Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorú budeme sláviť v nedeľu 31. mája 2020, sa chystajú viaceré slovenské farnosti a spoločenstvá. Sviatok, ktorý je známy aj pod názvom Turíce, oslávi aj predseda Konferencie biskupov Slovenska. ">
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Zoslania Ducha Svätého oslávia aj biskupi a viaceré farnosti
P:3, 28. 05. 2020 09:30, DOM

Bratislava 28. mája (TK KBS) Na Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorú budeme sláviť v nedeľu 31. mája 2020, sa chystajú viaceré slovenské farnosti a spoločenstvá. Sviatok, ktorý je známy aj pod názvom Turíce, oslávi aj predseda Konferencie biskupov Slovenska. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bude sláviť v nedeľu, v deň Slávnosti Zoslania Ducha Svätého, svätú omšu v Katedrále svätého Martina o 10:30, informoval sekretár arcibiskupa Július Pomšár. Sväté omše na sviatok budú sláviť aj ďalší biskupi.

Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko bude sláviť v sobotu vigílnu svätú omšu zo Slávnosti Zoslania Ducha Svätého o 21:00 vo Farnosti Povýšenia Svätého kríža v Bratislave - Petržalke. Bude vyvrcholením turíčnej vigílie na záver duchovnej obnovou WAKEUP. Je pripravený celodenný program pre mladých z danej farnosti, ale taktiež online vysielanie pre mládež z celého Slovenska. Program majú na starosti mladý z komunity Emanuel. Večerný slávnostný program, pod vedením združenia Efez, ukončí vigílnou svätou omšou. Online vysielanie je možné sledovať cez link daliborko.sk/tv/.

Na slávnosť Zoslania Ducha Svätého bude v nedeľu 31. mája 2020 o 9:00 v Gotickej priekope Nitrianskeho hradu za účasti verejnosti celebrovať svätú omšu nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký. Po svätej omši bude do 17:00 hod v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma vystavená Najsvätejšia sviatosť Oltárna k celodennej poklone. O 17:00 hod bude program zakončený slávnostnými vešperami.Účasť na svätej omši je podmienená dodržaním všeobecne platných hygienických a bezpečnostných opatrení.

Nitra, Turice

Banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec bude sláviť slávnosť Zoslania Ducha Svätého v Katedrále sv. Františka Xaverského o 10:30 hod. Pri svätej omši bude biskup vysluhovať sviatosť birmovania. Udelí ju 29 birmovancom, ktorí sa pripravovali v troch skupinách - farská skupina vo farnosti Banská Bystrica - katedrála; druhá skupina je z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici a tretia z Univerzitneho pastoračného centra Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Košický pomocný biskup Mons. Marek Fogáč bude v nedeľu o 10:30 predsedať svätej omši spojenej s vysluhovaním sviatosti birmovania v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Sviatosť prijme približne 50 mladých ľudí. Na slávnostnej svätej omši bude účinkovať Zbor sv. Cecílie a Komorný orchester pri Dóme sv. Alžbety z Košíc.

V Žilinskej diecéze chystajú turíčnej stretnutie spoločenstiev. Program sa uskutoční v sobotu 30. mája 2020, zložený bude z dvoch častí - workshopov a turíčného večera modlitieb a chvál so spoločenstvom Shema v spolupráci s dekanom Petrom Holbičkom. Link na stream je možné nájsť TU. Počas večerného programu bude možnosť dobrovoľným príspevkom podporiť DCM na Zákopčí, tzv. „Domček na skale“, ktorý bude v budúcnosti miestom pre mladých v diecéze. Podporiť sa dá na čísle účtu.: SK29 0900 0000 0050 7123 5141 (do správy pre prijímateľa treba uviesť "DAR").

Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, bude na slávnosť Turíc sláviť svätú omšu o 10:00 v rožňavskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Večer o 19:30 zakončí záverečnou pobožnosťou a požehnaním májové pobožnosti, ktoré sa počas mesiaca mája pravidelne modlieval z balkóna biskupskej rezidencie, ktorá je oproti mariánskemu stĺpu v Rožňave. Zjednotený s celou diecézou a ostatnými modliacimi sa, spoločne prosili o zastavenie pandémie koronavírusu a zároveň ďakovali za ochranu a pomoc Božiu, Panny Márie, sv. Jozefa a ostatných svätých, cez ktorých vyprosovali túto a ďalšie milosti.

Turíčne vigílie chystajú aj na iných miestach, napríklad v Nitre na Klokočine. TK KBS zároveň pozýva ďalšie farnosti, aby informovali o svojich aktivitách k sviatku na e-mail: reporter@tkkbs.sk.

V Katolíckej cirkvi sa pri príležitosti Slávnosti Zoslania Ducha Svätého konajú tradičné turíčne vigílie a púte. Na Slovensku je známa napríklad turíčna púť v Národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Z dôvodu pretrvávajúcich mimoriadnych opatrení proti šíreniu choroby Covid-19 tohtoročná Turíčna púť v Šaštíne nebude, informovala rehoľa pavlínov, ktorá baziliku spravuje. Počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého sa program v svätyni obmedzí do pravidelných bohoslužieb v riadnom čase. K dispozícii budú aj na ich YouTube kanáli, sledovať ich môže ktokoľvek.

Viaceré farnosti sa na sviatok chystajú od Slávnosti Nanebovstúpenia Pána. Ako príprava im slúži Deviatnik k Duchu Svätému. K dispozícii je aj na profile TK KBS na Facebooku s odkazom na farskú aktivitu Saletínov v Považskej Bystrici. Do prípravy sa zapojili aj rôzne spoločenstvá. Vedúci Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave Mário Tomášik napríklad každý deň na sociálnej sieti zverejňuje krátke biblické zamyslenia. TK KBS napríklad prináša rozhovory s lídrami rôznych spoločenstiev a kňazmi, napríklad s Ondrejom Chrvalom či Máriom Tomášikom.

( TK KBS, tk; ml; pz ) 20200528015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]