[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Od utorka sa môžu veriaci vrátiť do Fatimy, musia dodržiavať opatrenia
P:3, 26. 05. 2020 09:44, ZAH

Fatima 26. mája (TK KBS) Od utorka sa môžu veriaci vrátiť aj do svätyne vo Fatime. V pondelok o tom informoval jej rektor. Svätyňa bola pre pútnikov zatvorená pre pandémiu koronavírusu od 14. marca.

Ako prvé sa obnoví vstup pútnikov do časti múzeí. Od soboty sa tiež obnovia sväté omše. Väčšina z nich bude organizovaná na hlavnom námestí svätyne alebo vo vnútri Baziliky Najsvätejšej Trojice, ktorá je najväčším chrámom v Portugalsku, informovala agentúra E-kai.

Podmienkou pre účasť na bohoslužbách bude rúško na tvári. Zložiť si ho bude možné pred prijatím svätého prijímania, ktoré bude podávané na ruku.

Tohtoročný 13. máj, kedy si každý rok pripomíname tamojšie zjavenia Panny Márie trom malým pastierikom z roku 1917, bol po prvýkrát slávený bez pútnikov. Miestni kňazi sprostredkovali tradičné oslavy výročia prostredníctvom prenosov.

Hoci portugalská vláda túto akciu organizovať umožnila, rektorát baziliky sa rozhodol zrušiť masovú účasť veriacich, pretože nevedeli splniť hygienické a epidemiologické požiadavky, píše E-kai.

Svätyňa vo Fatime je jedným z najpopulárnejších pútnických miest na svete. V roku 2018 ju navštívilo viac ako 7 miliónov pútnikov. Rok predtým, v jubilejnom roku fatimských zjavení, do tohto portugalského mesta prišlo okolo deväť miliónov ľudí. Na konci marca sa na tomto mieste konala modlitba zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských konferencií poslalo do Fatimy žiadosť, aby aj ich národy boli spolu s Portugalskom zasvätené a zverené pod ochranu Matky Božej na mieste jej zázračných zjavení vo Fatime. Ako prví o to požiadali Španieli. Za Konferenciu biskupov Slovenska napísal do Portugalska bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Žiadosti poslali aj biskupi viacerých ďalších krajín: Albánska, Bolívie, Kolumbie, Kostariky, Kuby, Guatemaly, Maďarska, Indie, Mexika, Moldavska, Nikaraguy, Panamy, Paraguaja, Peru, Poľska, Dominikánskej republiky, Tanzánie, Kene, Zimbabwe, Východného Timoru a Rumunska. Všetky boli zahrnuté do obradu, ktorý viedol na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos.

( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20200526023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]