TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchom Svätým dostávame Božiu silu a inšpiráciu, vraví biskup Haľko
P:3, 30. 05. 2020 12:10, DOMBratislava 30. mája (TK KBS) Duchom Svätým dostávame Božiu silu a inšpiráciu k tomu, aby sme v konkrétnych životných okolnostiach dokázali ponúknuť to najlepšie, čo je dobré pre danú situáciu a prostredie, vraví bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. TK KBS s ním hovorí pri príležitosti Slávnosti Zoslania Ducha Svätého.
 
- Aký je význam tohto sviatku?
 
"Sviatok Ducha Svätého je o Božom dotyku a o Božej prítomnosti. Už starokresťanskí spisovatelia prirovnávali pôsobenie Ducha Svätého v človeku k organu. Znamená to, že prúdiaci zvuk rozozvučuje každú píšťalu originálne taká aká je. Aj vanutie Ducha Svätého v každom jednom z nás nás ako keby chcelo rozozvučať veľkú a harmonickú symfóniu lásky v našom spoločenstve i v celej spoločnosti."
 
- Nie je to teda iba niečo, čo zažili apoštoli pred dvetisíc rokmi ...
 
"Keď veríme v Božiu prítomnosť a to, že Duch Svätý v nás naozaj pôsobí a chce rozozvučať naše talenty, všetko to dobré, čo je v nás, tak prežijeme tento sviatok aj ako pripomienku kľúčovej biblickej udalosti, ale aj ako niečo, čo je v nás a v medzi nami. Tu a teraz."
 
- Čo Duchom Svätým dostávame?
 
"Duchom Svätým dostávame Božiu silu a inšpiráciu k tomu, aby sme v konkrétnych životných okolnostiach dokázali ponúknuť to najlepšie, čo je dobré pre danú situáciu a prostredie."
 
- Prečo by sme sa k nemu mali modliť, prosiť o jeho dary?
 
"Sväté Písmo už na svojich prvých stránkach spomína Božieho Ducha, ktorý sa ako duch "vznášal nad vodami" (Gn 1, 2). Je to dotyk reality. To stvorenie sveta pokračuje skrze Ducha Svätého. V mene Otca, i Syna a Ducha Svätého. Znamená to, že Ducha Svätého chápeme ako zosobnenú lásku Otca a Syna."
 
- Ako by sme to vysvetlili jednoduchšie?
 
"Mohli by sme použiť také prirovnanie - na autobusovej zastávke sa veľmi srdečne zvítajú dvaja ľudia. Jeden prichádza, druhý čaká. Keď sa objímu, tak z ich lásky a srdečnosti čosi vyžiari aj na ľudí, ktorí to sledujú. A možno ich to aj osloví a možno zatúžia, aby na takomto vzťahu mali účasť. Keď sa Ježiš vrátil k Otcovi, ako víťazný, zmŕtvychstalý záchranca ľudskej civilizácie a Božieho stvorenia, tak si to môžeme predstaviť tak, že to objatie Otca a Syna na nás vyžiarilo Ducha lásky, ktorý nás chce vtiahnuť do toho vzťahu, ktorý nás chce urobiť účastnými tej lásky, ktorá prúdi medzi osobami Svätej Trojice."
 
- Téma Ducha Svätého je aktuálna aj pri kolokviách s novými komunitami. Cirkev na Slovensku s nimi posledné roky diskutuje na osobných koloviách v Badíne. Ako by sme opísali súčasnú spoluprácu medzi týmito novými komunitami a cirkvou?
 
"Biskupi sú pastieri a otcovia spoločenstiev vlastných diecéz. Je veľmi dôležité poznať terén, konkrétnych ľudí a atmosféru spoločenstiev. Keď je potrebné, tak korigovať, keď je to potrebné, tak povzbudiť. To, čo nám ponúka Duch Svätý, je to - že cez vzájomné stretnutie sa môžeme spoznávať a utvrdiť si vnútornú túžbu plniť Božiu vôľu a poznávať stále hlbšie Pána Ježiša. Nie to, čo chcem ja, ale čo chce Boh."( TK KBS, jha; ml ) 20200530004   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020