TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Turkson k demonštráciám v USA: Nenásilie, odpustenie, modlitba
P:3, 04. 06. 2020 19:05, ZAHVatikán 4. júna (RV) Na situáciu protestov proti rasizmu v USA, ktoré koncom mája vyvolala smrť Afroameričana Georga Floyda po zásahu polície, sa pre Vatican News vyjadril aj prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson. Zdôraznil americkú tradíciu nenásilných protestov Martina Luthera Kinga, evanjeliový postoj odpustenia a dôležitosť spoločnej modlitby kresťanov v situácii napätia.

Redaktor Vatikánskeho rozhlasu Devin Watkins položil kardinálovi Turksonovi otázku:

„Niektoré z protestov sa žiaľ zvrhli na násilnosti. Avšak samotný brat Georgea Floyda hovorí, že hnev je potrebné usmerniť do podoby nenásilných občianskych prejavov. Aký je postoj Cirkvi k nepokojom?“
Kardinál Peter Turkson vo svojej odpovedi uviedol:

„Cirkev môže len a len pochváliť pozíciu brata Georga Floyda, a pôjde zrejme ešte o krok ďalej. V Spojených štátoch miestna Cirkev volá po takomto nenásilnom type prístupu. USA majú dlhú históriu nenásilných demonštrácií. Martin Luther King mnoho z nich viedol a boli bez násilia, pretože boli dobre plánované a mali vodcu. Lídra, ktorý mohol vštepiť svoj zmysel pre nenásilie všetkým, ktorí ho nasledovali. V týchto dňoch sme svedkami spontánnej erupcie hnevu ľudí a sentimentu proti všetkému, čo sa deje.

Chcel by som však ísť ešte o krok ďalej a k výzve na nenásilie pridať aj výzvu na odpustenie. V súčasnej situácii smrti Georgea Floyda, žiadne množstvo demonštrácií, hnevu alebo frustrácie ho nemôže priviesť späť. Je len jedna vec, ktorá môže byť pre Georgea užitočná práve teraz, keď sa ocitol pred Bohom. Je to odpustenie jeho vrahom. Rovnako ako to urobil Ježiš.

Neviem do akej miery bol George Floyd kresťanom, ale nemyslím si, že by to bolo v tomto ohľade prehnané rozšíriť v tomto duchu naše cítenie. Chcel by som pridať k výzve na nenásilie aj výzvu na odpustenie. Myslím si, že toto je spôsob, ako môžeme dať dôstojnosť pamiatke Georgea Floyda.

Skromne by som nadhodil nasledujúci návrh. V mnohých mestách USA, kde explodovali násilnosti, by som naliehal na biskupov, kňazov, pastorov a vedúcich rôznych komunít, aby naplánovali nejaké ekumenické, medzináboženské podujatie. Mohlo by sa to uskutočniť v niektorom otvorenom parku, ale aby sa všetci ľudia mohli spojiť, aby sa modlili. Jedinou vecou, ktorú George Floyd v tejto chvíli potrebuje, je modlitba. Modlitba, keďže ide predstúpiť pred Boha.

To je to, čo ako Katolícka cirkev môžeme urobiť: modliť sa teraz za Georgea. Bolo by skvelé, keby sa podarilo zorganizovať nejakú veľkú modlitbovú iniciatívu, ktorá by spojila ľudí dohromady. Poskytlo by im to príležitosť vyjadriť svoj potlačený hnev, ale spôsobom, ktorý je zdravý, spôsobom náboženským, spôsobom uzdravujúcim.“( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200604038   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020