[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Povedať Bohu „áno“ je za každej okolnosti správne, vraví budúci novokňaz
P:3, 09. 06. 2020 13:25, DOM

Prešov 9. júna (TK KBS) Povedať Bohu „áno“ je za každej okolnosti správna odpoveď, hovorí budúci gréckokatolícky novokňaz Ľuboš Pavlišinovič zo Sečovskej Polianky. Tridsiatnik, ktorý má v rodine aj brata kňaza, absolvoval svoju seminárnu formáciu v Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. P. P. Gojdiča v Prešove. Základné teologické štúdia prebiehali na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, časť štúdia prežil i v zahraničí. Pred mesiacom prijal tajomstvo manželstva a tajomstvom rukopoloženia bol ustanovený na diakona.

"Za krátky čas prijmem sväté tajomstvo kňazstva. Sväté tajomstvo je v byzantskej tradícií zaužívaný termín pre sviatosť. Túto terminológiu som nevybral náhodne. Aj ja osobne, v momente kedy sa približujem k začiatku mojej kňazskej služby, si uvedomujem, že kňazská služba je ovenčená veľkým tajomstvom, ktorá prevyšuje celé naše vnímanie a možnosť konkrétneho definovania, od povolania do tejto služby cez celé jej prežívanie," hovorí pre TK KBS Ľuboš Pavlišinovič.

Každý kňaz je podľa jeho slov "v určitom zmysle Kristovým služobníkom a správcom Božích tajomstiev (1 Kor 4,1). A aj cez tieto slová Svätého Písma vnímam, že kňaz je osoba, ktorá dáva z darov a dobier, ktoré sú mu zverené, on sám ich ako správca nevlastní avšak sám ich rozdeľuje medzi Božím ľudom. Avšak zároveň toto správcovstvo Božích tajomstiev vnímam ako službu par excellence. Nie je to pozícia, ktorú by som si zaslúžil svojimi kvalitami a prednosťami, keďže Boh ma povolal svätým povolaním, nie pre moje skutky, ale zo svojho rozhodnutia a milosti (2 Tim 1,9). V tomto rozmere si zároveň rád pripomínam myšlienku, že Boh ma povoláva do kňazskej služby preto, aby skrze túto službu spasil v prvom rade mňa samotného," uviedol.

Kňazstvo vníma ako "jedno veľké dobrodružstvo s Bohom po boku na ceste za spásou". Do seminára vstupoval v roku 2008 ako osemnásťročný mladý muž. "Vtedy by mi ani nenapadlo, že moja cesta ku kňazstvu bude trvať viac ako desaťročie," uvádza. Formácia začala doma, pokračovala v seminári v Prešove. Následne sa venoval štúdiu Biblie a archeológie na Pápežskom Biblickom Inštitúte (Pontificio Istituto Biblico) v Ríme, počas tohto obdobia mal možnosť študovať jeden semester aj na Hebrejskej Univerzite (Hebrew University) v Jeruzaleme. "Aj cez túto bohatú skúsenosť môžem potvrdiť, že povedať Bohu „áno“ je za každej okolnosti správna odpoveď," dodal.

"Tento rok som ukončil náročné licenciátne štúdium na Pápežskom Biblickom Inštitúte v Ríme, tak trochu symboliky počas roku Božieho slova. A preto chcem vyjadriť túžbu, byť verný Božiemu slovu a stáť na ňom počas dobrodružnej cesty za spásou ako správca Božích tajomstiev," uviedol pre Tlačovú kanceláriu KBS Ľuboš Pavlišinovič. Sväté tajomstvo kňazstva prijme v nedeľu 28. júna 2020 o 10:00 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine a primičnú svätú liturgiu budem sláviť vo svojej rodnej obci v Sečovskej Polianke v Gréckokatolíckom chráme sv. proroka Eliáša v sobotu 1. augusta 2020 o 10:00.

( TK KBS, lpa; ml ) 20200609026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]