TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Deti so zdravotným znevýhodnením v Snine oslavujú svoj deň na diaľku
P:3, 01. 06. 2020 13:05, DOMKošice/Snina 1. júna (TK KBS) V Charitnom dome svätého Štefana v Snine (Arcidiecézna charita Košice) oslavujú Deň detí na diaľku. Zamestnanci sa so svojimi mladými so zdravotným znevýhodnením spojili prostredníctvom online nástrojov. Inšpiratívne videá, pracovné úlohy a kreatívne cvičenia uľahčovali celé obdobie uzatvorenia domova sociálnych služieb počas šírenia nového koronavírusu. Aktivity, ktoré deťom a mladým pomáhali vypĺňať voľný čas a izoláciu, vítali rodičia s nadšením. Aj počas Národného týždňa charity zamestnanci dokazujú, že sú srdcom chariťáci.

Aj ľudia so zdravotným znevýhodnením patrili v posledných týždňoch medzi ohrozenú skupinu. Mnohí z nich v neočakávanej situácii spojenej so šírením nového koronavíru nerozumeli. Museli zostať v izolácii doma. Na situáciu intenzívne zareagovali zamestnanci Charitného domu sv. Štefana v Snine.

Napriek tomu, že brány Charitného domu sv. Štefana museli ostať zatvorené, svojich prijímateľov a ich rodiny neopustili. „Práve v tomto čase potrebujeme čo najviac pomôcť rodičom, aby prežili aktívne a plnohodnotne čas so svojimi deťmi so zdravotným znevýhodnením doma. Spoločne s kolegami sme im pripravovali rôzne úlohy, pracovné listy a natáčali videá pre našich mladých. Aby sme boli stále v kontakte a stále v spojení,“ približuje Janka Kozejová, vedúca Charitného domu sv. Štefana v Snine.

Aktivity a spojenie prebieha na sociálnych sieťach a pracovné listy za dodržania všetkých opatrení doručia zamestnanci priamo domov k prijímateľom. Jednotlivé aktivity si rozdelili do viacerých tematických okruhov. Mladí sa tak mohli na diaľku aktivizovať v rámci hudobného okienka, kde si spoločne spievali, alebo v rámci logopédie precvičili správnu výslovnosť spoluhlások. S fyzioterapeutom si doma zacvičili cviky na chrbát podľa videí. Duchovné slovo od miestnych kaplánov a kňazov ich zas povzbudilo.

Ako dodáva Kozejová, na začiatku boli veľké obavy, ako celú situáciu zvládnu. Nielen mladí, ktorí celú situáciu nemusia úplne chápať. Náročnosť situácie bola aj pre rodičov, ktorí museli čas a priestor mladým vyplniť. „Teraz môžem povedať, že ten čas bol hodnotný. Spustili sme projekty a prišlo toľko inšpiratívnych nápadov a možností, do ktorých by sme sa určite nepustili, ak by sme neboli prinútení situáciou,“ uzatvára.

Mladí a ich rodiny si aktivity veľmi pochvaľovali. Dôkazom toho sú spätné väzby aj fotografie vyplnených úloh. „Stále sa teším, keď mi pípne, že v našej skupine je nové video a môžem si doma zaspievať s mojimi kamarátmi takto na diaľku. Aj náš deň detí oslávime takto,“ napísal Peter. Ako dodáva, spojenie cez sociálne siete mu sčasti nahrádza osobný kontakt s kamarátmi v zariadení. Spoločne s nimi sa nevedia dočkať, kedy sa opäť vrátia do Charitného domu sv. Štefana.

Charitný dom sv. Štefana v Snine (Arcidiecézna charita Košice) je sociálne zariadenie pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Domov sociálnych služieb a denný stacionár vytvára priestor na zvyšovanie nezávislosti zdravotne znevýhodnených, rozvoj a sebarealizáciu prijímateľov služieb. V zariadení sa snažíme o harmonické prostredie, v rámci ktorého mladých integrujeme do majoritnej spoločnosti a tvoríme podmienky na širšiu mieru socializácie.

-
Kontakt pre médiá: Silvia Hrabčáková, komunikácia a PR; +421 910 842 955; silvia.hrabcakova@charita-ke.sk( TK KBS, shr, ml; rp ) 20200601034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020