TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Stolárik píše osobný list prvoprijímacim deťom a birmovancom
P:3, 01. 06. 2020 09:30, DOMRožňava 15. mája (TK KBS) Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik pokračuje vo svojich osobitných listoch. Potom, ako už napísal učiteľom, mladým a rodinám, tentoraz sa prihovára prvoprijímacim deťom a birmovancom. List, ktorý je k dispozícii na stránke Biskupského úradu v Rožňave, prinášame v plnom znení.

- - - -

LIST PRVOPRIJÍMAJÚCIM A BIRMOVANCOM

Drahé prvoprijímajúce deti, aj vy - drahí chlapci a dievčatá, ktorí v tomto roku prijímate sviatosť birmovania!

Všetkých vás pozdravujem a týmto listom sa chcem prihovoriť každému jednému z vás. Tento rok je pre vás veľmi dôležitý, lebo tí mladší – prijímate prvýkrát do svojich sŕdc Pána Ježiša a tí, ktorí ste sa pripravovali na birmovku - dostávate Ducha Svätého s jeho darmi. Niektorí ste už možno mali slávnosť prvého sv. prijímania alebo birmovky, ale väčšina z vás sa ešte pripravuje a plánované termíny sa museli kvôli pandémii koronavírusu posunúť. Nemali ste to ľahké, keď ste boli tak, ako my všetci - izolovaní. Vy ste cítili asi najviac izoláciu od školy, kamarátov, spoločných hier..., ale aj od možnosti spoločne sa pripravovať na prijatie sviatostí. Ale ak ste aj v týchto podmienkach pamätali na Pána Ježiša, ak ste sa naďalej modlili, tešili na sväté prijímanie alebo na birmovku, verte, že Pán Ježiš o tom vedel, všetko počul a On sa tešil ešte oveľa viac na vás, lebo chce k vám prísť, chce vám zoslať svojho Svätého Ducha.

Drahé prvoprijímajúce deti!

Chcem vás povzbudiť, aby ste toho najvzácnejšieho „Hosťa“ – Pána Ježiša prijali do svojho srdca tak, aby neostal len „hosťom“, lebo vieme, že každá návšteva raz odíde. Prijmite ho s túžbou a aj mu to povedzte, že chcete, aby ostal navždy, aby sa u vás dobre cítil, aby ostal vo vašom srdci ako doma. Ak máme niekoho radi a chceme ho prijať do domu natrvalo, snažíme sa pripraviť mu skvelé podmienky na bývanie, aby sa dobre cítil. Pripravte mu svoje srdcia dobrou svätou spoveďou, ktorou ich Pán Ježiš očistí ešte pred svojim príchodom. A potom, keď príde pri svätom prijímaní, odovzdajte mu svoje čisté duše, srdcia, aby ich ochránil pred zlom, pred hriechom, ktorý by Ho z nich mohol vyhnať. Máte v nebi veľa malých, mladých kamarátov, ktorí s láskou prijali Pána Ježiša do svojich sŕdc a už ho nikdy nechceli stratiť. Spomeňme sv. Dominika Savia, ktorý ako sedemročný prijal prvýkrát Pána Ježiša. Vtedy si dal takéto predsavzatia: „1. Budem sa často spovedať a pristupovať k sv. prijímaniu. 2. Budem svätiť sviatočný deň. 3. Mojimi priateľmi budú Pán Ježiš a Panna Mária. 4. Radšej smrť ako hriech.“ Pochopil, ako ho má Pán Ježiš rád a preto mu chcel byť verný. Novým kamarátom v oratóriu don Bosca hovoril: „Pochopte, naša svätosť spočíva v tom, že sme veľmi veselí. Iba sa usilujeme vyhýbať sa hriechu ako veľkému nepriateľovi, ktorý nás okráda o Božiu milosť a o pokoj srdca, a presne si plníme svoje povinnosti.“ V mladom veku ochorel a zomrel. Za niekoľko rokov svojho života sa stal svätým. Zomieral so slovami: „Aké krásne veci vidím!“ Milé deti, máme aj iné príklady mladých svätých – sv. Tarzícius, sv. Mária Goretti, sv. František a Hyacinta z Fatimy... Boli to deti ako vy, pochopili, ako môžu byť šťastní už tu na zemi a raz v nebi. Staňte sa aj vy svätými, hoci sa to nedá odrazu, ale trpezlivo, vytrvalo a postupne. Netreba na to veľa – stačí to, čo hovoril Dominik Savio alebo iné sväté deti. V tom je zahrnutá veľká láska k Pánu Bohu, aj k ľuďom.

Drahé birmovanky, drahí birmovanci!

To isté platí aj pre vás, len určite s možnosťou hlbšieho pochopenia všetkého. Dostávate dary Ducha Svätého. Určite ste pri príprave na birmovku počuli, že prijatím tejto sviatosti sa stávate dospelými kresťanmi s veľkým a vznešeným poslaním – šíriť ďalej slovami, ale hlavne životom posolstvo o Ježišovi Kristovi. Každý tam, kde ste, vo svojej rodine, škole, prostredí, v ktorom sa pohybujete. Nebojte sa ísť „proti prúdu“. Proti tomu prúdu, ktorý by vás chcel stiahnuť niekam, kde je len zdanlivé „šťastie“, po vyprchaní ktorého ostáva veľmi trpká chuť a smútok. Opäť by sme mohli spomenúť príklady mnohých svätcov – často nenápadných ľudí, ktorí žili aktívne obidvomi nohami na zemi, ale pohľad a srdcia nemali prilepený k zemi, ale duchovne upretý na večnosť, kam všetci smerujeme. Nebudem spomínať konkrétnych svätých, lebo každý z vás si vybral jedného – jednu z nich za svojho birmovného patróna. Oni nech sú vám dobrými sprievodcami a učiteľmi v živote, aby ste sa s nimi raz mohli stretnúť v nebi.

Jedna i druhá slávnosť je príležitosťou ešte viac sa zapojiť do rôznych aktivít vo farnosti. Napríklad do spevokolov, chlapci do miništrovania, dievčatá aj chlapci do krúžkov, stretiek a rôznych podujatí, ktoré pre vás pripravujú a vedú kňazi, rehoľné sestry a animátori. Vy starší sa budete môcť postupne stávať alebo sa už aj stávate pomocníkmi, animátormi tých mladších. A začnite sa modliť za svoje povolanie, môže byť rôzne, ale čo ak vás zavolá Pán...

Teším sa na stretnutia s vami - s mnohými pri birmovke, s mnohými verím, že aj pri iných podujatiach, sláveniach, kam prídete preto, že budete chcieť prísť, lebo nás všetkých spája Pán Ježiš a On je uprostred spoločenstva a pri eucharistickom slávení.

Milé deti, milí mladí, odporúčam ešte jedno, už povedané: vezmite si za svojich životných priateľov Ježiša a Máriu. A proste o pomoc aj sv. Jozefa. Svätá Rodina vás ochráni, bude vás sprevádzať, s ňou sa nestratíte.

Všetkým vám, vašim rodičom, rodinám, vašim duchovným otcom – kňazom, animátorom a všetkým, ktorí vám pomáhajú a sú pre vás oporou, zo srdca žehnám.

Váš otec biskup

-
Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup( TK KBS, st; ml ) 20200601023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020