TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v Poľsku zaviedla od júna nové pravidlá prípravy na manželstvo
P:3, 03. 06. 2020 15:25, ZAHPoľsko 3. júna (E-kai) Od 1. júna sa na farských úradoch v Poľsku objavia nové formy prípravných rozhovorov snúbencov. Predpokladá to všeobecné nariadenie Poľskej biskupskej konferencie o vedení rozhovorov so snúbencami pred kánonickým uzavretím manželstva.

Každá stránka zo snúbencov bude hovoriť s kňazom osobne. Cieľom je podporiť úprimnosť odpovedí. Okrem toho snúbenci už nebudú odpovedať jednoduchými slovami „áno“ alebo „nie“ na niektoré otázky položené počas kánonicko-pastoračného skúmania. Dôslednejšie sa overia okolnosti, ktoré by mohli viesť k anulácii manželstva.

Radomský biskup Henryk Tomasik netají, že dekrét žiada od kňazov väčšiu námahu, ako to bolo doteraz. „Máme veľa rozvodov a žiadostí o anuláciu manželstva. Cieľom je vyhnúť sa takým situáciám, v ktorých musíte potvrdzovať neplatnosť manželstva. Preto bude kánonicko-pastoračné skúmanie podrobnejšie. Ide hlavne o to, aby sa overila zrelosť vzťahu a predišlo sa situáciám, ktoré môžu spôsobiť problémy v manželstve,“ uviedol biskup, ktorý bol hosťom Rádia Plus Radom.

„Všetkých nás prekvapuje veľký počet rozvodov a manželstiev, ktoré zažívajú krízu. Preto dnes stojí za to položiť si otázku, prečo sa počas snúbeneckého obdobia nekontrolovala zrelosť vzťahu,“ dodal radomský ordinár.

Podľa nových predpisov by sa nevesta a ženích mali hlásiť s úmyslom zosobášiť sa najneskôr tri mesiace pred plánovanou svadbou. Počas prvého stretnutia so snúbencami by ich mal kňaz informovať o požiadavkách na bezprostrednú prípravu na manželstvo a o tom, aké dokumenty by sa mali pripraviť. Spoločne by mali stanoviť dátum, kedy bude vypísaná zápisnica o sobáši.

Dekrét tiež upravuje právo na spoločný jazyk i poľské špecifiká, pretože sa čoraz častejšie uzatvárajú manželstvá s neveriacimi alebo s členmi iných vierovyznaní. Mnoho Poliakov sa chce tiež zosobášiť mimo Poľska, napríklad na pútnických miestach, preto musia kňazi vedieť, ako postupovať v takýchto prípadoch (Zdroj: E-kai / Katolícke noviny).( TK KBS, ekai, kn, ml; pz ) 20200603033   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020