TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Za 18 rokov Svetielko nádeje pomohlo vyše 650 ťažko chorým deťom
P:3, 25. 05. 2020 14:22, DOMBanská Bystrica 25. mája (TK KBS) Svetielko nádeje si v týchto dňoch pripomína 18. výročie svojho vzniku. Za toto obdobie pomohlo viac ako 650 vážne chorým deťom a ich rodinám.

"V "rodnom liste” občianskeho združenia Svetielko nádeje svieti ako deň vzniku dátum 24. máj 2002. “Našim pôvodným zámerom bolo potešiť onkologicky choré deti plnením ich želaní. Chceli sme im uľahčiť prežívanie ich ťažkej situácie. Následne sme zisťovali potreby rodín s ťažko chorými deťmi a začali ich napĺňať", zaspomínal si spoluzakladateľ a predseda združenia MUDr. Pavel Bician.

Svetielko nádeje sa odvtedy rozvinulo do organizácie so širokým portfóliom poskytovanej pomoci. Poskytuje komplexnú starostlivosť deťom a mladistvým s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodinám. Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia a pomoci.
Svetielko nádeje sa usiluje napĺňať svoje poslanie najmä v súčinnosti s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici a špeciálne s Klinikou pediatrickej onkológie a hematológie SZU. Pomoc poskytuje najmä deťom a rodinám z Banskobystrického a Žilinského kraja.

Medzi kľúčové projekty združenia patria služby psychosociálneho tímu na detskej onkológii v Banskej Bystrici, detský mobilný hospic - jediný na strednom Slovensku, bezplatná prepravná služba, bezplatné ubytovanie pre sprevádzajúce osoby detských onkologických pacientov, pilotný projekt kanisterapie za pomoci špeciálne vycvičených psov a ďalšie.

Pri príležitosti 18. výročia predseda Svetielka nádeje odovzdal ocenenie dlhoročnej spolupracovníčke, zdravotnej sestre Mgr. Jolane Jančovej, za jej obetavú a profesionálnu službu pre ťažko choré deti. "Tento rok vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za Rok zdravotných sestier a ošetrovateliek. Rozhodli sme sa preto oceniť našu kolegyňu, ktorá obetovala pre Svetielko nádeje veľmi veľa a je pri nás a pri deťom v dobrých i horších časoch. Práve vďaka takýmto ľuďom môžeme rozdávať nádej a praktickú pomoc už 18 rokov", povedal Bician.

"Práca pre Svetielko nádeje je veľmi napĺňajúca. Považujem za dar mať možnosť pomáhať druhým, ktorí prežívajú nesmierne ťažké životné obdobie. Niekedy to nie je jednoduché, lebo na človeka doliehajú rôzne myšlienky a pocity. Ale človek môže tiež zažiť skutočné veľkú radosť, keď sa stretne po rokoch s vyliečeným pacientom, alebo taký vnútorný pokoj, keď vidí, ako pekne doma dokáže rodina prežívať posledné chvíle života nevyliečiteľne chorého dieťaťa", skonštatovala ocenená zdravotná sestra Jolana Jančová.

"Chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli vyrásť - spolupracovníkom, podporovateľom, partnerom, sympatizantom. Vnímam, že Svetielko nádeje vytvára priestor, ktorý spája ľudí, aby mohli pomáhať tým, ktorí pomoc veľmi potrebujú", uzavrel Pavel Bician, predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.

TK KBS informoval Marek Michalčík( TK KBS, mmi, ml; pz ) 20200525042   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020