TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Polstoročie od znovuobnovenia rádu zasvätených panien oslávia i u nás 
P:3, 30. 05. 2020 12:40, DOMBratislava 29. mája (TK KBS) Cirkev oslávi tento víkend päťdesiat rokov od znovuobnovenia rádu zasvätených panien – Ordo virginum. Túto formu zasväteného života, ktorá existovala už v apoštolských časoch, obnovil pápež sv. Pavol VI. Odvtedy sa takouto formou zasvätilo po celom svete celkovo 5 tisíc žien. 

V súčasnosti žije na Slovensku trinásť zasvätených panien v piatich diecézach, pričom historicky prvé zasvätenie bolo na Slovensku pred ôsmimi rokmi v Žiline. Jedna z nich prijala zasvätenie podľa grécko-katolíckeho obradu v Prešovskej archieparchii. Takmer každá diecéza na Slovensku má už kandidátky, ktoré sa pripravujú na zasvätenie. 

V deň 50. výročia obnovenia obradu sa duchovne spoja večer v spoločnej modlitbe každá tam, kde žije svoj apoštolát bytia, kde si nájde miesto pre stretnutie s Ježišom. V Bratislave bude v nedeľu 31. mája o 18:30 spoločná modlitba vo farskom kostole svätého Jána z Mathy (Trojička) v Bratislave.

Zilina, zasvatene panny

Zasvätená panna je zasvätená Bohu ako Kristova snúbenica v službách Cirkvi, v ochote a pripravenosti obetovať za Cirkev svoj život. Zo strany cirkvi dostáva poslanie žiť ako znamenie, volí si svoju vlastnú spiritualitu, pôsobí v každodenných bežných životných podmienkach a jej život je zverený jej vlastnej, osobnej zodpovednosti. Priamym predstaveným pre zasvätenú pannu je diecézny biskup.

Zasvätené panny žijú individuálnym spôsobom života, mimo spoločenstva zasvätených osôb a nemajú záväznú regulu. Pracujú v bežných povolaniach – v školstve ako učiteľky, vysokoškolské pedagogičky, psychologičky, v zdravotníctve, v administratíve, venujú sa vede. Okrem svojho zamestnania sú k dispozícii k službe miestnej Cirkvi – v katechéze, v charite, pri liturgických službách, vo formácii, pri práci s mládežou.

Podobne ako v prvých storočiach si môžu zvoliť rôzne formy života: žiť osamote, v rodine, v duchovnej symbióze s nejakou rehoľnou rodinou, prípadne sa môžu združovať, aby vernejšie zachovávali svoje predsavzatie. Majú vlastnú webovú stránku https://ordovirginum.webnode.sk/, kde je možné nájsť viac informácií o tejto forme života. Ich spôsob života, oblečenie a štýl zapadajú do prostredia, kde vykonávajú svoju prácu, preto ich kolegovia o ich zasvätení niekedy ani nevedia.  

Pocítiť toto povolanie a vybrať sa touto cestou je vedomým rozhodnutím žiť zasvätený život v čistote, službe Cirkvi a blížnemu, pevne zakotvené v Duchu Svätom a v intenzívnom duchovnom živote, v samote a bez pripútania sa, život v osobnej zodpovednosti a v úplnej dôvere v Boha.

TK KBS informovala Mária Chlebanová
( TK KBS, mar, ml; pz ) 20200530006   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020