TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jozef Tomko je 35 rokov kardinálom. Bola to milosť Božia, hovorí
P:3, 25. 05. 2020 13:01, DOMBratislava 25. mája (TK KBS) Slovenský kardinál Jozef Tomko (96), emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, dnes oslavuje 35. výročie kreovania za kardinála. "Kardinálsky klobúk" (červený biret) mu udelil 25. mája 1989 počas slávnostného konzistória v predvečer Turíčnej nedele, ktoré sa konalo po prvý raz v dejinách verejne, na Svätopeterskom námestí, sv. Ján Pavol II. Otcovi kardinálovi srdečne blahoželáme a prajeme: Ad multos annos!

"Zažil som viacero momentov, ktoré sú podstatne zviazané s prijatím sviatostí. Toto bol jeden z nich. Bola to milosť Božia," hovorí TK KBS s odstupom času o svojom menovaní za kardinála spred 35 rokov Jozef Tomko. Bol v skupine 28 nových kardinálov. "Do dnes cítim na svojej hlave ten dotyk pri odovzdaní kardinálskeho klobúka. Je v tom však ukryté najmä to, čo som už povedal - veľké chápanie milosti z nej. Tá má voľajaký dej a znaky. A spojenie znaku a jeho výsledku, to je to, na čo si pamätám z toho momentu," povedal. Zo spomienok však žiť nechce. "Žijem z toho, čo je podstatné pre mňa, a preto, tieto udalosti sú veľmi vzácne najmä pre to, aby sme pripomenuli tú milosť, ktorú sme dostali od Pána," uviedol kardinál Tomko. 

"Uskutočňovanie jedného sviatostného kroku nás privedie k druhému. Alebo inak povedané - k tej istej sviatosti - ale na inej úrovni," pokračoval ďalej kardinál Tomko. "Ten cit, ktorý som prežil v danom momente, sa do mňa nezmazateľne vryl. To nie sú nejaké tajuplné veci, ale tajomstvá viery. Je to pamiatka, ako hovoria vo východnej teológii, z "rukupoloženia". Úkon, z ktorého do dnes citím duchovné následky," spomína kardinál Tomko. Vzácny dar prijal mimo domova - za hranicami štátu, v ktorom vtedy vládol komunistický režim. "Moja viera nebola ideológia, na ktorej bol budovaný vtedajší náš štát. Nikdy som neprijal toto odlúčenie, a preto sa vždy hlásim, že som zviazaný so Slovenskom, som Slovák a aj môj životný príbeh - hoci je spojený prevažne so zahraničím - patrí Slovensku." 

"Nemám rád veľké oslavy, na druhej strane - určité udalosti, najmä tie historické - si samozrejme musíme uznať a priznať. Ale najmä je potrebné dať vďaku Bohu za to, čo všetko nám dal a čo všetko máme vďaka nemu. Teraz, keď sme zatvorení (rozhovor prebiehal v sobotu 23. mája - pozn. TK KBS), je však potrebné, aby sme počúvali rozhodnutia mesta, štátu. Dá sa však komunikovať cez telefón či počítač," povedal pre TK KBS kardinál Jozef Tomko. Dodal, že aj v čase karantény a pokročilému veku , má čo robiť. "Môžem veľa čítať a keď sa cítim na to a chcem niečo vytvárať, otvoria sa mi aj ďalšie možnosti," dodal emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Naposledy 26. februára pri slávení Popolcovej stredy v Bazilike sv. Sabíny udelil pápežovi Františkovi na čelo znak popola. 

Slovenský kardinál je na druhom mieste kardinálskeho vekového rebríčka. Najstarším žijúcim kardinálom je francúzsky jezuita Albert Vanhoye, ktorý žije v rehoľnej komunite seniorov vo Vatikáne a 96. narodeniny oslávil v júli minulého roka. Kardinál Tomko oslávil 96 rokov 11. marca. Dlhoročným zvykom slovenského kardinála je denný pohyb na čerstvom vzduchu. S tým začal aj uplynulý víkend po prvom uvoľnení opatrení pandémie koronavírusu, ktorá zasiahla aj Taliansko. ( TK KBS, jto, ml; rp ) 20200525039   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020