[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Turkson: Pri pandémii nesmieme nikoho nechať vzadu
P:3, 10. 06. 2020 13:26, DOM

Vatikán 10. júna (RV) „Pripraviť budúcnosť v čase Covidu-19 prostredníctvom miestnych cirkví“ – na túto tému sa zamerala on-line tlačová konferencie usporiadaná 9. júna Tlačovým strediskom Svätej stolice. V priamom prenose vatikánskych médií vystúpili členovia Vatikánskej komisie Covid-19 na čele s kardinálom Petrom Turksonom.

Išlo v poradí už o druhú takúto konferenciu komisie Covid-19. Kým pri prvej konferencii 16. mája sa hovorilo o cieľoch samotnej komisie, tentoraz otázky smerovali najmä k iniciatívam Cirkvi v krajinách, kde je pandémia ešte stále v akútnom štádiu, čo sa týka najmä Latinskej Ameriky a Afriky.

Kým prvá konferencia bola plne virtuálna, druhý sa už konala za fyzickej prítomnosti niekoľkých zástupcov vatikánskych médií. Na ich otázky odpovedali prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Peter Turkson, podsekretár dikastéria Mons. Segundo Tejado Muñoz a generálny sekretár Medzinárodnej katolíckej charity Caritas Internationalis Aloysius John.

Kardinál Turkson hovoril o potrebe spájania síl. „Budúcnosť človek neutvorí sám“, ale je potrebný dialóg a spoločná práca ľudí v nádeji. „Ľudia otvorení nádeji sú ľudia otvorení Bohu“, uviedol ghanský kardinál na zdôraznenie širokej platformy spolupráce.

Ide o to, aby sme napriek rozdielnostiam krajín a kultúr, ktoré sa líšia aj v charaktere prežívania pandémie, čelili tomu ako ľudstvo spoločne, zdôraznil kard. Turkson. Slovami pápeža Františka vyjadril, že zmysel cirkevnej pomoci je práve v bratstve a v úsilí „nenechať nikoho vzadu“. 

Aloysis John z Medzinárodnej katolíckej charity hovoril o prioritných oblastiach sveta, kde hrozia prehĺbené krízy v podobe chudoby a hladu, znásobené pandémiou. Okrem materiálnej pomoci zdôraznil dôležitosť podpory informovanosti o víruse a primeraných opatreniach najmä v prostredí viacerých afrických krajín, ktoré nemajú dostatočný prístup k týmto informáciám, ako mala napríklad Európa.

Caritas Internationalis má v súvislosti s Covidom-19 rozbehnuté dve desiatky projektov v objeme asi 12 miliónov USD. V Pakistane pomáha bez rozlišovania náboženstva, vytvárajúc tak pôdu pre medzináboženské porozumenie a dialóg. Podobne je to aj v krajinách ako Senegal, Stredoafrická republika, Konžská demokratická republika, Južný Sudán a Somálsko. Caritas tu za pomoci miestnych cirkví pracuje najmä v táboroch pre vysídlencov.

V Brazílii a Peru vyvíja Medzinárodná charita úsilie na pomoc domorodým kmeňom aj využívaním znalosti ich jazykov pri informovaní o prevencii nákazy. Umožňuje to spolupráca s Panamerickou cirkevnou sieťou REPAM. Ďalšie projekty v rámci Latinskej Ameriky sú v Hondurase, Ekvádore a Venezuele.

( TK KBS, RV mh, jb; ml; pz ) 20200610024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]