[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 12. 2021   Meniny má Bibiana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj v pandémii sme blízko tým, čo sa ocitli v núdzi, vraví biskup Tencer 
P:3, 22. 05. 2020 16:00, ZAH

Island 22. mája (TK KBS) Cirkev na Islande prijala počas pandémie koronavírusu len "nutné obmedzenia". K opatreniam sa postavila "tak, ako všade na svete. S plným vedomím zodpovednosti a ochotou byť čo najbližšie všetkým, ktorí sa ocitli v núdzi," hovorí pre TK KBS Dávid Bartimej Tencer, kapucín, ktorý pôsobí ako biskup v islandskom Reykjavíku.

V islandských kostoloch mohli prebiehať slávenia s obmedzeným počtom veriacich podľa noriem stanovených komisiou na to určenou zo strany štátu. Najskôr to bolo 20 osôb, teraz 50. Protestantská Národná cirkev ich zrušila celkom. Katolíci ich zachovali s nutnými obmedzeniami. Napr. pri vstupe do kostola pri prežehnávaní sa nepoužíva dočasne svätená voda, sväté prijímanie dávajú len na ruku a každý kto prichádza do kostola má prístup k použitiu dezinfekčných prostriedkov a pod. 

"Ľudí sme vyzvali k ohľaduplnosti a trpezlivosti. Takisto som udelil dišpenz od účasti na nedeľnej svätej omši pre všetkých tých, ktorí sa kvôli okolnostiam či strachu z nákazy nezúčastnia na svätej omši. Samozrejme, že som pripomenul, že povinnosť zasvätenia nedele ostáva každému podľa jeho možnosti," vraví biskup Tencer. 

"Kňazov som povzbudil, aby podľa potreby slúžili v kostoloch aj viac svätých omší a tak dali možnosť čo najväčšiemu počtu veriacich zúčastniť sa na nich. Tiež som ich vyzval, aby boli čo najviac k dispozícii ľuďom, ktorí potrebujú akúkoľvek podporu," pokračoval v rozhovore biskup Tencer.

"Kostoly som nariadil nechať otvorené počas celého dňa k osobnej adorácii, čo ľudia využívali vo väčšom počte ako pred pandémiou." 

Veľké slávnosti, ako napríklad sviatosti birmovania preložili na neskôr alebo podelili na menšie skupiny. "Sväté oleje a svätú krizmu, ktorá sa u nás na Islande zvykne svätiť v utorok vo Veľkom Týždni, sme svätili v tento rok až 19. mája. Kňazi si v ten istý deň predo mnou zároveň obnovili aj svoje kňazské zasvätenie," uviedol biskup Dávid Tencer. "Veľmi tiež chválim našich kňazov a tých, ktorí sa podieľajú na apoštoláte a katechéze, s akým sympatickým úsilím a kreativitou využívali a stále využívajú všetky možnosti vrátane masmédií všetkého druhu k zabezpečovaniu čo najprirodzenejšie chodu života Cirkvi."

Veriaci podľa jeho slov prijali tieto obmedzenia s porozumením. "A tam, kde narazíte na neochotu niečo prijať alebo zmeniť, čo aj len na čas, tam sa nedá nič robiť, len trpezlivo znášať obmedzenosť a hľadať čo najschodnejšie riešenia," povedal.

Island 15. júna otvára svoje hranice. "Dúfam, že do toho času budeme hovoriť o pandémii naozaj len v minulom čase. Vidieť to aj na tom, že už niekoľko dní nebolo žiadny nový prípad nakazenia a už existujúce prípady sa rapídne zlepšujú.“ 

Prečo je podľa biskupa v takomto čase potrebné počúvať občianske autority a predstaviteľov štátu? "Očakávam, že keď vznikne problém, tak sa ujmú hlasu odborníci. Chcem veriť a dúfať, že vedenie každej krajiny hľadá len to najlepšie pre svojich obyvateľov a teda v komisiách, ktoré boli poverené určovať pravidlá počas pandémie sa objavujú odborníci - najlepší z najlepších. Vo vedomí, že tento problém je spoločný, je normálne očakávať, že každý k tomu prispeje svojim dielom. Zo strany Cirkvi je to napríklad modlitba a ochota k službe, racionálna diskusia so zodpovednými a podobne, a následne teda aj ochota prijať nutné rozhodnutia, aj keď sú obmedzujúce a nepopulárne," uviedol biskup Tencer.

A ako vníma opatrenia na Slovensku, vo svojej domovskej krajine? "Nikto z nás nie je vševediaci ani všemohúci. Chcem veriť, že opatrenia boli a sú ovocím toho najstarostlivejšieho prístupu zodpovedných. A výsledok zatiaľ ukazuje, že mali zmysel," dodal v rozhovore s Tlačovou kanceláriou KBS Mons. Dávid Bartimej Tencer, kapucín, ktorý pôsobí ako biskup v islandskom Reykjavíku.

-

Snímka: Ilustračná

( TK KBS, dte, ml; pz ) 20200522042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]