TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Profesorovi Vojtechovi Boháčovi udelili významné ocenenie
P:3, 10. 06. 2020 13:10, DOMPrešov 10. júna (TK KBS) V gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa 9. júna 2020 konala ďakovná archijerejská svätá liturgia pri príležitosti ukončenia profesijného pôsobenia prof. Vojtecha Boháča na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity (GTF PU) v Prešove. Svätú liturgiu slávil arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, veľký kancelár fakulty.

Na slávnosti boli prítomní pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci fakulty. Pred samotným začiatkom svätej liturgie bolo posvätené liturgické rúcho, ktoré odchádzajúcemu spolubratovi venovali kňazi pôsobiaci na fakulte. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ pri tejto príležitosti vymenoval prof. Vojtecha Boháča za stavroforného protojereja Prešovskej archieparchie. Prečítal menovací dekrét a počas trojnásobného spevu gréckeho Axios (Je hodný) mu odovzdal príslušné insígnie – zlatý kríž s ozdobami a nábederník.

V homílii sa dekan fakulty prof. Mons. Peter Šturák zameral na svätosť, ako najvyššie ocenenie, ktoré môže človek získať a ku ktorému má smerovať všetku svoju námahu. „Vyznávanie Ježiša Krista v dnešnej spoločnosti má byť nosnou témou nášho kresťanského života. Aj keď žijeme v dobe, ktorá sa stáva neprajnou pre svätosť a pre toto snaženie. V dobe, kde sa spoločnosť stavia proti svojim kresťanským koreňom. V dobe, ktorá označuje živo veriaceho človeka za tmára, či kresťanského fundamentalistu“, zdôraznil dekan fakulty.

V závere svätej liturgie sa prof. Vojtechovi Boháčovi poďakoval metropolita Ján, ktorý vyzdvihol jeho neúnavnú takmer 5 dekád trvajúcu kňazskú činnosť v rôznych úlohách, ktoré mu boli zverené. Okrem farskej pastorácie profesor Boháč pôsobil ako generálny vikár vtedajšieho Prešovského biskupstva, rektor Kňazského seminára bl. biskupa P. P. Gojdiča, dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU, ale taktiež bol dôležitou postavou pri formácii množstva gréckokatolíckych kňazov v oblasti praktickej liturgiky a cirkevného spevu.

Ďakovné slová v mene Prešovskej univerzity predniesol prvý prorektor prof. Gabriel Paľa. Za vedenie GTF PU svoje poďakovanie predniesol dekan fakulty Peter Šturák, tajomníčka fakulty Valéria Varhoľová a prodekan fakulty doc. Peter Tirpák.

Na záver prof. Boháč poďakoval za ocenenia jeho pedagogickej a kňazskej služby. Vyjadril ochotu a túžbu dávať svoje skúsenosti ako aj znalosti do služieb Cirkvi na tom poli, kde to bude potrebné. Zdôraznil dôležitosť jednoty Cirkvi a na lokálnej úrovni zvlášť jednotu kňazov so svojim biskupom. Pripomenul, že všetko čo dosiahol a za čo sa mu dnes ďakuje je len vďaka tomu, že pred niekoľkými rokmi prijal z rúk biskupa kňazské svätenie. Prof. Boháč označil túto slávnosť za „malý zázrak“. Pretože práve 9. júna na deň a hodinu presne, v prešovskej katedrále, pred 46. rokmi prijal sväté tajomstvo kňazstva z rúk blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopka. Možno malý zázrak, ale veľká udalosť v živote, veľkej a pritom skromnej osobnosti gréckokatolíckej Cirkvi.( TK KBS, ispa, ml; pz ) 20200610023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020