[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sestry zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky pomáhali repatriantom
P:3, 08. 06. 2020 15:03, DOM

Bratislava 8. júna (TK KBS) Situácia so šírením Covid 19 zo dňa na deň postavila do situácie, ktorú do teraz nepoznali aj sestry zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky (vincentky). Ponúkala sa im otázka: „Aká je naša – moja úloha v tejto situácii? Čo by robil svätý Vincent? Vincent de Paul neváhal posielať sestry do prvej línie. Na miesta, ktoré boli pre vtedajšiu spoločnosť neobvyklé (bojiská, galejníci, nájdené deti...). Reagoval na znamenia čias – a odpovedal na ne. Všetky opatrenia však akoby išli proti týmto myšlienkam. Zostaňte doma, chráňte sa, lebo tým ochránite iných...

Znamenia čias však ukazovali na potrebu pripojiť sa k tým, ktorí boli v prvej línii. Na výzvu ministerstva vnútra rehoľníkom zapojiť sa do služby repatriantom odpovedali zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky dve sestry: Faustína Fedorová z Levíc a Damiána Farkašová z Bardejova.

Sestra Faustína slúžila v zariadeniach Tatranské Matliare a Stará Ľubovňa, kde priamo bývala a strávila tam tri týždne. Služba sestry Damiány prebiehala v hotelovej akadémii priamo v Bardejove, kam dochádzala z komunity tri krát denne, počas dvoch týždňov. Služba spočívala vo vydávaní stravy, vynášaní smetí, respektíve zabezpečení drobných služieb potrebných pre ubytovaných.

Nepríjemné zážitky z cesty do repatriačných zariadení, izolácia, problém so závislosťou, strach z infikovania v zariadení, neistota z výsledkov testov, nefungujúce telefóny, vzdialenosť od rodiny cez celú republiku, neistota cudzincov z komplikovaného cestovania do ďalších krajín EU na sezónne práce a nútená karanténa na Slovensku, cez ktoré sa potrebovali len prepraviť... To sú len niektoré z problémov, ktoré doliehali na ľudí, ktorí boli nútení pre spoločné dobro stráviť 5-6 dní v repatriačných zariadeniach.

Sestry sú rady, že svojou prítomnosťou, blízkosťou a službou mohli prispieť k lepšiemu zvládnutiu ich núteného pobytu a že v spolupráci s laikmi a inými rehoľníkmi mohli byť na pulze doby a prispieť svojou kvapkou dobrovoľníckej služby k spoločnému dobru celej spoločnosti. Veď z drobných služieb a maličkostí pozostávajú veľké veci. Dnes sú už obe naplno zapojené do svojej pôvodnej služby v školách, obohatené o nové skúsenosti, vzťahy a radosť zo služby Bohu a ľuďom. V modlitbe myslia na tých, ktorých nám Boh poslal do cesty.

TK KBS informovala Damiána Farkašová

( TK KBS, rp; pz ) 20200608038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním