TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duch Svätý premieňa naše srdce, vraví líder projektu Godzone Julo Slovák 
P:3, 29. 05. 2020 09:22, DOMBratislava 28. mája (TK KBS) Duch Svätý premieňa naše srdce. "Verím, že ak žijeme úprimný vzťah s Bohom, je prirodzené usilovať sa o to, aby sme v živote dávali stále viac priestoru Duchu Svätému," hovorí líder projektu Godzone Julo Slovák. TK KBS s ním hovorila pred nedeľnou Slávnosťou Zoslania Ducha Svätého (31. mája). 

Jula osobne "oslovuje a privádza do bázne ten rozmer ako sa Boh skrze svojho Ducha prblížil človeku a daroval nám Tešiteľa". Považuje ho za "sprievodcu životom, ktorý nás vedie, motivuje a dodáva nádej a silu v každej oblasti života". "Boh je s nami a má v nás svoj chrám - toto je obrovský nezaslúžený dar, ktorý ma privádza do pokory v každom čase. Okrem toho tento sviatok (ako aj iné) si jednoducho pripomíname, že toto je fakt - je možné žiť život preniknutý Duchom a Duch Svätý je pre nás prístupný," povedal v rozhovore s Tlačovou kanceláriou KBS. 

Veriaci si na Svätodušnú nedeľu pripomínajú udalosť, keď Ježišovi učeníci zhromaždení v Jeruzaleme boli naplnení Duchom Svätým a začali hovoriť rôznymi jazykmi. "Keď prišiel deň Turíc, boli všetci vedno na tom istom mieste. Tu sa náhle strhol hukot z neba, ako keď sa ženie prudký vietor, a naplnil celý dom, v ktorom boli. I zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, ktoré sa rozdelili a na každom z apoštolov spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi, ako im Duch dával hovoriť," uvádza sa napríklad v knihe Skutky apoštolov. 

"Na jedenej strane poznáme a čítame o daroch Ducha Svätého, ktoré prijímame skrze sviatosť krstu a birmovania. Určite poznáme tiež charzimy Ducha Svätého ako dary milosti, ktoré dostávajú veriaci na budovanie Cirkvi. No podľa mňa netreba opomenúť aj taký praktický fakt, že Duch Svätý v nás je zdrojom sily pre život, je zdrojom nádeje. Pre mňa je to studnica inšpirácie, kreativity, sily, pokoja, lásky a všetkých potrebných milostí v každom čase," pokračuje ďalej v rozhovore Julo Slovák. 

Dokument Cirkvi Lumen gentium o téme darov Ducha Svätého hovorí:

"Duch Svätý posväcuje, vedie a čnosťami ozdobuje ľud Boží nielen prostredníctvom sviatostí a služieb, ale aj tým, že rozdeľuje medzi veriacich všetkých stavov zvláštne milosti – udeľujúc každému, ako chce – pomocou ktorých robí ich schopnými a ochotnými aby sa podujali na obnovu a ďalší vzrast Cirkvi, ako je napísané: "Každý dostáva prejavy Ducha na všeobecný úžitok." Tieto charizmy, či už neobyčajné alebo aj bežnejšie a rozšírenejšie, treba prijímať s vďakou a potechou, pretože obzvlášť zodpovedajú potrebám Cirkvi a sú jej na osoh."

"Duch Svätý je ten, ktorý všetko oživuje a prináša život do Cirkvi, do viery, do života, do rodín, do každého chorého tela či zraneného srdca. On je život. Duch Svätý premieňa naše srdce. Verím, že ak žijeme úprimný vzťah s Bohom, je prirodzené usilovať sa o to, aby sme v živote dávali stále viac priestoru Duchu Svätému," pripomína Julo Slovák. A zároveň dodáva: "Pozrime sa čo sa stalo s apoštolmi po naplnení Duchom - do hĺbky pochopili osobu a poslanie Ježiša Krista, pochopili Písmo, premenili sa ich srdcia – stratili strach, Ježiš sa stal ešte viac stredobodom ich života, začali hlásať s mocou Ducha, vznikla Cirkev a začali chváliť a oslavovať Boha s radosťou. Verím, že po taktejto premene a viere úprimne túžime a Duch Svätý nás k tomuto cieľu môže priviesť," dodal líder projektu Godzone.
( TK KBS, jsl, ml; pz ) 20200529014   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020