TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán od júna sprístupni bádateľom Apoštolský archív a bibliotéku
P:3, 29. 05. 2020 21:05, ZAHVatikán 29. mája (RV) Apoštolský archív vo Vatikáne sa po uzavretí vynútenom pandémiou opäť otvorí pre bádateľov. Informoval o tom archivár a bibliotekár Svätej Rímskej cirkvi kardinál José Tolentino de Mendonça.

Apoštolskému archívu, ktorý od 2. marca sprístupnil materiály pontifikátu Pia XII., urobila škrt cez rozpočet pandémia Covid-19. Vstup pre bádateľov na pracoviská sa však postupne začne obnovovať od 1. júna. Bude to proces postupný a zatiaľ limitovaný, po rezervácii online a pri dodržaní noriem zdravotnej bezpečnosti.

V článku publikovanom 28. mája vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano kardinál Tolentino okrem iného vysvetľuje:

„Keď sa na konci februára uskutočnil študijný deň pre bádateľov k otvoreniu dokumentov pontifikátu Pia XII. zozbieraných v archívoch Svätej stolice, nikto z nás nepredpokladal, že tento historicky dôležitý krok veľkého verejného dosahu bude náhle pozastavený bezprecedentnou krízou, akou je pandémia koronavírusu. Zdravotná pohotovosť nás prinútila najprv zavrieť Apoštolskú bibliotéku i archív pred bádateľmi a uviesť väčšinu nášho personálu do režimu práce na diaľku, a teraz pri znovuotváraní nás to núti k postupným a obmedzeným krokom, ako si to vyžaduje dobrá prax pri súčasnom novom rozbehu.

Prirodzene, toto nepredvídateľné zatvorenie bolo bolestným ako pre Apoštolskú bibliotéku a archív, tak aj pre ich bádateľov, náhle umŕtvujúc - v prípade Archívu - osobitne intenzívnu dynamiku očakávaní, spojenú s historiografickým uzlom, ktorého relevantnosť je uznávaná ďaleko za úzkym kruhom vedeckej komunity.

Ako všetci vieme, každá kríza môže predsa len predstavovať aj príležitosť, a toto platí osobitným spôsobom pre inštitúciu, akou je aj tá naša, ktorá je zakotvená v historickom vedomí Cirkvi s ašpiráciou urobiť ju verejným dobrom celého ľudstva.“ Kardinál Tolentino vo svojom článku vo vatikánskom denníku ponúkol aj filozofickú úvahu nad dôležitosťou pestovania historickej pamäte v súvislosti s dejinami spásy, ktoré nás upriamujú na budúcnosť.( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20200529031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020