Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorú budeme sláviť v nedeľu 31. mája 2020, sa chystajú viaceré slovenské farnosti a spoločenstvá. Sviatok, ktorý je známy aj pod názvom Turíce, oslávi aj predseda Konferencie biskupov Slovenska. "> Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorú budeme sláviť v nedeľu 31. mája 2020, sa chystajú viaceré slovenské farnosti a spoločenstvá. Sviatok, ktorý je známy aj pod názvom Turíce, oslávi aj predseda Konferencie biskupov Slovenska. " />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Zoslania Ducha Svätého oslávia aj biskupi a viaceré farnosti
P:3, 28. 05. 2020 09:30, DOM

Bratislava 28. mája (TK KBS) Na Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorú budeme sláviť v nedeľu 31. mája 2020, sa chystajú viaceré slovenské farnosti a spoločenstvá. Sviatok, ktorý je známy aj pod názvom Turíce, oslávi aj predseda Konferencie biskupov Slovenska. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bude sláviť v nedeľu, v deň Slávnosti Zoslania Ducha Svätého, svätú omšu v Katedrále svätého Martina o 10:30, informoval sekretár arcibiskupa Július Pomšár. Sväté omše na sviatok budú sláviť aj ďalší biskupi.

Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko bude sláviť v sobotu vigílnu svätú omšu zo Slávnosti Zoslania Ducha Svätého o 21:00 vo Farnosti Povýšenia Svätého kríža v Bratislave - Petržalke. Bude vyvrcholením turíčnej vigílie na záver duchovnej obnovou WAKEUP. Je pripravený celodenný program pre mladých z danej farnosti, ale taktiež online vysielanie pre mládež z celého Slovenska. Program majú na starosti mladý z komunity Emanuel. Večerný slávnostný program, pod vedením združenia Efez, ukončí vigílnou svätou omšou. Online vysielanie je možné sledovať cez link daliborko.sk/tv/.

Na slávnosť Zoslania Ducha Svätého bude v nedeľu 31. mája 2020 o 9:00 v Gotickej priekope Nitrianskeho hradu za účasti verejnosti celebrovať svätú omšu nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký. Po svätej omši bude do 17:00 hod v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma vystavená Najsvätejšia sviatosť Oltárna k celodennej poklone. O 17:00 hod bude program zakončený slávnostnými vešperami.Účasť na svätej omši je podmienená dodržaním všeobecne platných hygienických a bezpečnostných opatrení.

Nitra, Turice

Banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec bude sláviť slávnosť Zoslania Ducha Svätého v Katedrále sv. Františka Xaverského o 10:30 hod. Pri svätej omši bude biskup vysluhovať sviatosť birmovania. Udelí ju 29 birmovancom, ktorí sa pripravovali v troch skupinách - farská skupina vo farnosti Banská Bystrica - katedrála; druhá skupina je z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici a tretia z Univerzitneho pastoračného centra Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Košický pomocný biskup Mons. Marek Fogáč bude v nedeľu o 10:30 predsedať svätej omši spojenej s vysluhovaním sviatosti birmovania v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Sviatosť prijme približne 50 mladých ľudí. Na slávnostnej svätej omši bude účinkovať Zbor sv. Cecílie a Komorný orchester pri Dóme sv. Alžbety z Košíc.

V Žilinskej diecéze chystajú turíčnej stretnutie spoločenstiev. Program sa uskutoční v sobotu 30. mája 2020, zložený bude z dvoch častí - workshopov a turíčného večera modlitieb a chvál so spoločenstvom Shema v spolupráci s dekanom Petrom Holbičkom. Link na stream je možné nájsť TU. Počas večerného programu bude možnosť dobrovoľným príspevkom podporiť DCM na Zákopčí, tzv. „Domček na skale“, ktorý bude v budúcnosti miestom pre mladých v diecéze. Podporiť sa dá na čísle účtu.: SK29 0900 0000 0050 7123 5141 (do správy pre prijímateľa treba uviesť "DAR").

Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, bude na slávnosť Turíc sláviť svätú omšu o 10:00 v rožňavskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Večer o 19:30 zakončí záverečnou pobožnosťou a požehnaním májové pobožnosti, ktoré sa počas mesiaca mája pravidelne modlieval z balkóna biskupskej rezidencie, ktorá je oproti mariánskemu stĺpu v Rožňave. Zjednotený s celou diecézou a ostatnými modliacimi sa, spoločne prosili o zastavenie pandémie koronavírusu a zároveň ďakovali za ochranu a pomoc Božiu, Panny Márie, sv. Jozefa a ostatných svätých, cez ktorých vyprosovali túto a ďalšie milosti.

Turíčne vigílie chystajú aj na iných miestach, napríklad v Nitre na Klokočine. TK KBS zároveň pozýva ďalšie farnosti, aby informovali o svojich aktivitách k sviatku na e-mail: reporter@tkkbs.sk.

V Katolíckej cirkvi sa pri príležitosti Slávnosti Zoslania Ducha Svätého konajú tradičné turíčne vigílie a púte. Na Slovensku je známa napríklad turíčna púť v Národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Z dôvodu pretrvávajúcich mimoriadnych opatrení proti šíreniu choroby Covid-19 tohtoročná Turíčna púť v Šaštíne nebude, informovala rehoľa pavlínov, ktorá baziliku spravuje. Počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého sa program v svätyni obmedzí do pravidelných bohoslužieb v riadnom čase. K dispozícii budú aj na ich YouTube kanáli, sledovať ich môže ktokoľvek.

Viaceré farnosti sa na sviatok chystajú od Slávnosti Nanebovstúpenia Pána. Ako príprava im slúži Deviatnik k Duchu Svätému. K dispozícii je aj na profile TK KBS na Facebooku s odkazom na farskú aktivitu Saletínov v Považskej Bystrici. Do prípravy sa zapojili aj rôzne spoločenstvá. Vedúci Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave Mário Tomášik napríklad každý deň na sociálnej sieti zverejňuje krátke biblické zamyslenia. TK KBS napríklad prináša rozhovory s lídrami rôznych spoločenstiev a kňazmi, napríklad s Ondrejom Chrvalom či Máriom Tomášikom.

( TK KBS, tk; ml; pz ) 20200528015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním