TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

U gréckokatolíkov prebieha Petropavlovský pôst - nazvaný Petrovka
P:3, 08. 06. 2020 10:52, DOMBratislava 8. júna (TK KBS) U gréckokatolíkov prebieha od nedele 7. júna Petropavlovský pôst, ľudovo nazývaný Petrovka. Potrvá do 28. júna. Typikon predpisuje pôst v pondelky, stredy a piatky; dodržiavanie pôstu v tieto dni však nie je záväzné, ale iba dobrovoľné.

"Tento pôst je v poradí tretím pôstom, čo do dôležitosti, v našom obrade. Začína sa vždy v pondelok po Nedeli všetkých svätých a trvá do Sviatku sv. Petra a Pavla. Svätí apoštoli Peter a Pavol sú hlavnými patrónmi Bratislavskej eparchie," uvádza na svojej stránke Bratislavská eparchia.

Krátke dejiny

Svätí apoštoli sa modlitbou a pôstom pripravovali na Zoslanie Svätého Ducha. Skôr, ako začali ohlasovať Evanjelium, veľa sa modlili a postili. Po modlitbe a pôste vysvätili nových presbyterov pre apoštolskú prácu, ako o tom čítame v Skutkoch apoštolov: „A keď im po jednotlivých cirkvách ustanovili starších, modlili sa a postili a odporúčali ich Pánovi, v ktorého uverili“ (Sk 14, 23).

Podobne aj Cirkev už oddávna pripravuje kresťanov modlitbou a pôstom na veľký sviatok svätých, slávnych a všechválnych najvyšších apoštolov Petra a Pavla, ktorý oslavujeme 29. júna (12. júla podľa juliánskeho kalendára) a nasledujúci deň slávime Zbor svätých dvanástich apoštolov.

Tento pôst sa začína po Päťdesiatnici, preto ho voľakedy dávno volali aj pôst Päťdesiatnice. Je známy tiež ako pôst sv. apoštolov, apoštolský pôst, Petrov pôst a letný pôst. U nás sa zaužíval ľudový názov Petrovka (Petrivka).

Pôst sv. apoštolov je starobylý, lebo siaha do prvých storočí kresťanstva. Máme o tom svedectvá už zo 4. stor.  od sv. Atanáza Veľkého a sv. Ambróza Mediolánskeho (Milánskeho) a z 5. stor. sv. Leva Veľkého a Teodoreta Kýrskeho. Petrovka sa pôvodne zaužívala v Cirkvi nie na základe nejakého predpisu, ale zo zvyku. Z tohto dôvodu existovala dlhšie obdobie nejednotnosť pokiaľ ide o jej zachovávanie a trvanie. Jedni sa postili 12 dní, druhí 6, iní 4 a iní zasa iba jeden deň. Antiochijský patriarcha Teodor Valsamon (+ 1204) o Petrovke hovorí: Počas siedmych a viac dní pred sviatkom Petra a Pavla všetci veriaci, teda laici i mnísi, sú povinný postiť sa, a ak by niekto nechcel, nech je vylúčený z kresťanského spoločenstva“.

Pôst sv. apoštolov v našej Cirkvi trvá od Nedele všetkých svätých, do 29. júna (resp. 12. júla). Môže trvať dlhšie alebo kratšie, záleží od toho, kedy pripadne sviatok Paschy. Ak pripadne sviatok Paschy skôr, Petrovka je dlhšia; ak pripadne neskôr, Petrovka je kratšia.

-
Zdroj: grkatba.sk( TK KBS, grk, ml; pz ) 20200608032   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020