[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Marianke zasadili nový dub, má pripomínať zakladateľa Tešiteľov
P:3, 08. 06. 2020 08:24, DOM

Bratislava 8. júna (TK KBS) Cez víkend si bratia z Kongregácie bratov Tešiteľov z Gethseman v Marianke pri Bratislave pripomenuli život a dielo svojho zakladateľa pátra Jozefa Litomiského. Bratia sa na výročie jeho smrti pravidelne schádzali pri jeho hrobke na Vyšehradskom cintoríne v Prahe. Tento rok pre pandémiu koronavírusu si ho pripomínali vo svojich komunitách. Páter Faustyn na začiatku svätej omše ako predstavený miestnej komunity v Marianke priblížil životopis zakladateľa. Generál kongregácie Michal Krysztofowicz v homílii hovoril o "noci" ktorá je veľmi symbolická. Všetky dôležité udalosti našej viery sa stali cez noc: Božie narodenie, Veľká noc. Ale aj noc keď sa riešila spása sveta. Keď raz za života Boh poziadal človeka o pomoc. V Gethsemanskej záhrade hovoril “zostatňte tu a bdejte so mnou”. “A na túto výzvu odpovedal otec Jozef Litomiský. Zostal až do konca,” zdôraznil generál Tešiteľov.

Po svätej omši zasadili a požehnali v Marianke strom - dub. “Je to veľmi symbolické, pretože je to mohutný, pevný strom a taký bol život nášho zakladateľa a taká je aj myšlienka, ktoru najďalej môžeme uplatniť v našej dobe. Chceme, aby život nášho otca zakladateľa, ale aj to čo zasial v roku 1922, keď vznikla naša rehoľa zostalo ešte ďalšie generácie tak ako strom, ktorý je dlhoročný. Ako duchovní synovia tešitelia sac snažíme o to, aby myšlienka nášho zakladateľa, spiritualita a charizma bola najďalej prítomná v živote Cirkvi,” povedal pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska páter Faustyn.

V nedeľu, na Slávnosť Nasvätejšej Trojice, boli v Marianke tradičné hody, alebo inak "jarná púť". “Kvôli obmedzeniam a kvôli hygienickým opatreniam tento rok "jarná púť" mala menej slávnostný priebeh. Tento rok bola viac menej v tichej atmosfére. Hlavný celebrant býval vždy biskup a hlavná svätá omša o 11:00 bola slúžená pri Lurdskej jaskynke. Tento rok sme omšu slúžili pred kostolom a prihovoril sa rektor bratislavskej bohosloveckej fakulty Pavol Mikula,” povedal páter Faustyn.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Páter Jozef Litomiský sa narodil 2. marca 1888 v Hořiněvsi v Čechách. V pätnástich rokoch sa začal učiť za krajčíra, ale po roku odišiel na gymnázium, kde bol veľmi talentovaným a usilovným študentom. V tom čase pocítil kňazské povolanie a v roku 1910 začína teologické štúdium v Arcibiskupskom seminári v Prahe, ktoré končí s vyznamenaním.

Za kňaza ho vysvätil vtedajší pražský arcibiskup Leo Skrbenský 12. júla 1914. Tri roky pracoval ako kaplán v rôznych farnostiach. V roku 1917 ho pražský arcibiskup Pavel Huyn, ktorý dobre poznal jeho schopnosti, intelekt i zanietenosť poslal na vyššie štúdiá do renomovaného viedenského kolégia Frintaneum. Zakrátko sa ujíma dušpastierskej činnosti medzi českými a slovenskými katolíkmi vo Viedni.

P. Litomiský sa horlivo ujal úlohy pastiera svojich rodákov, popritom však pokračoval aj vo vyšších štúdiách. Po čase sa stáva rektorom Kostola Najsvätejšieho Vykupiteľa na ulici Rennweg 63. Pri svojej práci vo Viedni naplno zakusoval duchovný i morálny úpadok spoločnosti vo veľkej miere zapríčinený prebiehajúcou Prvou svetovou vojnou. Navštevoval väznice a nemocnice, stál pri lôžkach trpiacich, opustených a zomierajúcich ľudí, najmä vojakov a zajatcov prichádzajúcich z frontu. Túžil priniesť evanjeliovú radosť všetkým, ktorým vojna vzala nádej a hodila ich na pokraj spoločnosti, či zbavila dôstojného života. V tom duchu sa často modlil a konal osobité pokánie z úmyslom zadosťučiniť trpiacemu Spasiteľovi za urážky, ktoré sa mu dostávali a vyprosoval blížnym milosť obrátenia a zmierenia z Otcom.

V tom čase sa v Čechách sľubne rozvíja mladé spoločenstvo sestier Tešitieliek Božského Srdca Ježišovho. Jozef Litomiský sa stretáva s jeho zakladateľkou sestrou Rózou Vujtechovou a toto stretnutie dáva konkrétny smer jeho plánom. Po dlhých modlitbách, poradách s inými, po získaní podpory od arcibiskupa Viedne a s osobitným požehnaním pápeža Pia Xl. (12. februára 1922) sa rozhodol založiť rehoľné spoločenstvo Bratov tešiteľov z Getseman. Stalo sa tak 7. apríla 1922 vo Viedni, ked arcibiskup kardinál Piffl obliekol do rehoľného rúcha prvých Tešiteľov. P. Litomiský sa stáva prvým generálnym predstaveným. Kongregácia sa sľubne rozvíjala v Čechách, na Slovensku, v Rakúsku a aj napriek počiatočným ťažkostiam sa početne rozrástla. Ku dňu 13. apríla 1950 Kongregácia mala 121 členov v 17 kláštorch.

Ťažký úder bol zasadený v pamätnú "barbarskú noc" keď komunistická vláda likovidovala všetkých rehoľníkov vo vtedajšom Československu. Zlikvidovaní boli aj Tešitelia, mnohí z nich boli uväznení, iní poslaní na dlhoročné nútené práce. Uväznený bol aj ich zakladateľ Jozef Litomiský. Tu ochorel, a preto ho prepustili na slobodu, aby nezomrel vo väzení. Po prepustení sa ho ujala pražská Farnosť sv. Vojtecha. Tu po ťažkej chorobe zomiera 6. júna 1956. Pochovaný je v Prahe na Vyšehradskom cintoríne.

( TK KBS, rp; pz ) 20200608025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]