TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi EÚ a Afriky povzbudili politikov k partnerstvu kontinentov
P:3, 10. 06. 2020 17:00, ZAHBrusel 10. júna (RV) Európska únia a Africká únia, ktorá združuje 55 štátov Afriky vrátane Madagaskaru, sa pripravujú na šiesty ročník samitu ich politických lídrov o budúcnosti partnerstva EÚ a Afriky. V tejto súvislosti vydali 10. júna spoločné vyhlásenie predstavitelia združení biskupov Európskej únie i celej Afriky. Vyzývajú v ňom politikov, aby partnerstvo medzi kontinentami bolo „zamerané na ľudí, spravodlivé a zodpovedné“.

Paralelne v Bruseli a Akkre, hlavnom meste Ghany, spoločné vyhlásenie podpísali predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich a predseda Sympózia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM) kardinál Philippe Nakellentuba Ouédraogo.

V čase, keď svet zasiahla pandémia Covidu-19 a na oboch kontinentoch sú obavy z jej devastujúcich dôsledkov, združenia biskupov spoločne vyjadrili svoju ustarostenosť o jednotlivcov, rodiny a komunity, zvlášť tých, čo sa nachádzajú v podmienkach  väčšej zraniteľnosti a slabosti, a to ako v Afrike, tak i v Európe.

Biskupi vo svojom vyhlásení povzbudzujú európskych a afrických politikov, aby sa v príprave samitu zamerali na princípy ľudskej dôstojnosti, zodpovednosti a solidarity, s dôrazom na prednostnú pozornosť k chudobným, na starostlivosť o stvorenstvo a usilovali sa tak o spoločné dobro.

„Sme pevne presvedčení, že Afrika a Európa by sa mohli stať hnacími motormi na oživenie multilaterálnej spolupráce“, uviedli v úvode spoločného dokumentu predsedovia konferencií COMECE a SECAM. Kardinál Hollerich pripomenul spoločné korene a geografickú blízkosť medzi Európou a Afrikou, pričom zdôraznil „európsku zodpovednosť za podelenie sa o pokoj a prosperitu s našimi susedmi.“

Dokument s biblickým mottom podľa Žalmu 72 „Spravodlivosť a plnosť pokoja budú prekvitať na veky“ okrem úvodnej výzvy ponúka niekoľko konkrétnych politických odporúčaní s cieľom pretvoriť medzikontinentálne politické a ekonomické vzťahy na spravodlivé a zodpovedné partnerstvo, ktoré do svojho stredu stavia ľudí. V tejto súvislosti sa biskupi EÚ a Afriky zasadzujú za partnerstvo pre integrálny ľudský rozvoj, integrálnu ekológiu, bezpečnosť a mier a tiež za ľudskú mobilitu.

Vrcholové stretnutie politických lídrov Európskej únie a Africkej únie (EU-AU Summit) je naplánované na október 2020.

Videoposolstvo kard. Oédraogu, predsedu SECAM / Videoposolstvo kard. Hollericha, predsedu COMECE( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200610031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020