[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Katedrále sv. Alžbety v Košiciach slávili mimoriadnu Missu chrismatis
P:3, 05. 06. 2020 10:05, DOM

Košice 5. júna (TK KBS) Vo štvrtok 4. júna 2020 sa v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach mimoriadne slávila  Missa chrismatis, ktorá bola preložená zo svojho tradičného termínu na Sviatok Nášho Pána Ježiša Krista, najvyššieho a večného kňaza. Aj keď bola snaha, aby sa spoločne stretli všetci kňazi arcidiecézy, vzhľadom k stále trvajúcim obmedzeniam, boli na slávnosti prítomní iba pozvaní kňazi. Medzi nimi nechýbali jubilanti, ktorí si v tomto kalendárnom roku pripomenú 25. výročie kňazskej vysviacky. Súčasťou liturgie bolo aj tradičné svätenie olejov, ktoré sú určené na pomazanie chorých, katechumenov, a taktiež krizmy, ktorá je znakom posvätenia a ktorá sa používa pri vysluhovaní sviatostí krstu, birmovania, pri kňazskej a biskupskej vysviacke či posviacke chrámu.

Arcibiskup Bober poďakoval kňazom, že počas pandémie sa nevzdávali a robili čo bolo možné. „Vďaka za trpezlivosť, vernosť a jednotu pri dodržiavaní všetkých neľahkých opatrení. Zvlášť ďakujem kňazom, ktorí slúžili v našich nemocniciach a boli v prvej línii, kde sa stretli aj s prípadmi pozitívnych pacientov. Neváhali vystaviť nebezpečenstvu svoje zdravie, lebo chceli byť nablízku a priniesť Ježiša tam, kde vládla neistota a strach. Ďakujem aj tým, ktorí sa zapojili do telefonickej služby alebo pomáhali pri nákupoch či zabezpečovaní liekov pre seniorov. Vďaka vám všetkým za neviditeľnú službu, keď ste pri rešpektovaní opatrení vysluhovali sviatosti a vykonávali neodkladné pohrebné obrady.

Boli to dlhé duchovné cvičenia, bolo to večeradlo modlitby za zatvorenými dverami. Ak sme sa vtedy viac modlili, ak sme sa stíšili a prežívali aj neistotu, táto skúška splnila svoj účel. Utvrdila nás v presvedčení, že naše životy sú v Božích rukách a že naša kňazská služba je postavená na Kristovi, nie na našich plánoch a projektoch. Milí bratia! Teraz je čas pomaly vychádzať. Dúfam, že niet medzi nami kňaza v pastorácii, ktorému by vyhovoval model uzavretia a odstrihnutia sa od okolitého sveta. Tešiteľ už prišiel, burcuje nás a ťahá nás von. My veríme, že On nás pomazal a poslal, a že okrem silného kontemplatívneho duchovného zjednotenia s Kristom, nám dal aj misijný rozmer nášho poslania.

Svojim srdcom cítime, čo znamená Božie kráľovstvo, chápeme aj to prečo máme žiť v zdržanlivosti. Je to vysoká požiadavka, ktorú žiaden kresťan a ani kňaz nemôže žiť bez toho, ak by ho nepodopieral a neniesol Kristus. A každý, každý z nás kňazov je len človek, je hriešnik, potrebuje spoveď a každodenné vnútorné obrátenie. Každý z nás potrebuje modlitbu – vlastnú, ale aj modlitbu iných. Naozaj, potrebujeme kňazov, ktorí sa úprimne snažia žiť svoje kňazstvo, vždy v úplnom odovzdaní Kristovi a zároveň s odvahou vychádzať medzi ľudí. Potrebujeme kňazov, ktorí ako pomazaní a poslaní s hlbokou vierou zanesú aj tieto požehnané a posvätené oleje pre chorých a pre všetkých na potvrdenie kresťanskej identity,“ pripomenul v závere arcibiskup Bober.

Za jubilujúcich kňazov, ktorých bolo v roku 1995 pre košickú diecézu vysvätených dvadsať, sa na záver prihovoril prof. Cyril Hišem, ktorý sa poďakoval arcibiskupom za dôveru a možnosti , „ktoré tu neboli predošlých 40 rokov. V dejinách je významný každý deň, 4. júna 1899 biskup Žigmund Bubič posvätil dnešnú baziliku minor v Bardejove, pred sto rokmi 4. júna 1920 boli oficiálne rozdelené do dvoch štátov pohraničné farnosti napr. Janík, Trstené pri Hornáde, 4. júna 1950 bol zadržaný kňaz Juraj Kišidai. A mohli by sme pokračovať ďalej. No 4. júna 2010 bol Benediktom XVI. menovaný do úradu arcibiskupa dovtedajší pomocný biskup Bernard Bober. Blahoželáme, dodal v záver Cyril Hišem a nech Vás Pán napĺňa svojou milosťou a požehnaním.

 

TK KBS informoval Jaroslav Fabian  

( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20200605022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]