TK KBS

Dnes je nedeľa 12. 07. 2020   Meniny má Nina       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Varhaňovciach odhalili pamätnú tabuľu gréckokatolíckym kňazom
P:3, 25. 05. 2020 14:34, DOMVarhaňovce 25. mája (TK KBS) V nedeľu 24. mája sa uskutočnilo na cintoríne vo Varhaňovciach odhalenie a požehnanie pamätnej tabule rodákom obce kňazom stavrofornému protojerejovi Františkovi Dancákovi (1939 – 2018) a protojerejovi Pavlovi Dancákovi (1936 – 2019).

Pamätnú tabuľu odhalil a požehnal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Slávnosti sa zúčastnili viacerí kňazi medzi ktorými nechýbali ani synovia Pavla Dancáka Pavol a Miroslav a vnuk Pavol, ktorí sú tiež kňazmi.

Po privítaní vladyku Jána chlebom a soľou a slávnostnom príhovore starostky obce Ľubice Pankievičovej nasledoval obrad požehnania tabule, ktorá je situovaná do zelene miestneho cintorína v tesnej blízkosti hrobov piatich tu v minulosti pôsobiacich kňazov. Keďže otec Pavol Dancák je pochovaný v Prešove a otec František Dancák v Andrejovej pri Bardejove, splnila sa túžba starostky o symbolické sprítomnenie duchovných otcov na miestach, kde sa každoročne konajú panychídy za kňazov a veriacich. Pri príprave slávnosti sa v priestore kňazských hrobov odhalil aj dosiaľ prekrytý nápis na hlavnom kríži cintorína, ktorý bol inštalovaný presne pred sto rokmi v roku 1920 vďaka dobrodincovi Jánovi Medvecovi a jeho manželke.

Po odhalení tabule nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorú vladyka Ján slávil spolu so synmi a vnukom zosnulého Pavla Dancáka a tiež prešovským protopresbyterom Rastislavom Bakom, stropkovským protopresbyterom Slavomírom Tarasovičom, šéfredaktorom časopisu Slovo a protojerejom Jurajom Gradošom, protojerejom Martinom Mekelom a miestnym správcom farnosti Rastislavom Bruzdom.

Táto slávnosť bola vyjadrením vďačnosti rodákom obce, dvom gréckokatolíckym kňazom, za ich službu Bohu a za príklad života. Pamätná tabuľa je symbolicky umiestnená na veľkom andezitovom kameni z blízkeho kameňolomu v Brestove, ako symbol ich rodnej zeme po ktorej od detstva chodili a ktorá bola ich domovom a rodiskom. Dnes veríme, že ich domovom je nebo. V príhovore vyslovil prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ. myšlienku, že tento pamätník má všetkým, ktorí budú prichádzať na toto miesto pripomínať dôležitosť viery a zdôrazňovať pohľad človeka na večnosť.

Miestna farnosť sa nachádza na západnom úpätí Slanských vrchov na hranici Prešovského a Košického kraja a od roku 1818 je súčasťou Prešovského biskupstva. Historické fakty však potvrdzujú prítomnosť gréckokatolíkov v tejto obci už od roku 1562. V blízkej budúcnosti plánuje vedenie obce ďalšie aktivity, ktoré majú zdokumentovať a návštevníkom obce lepšie priblížiť históriu a významné osobnosti tejto farnosti patriacej do prešovského protopresbyterátu.

TK KBS informovali Rastislav Bruzda a Peter Krajňák ml.( TK KBS, rbr, pkr, ml; pz ) 20200525043   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020