneným žiakom, zamestnancom školy, ako aj príslušníkom polície, ktorí utrpeli zranenia pri služobnom zásahu.

Hlboko súcitím aj s blízkymi mladého páchateľa, ktorí dnes prežívajú dvojitú bolesť – nad jeho nepochopiteľným činom i jeho predčasnou smrťou. Zverujem ho milosrdnému Bohu a ubezpečujem ich o svojej modlitbe.

Nech je Sedembolestná Panna Mária, ktorá verne stála pri svojom Synovi v Jeho najťažších chvíľach, blízko pri všetkých, ktorých dnešná tragédia zasiahla, a nech náš národ chráni pred podobnými tragédiami v budúcnosti.

Mons. Bernard Bober

košický arcibiskup-metropolita

podpredseda KBS

predseda Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo

- - - -

Reakcia biskupa Dávida Tencera, ktorý pôsobí v islandskom Reykjavíku

"Veľmi ma zaskočila správa o tragédii na škole vo Vrútkach a viem, že sa to určite dotklo veľmi hlboko srdca každého obyvateľa Slovenska," napísal na sociálnej sieti Dávid Bartimej Tencer, kapucín, ktorý pôsobí ako biskup v islandskom Reykjavíku. "Chcem sa najmä v modlitbe primknúť k vám, ktorých táto tragédia zasiahla, najmä k rodinám postihnutých, k zamestnancom i žiakom školy, kde sa to stalo, kňazom vo Vrútkach, a samozrejme aj ku každému jednému, ktorý to teraz potrebuje," uviedol biskup Tencer.

"Modlím sa aj za samotného páchateľa, ktorý už stojí pred Božou tvárou a vie, že to, čo urobil, je strašné. Nech je jemu i nám všetkým Pán milostivý," dodal biskup v islandskom Reykjavíku.

- - - -

Reakcia Združenia katolíckych škôl Slovenska

Tragédia vo Vrútkach nás všetkých veľmi zasiahla a rozosmutnila. Zraneným želáme skoré uzdravenie, na tele i na duši. Pozostalým vyslovujeme úprimnú sústrasť. Zomrelým odpustenie hriechov a odpočinutie večné im, Pane, a svetlo večné nech im svieti, nech odpočívajú v pokoji. Amen.

- - - -

Reakcia Ekumenickej rady cirkví v SR

Ekumenická rada cirkví v SR vyjadruje hlboký zármutok nad tragickými udalosťami na základnej škole vo Vrútkach. Plačeme s plačúcimi. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine zástupcu školy, ktorý zahynul, keď chránil deti a kolegov. Hlboko súcitíme so všetkými, ktorých táto tragédia zasiahla. Pridávame sa k modlitbám predstaviteľov rozličných cirkví a pozývame všetkých veriacich pripojiť sa k modlitbám. Modlíme sa za blízkych obete aj za blízkych útočníka, aby im Boh dal útechu v týchto ťažkých chvíľach. Prosíme o skoré uzdravenie pre zranených – na tele i na duši. Modlíme sa za deti, rodičov, učiteľky, učiteľov, ďalších pracovníkov školy, policajtov – všetkých, ktorí prežili chvíle hrôzy a v mysliach im zostali traumatizujúce obrazy. Bože zmiluj sa! Nech sú tieto ťažké chvíle pre nás všetkých výzvou k ľudskosti, solidarite, súcitu a láske, a tieto nech sú naším prejavom odmietnutia násilia v akejkoľvek podobe.

- - - -

Reakcia predsedníctva ECAV na Slovensku

Do dnes sme si to nevedeli ani len predstaviť. S hrôzou sme podobné videá pozerali zo zahraničných správ a priali sme si, aby sa niečo také u nás nikdy nestalo. A dnes sme neveriacky čítali titulky o tom, čo sa stalo na základnej škole vo Vrútkach. Modlime sa za všetkých, ktorí stratili svojho blízkeho, ale aj za všetkých zranených a za všetky deti, ktoré sa stali svedkami. Nech Pán všetkých potešuje!

-

Aktualizované

( TK KBS, zd, tga, dte, bbo, ml; pz ) 20200611015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]