TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Epidémie nie sú samoúčelné tresty, ale výzvy na pokánie, vraví biblista
P:3, 25. 05. 2020 10:15, DOMBratislava 25. mája (TK KBS/Rádio LUMEN) Epidémie a utrpenia nie sú samoúčelné Božie tresty, ale výzvy na pokánia a prejavy Božieho milosrdenstva. Poukázal na to biblista Jozef Jančovič v online prednáške o epidémiách v optike starého zákona. Predsedu Slovenskej spoločnosti pre katolícku teológiu si vypočuli a následne s nimi diskutovali desiatky ľudí. Prednáška bola súčasťou vzdelávacieho programu Otvárané dvere, ktorý realizuje Teologická fakulta Trnavskej univerzity spolu so Židovským kultúrnym inštitútom.

Biblista Jozef Jančovič priblížil vo svojej prednáške tému moru, ako ho opisuje hebrejský text biblie. U Jeremiáša a Ezechiela mor pravdepodobne súvisí so zničením Jeruzalema. "Máme samozrejme tému moru aj medzi desiatimi ranami Egypta a tam sa hovorí o piatej rane, ako morovej rane na dobytku," povedal.
Texty o more v starom zákone môžu zvádzať k doslovnej interpretácii. Z nej by vyplývalo, že aj súčasná pandémia je Božím trestom. Podľa biblistu Jančoviča treba byť pri takomto uvažovaní opatrný. Trest nebol nikdy posledným slovom Boha, ale milosrdenstvom.

"Toho si bol vedomý aj Dávid, keď si vybral mor, tak hovorí, že je lepšie upadnúť do Pánových rúk, lebo on je milosrdný, ako do rúk človeka. Tieto proroctvá trestu mali vždy v istom momente vzbudiť aj istú nápravu ľudí a myslím, že aj to, čo sa deje dnes vo svete, nás vedie k hlbšiemu pohľadu na seba, na druhých a k istému pokániu," uviedol Jozef Jančovič.

On line prednášku Jozefa Jančoviča si vypočulo viac ako 60 ľudí. Priestor bol aj na otázky.

Biblista uzavrel, že k vzájomnému zmiereniu nás vedie všetko, čo prežívame. Zároveň podotkol, že najväčšie zmierenie s Bohom za nás urobil Ježiš Kristus.

-
Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban( TK KBS, rl, jhe, ml; pz ) 20200525033   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020