[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Igor Rintel: Láska k blížnemu je nadradená akýmkoľvek ideológiám
P:3, 22. 05. 2020 12:45, DOM

Bratislava 22. mája (TK KBS) Pred sedemdesiatimi rokmi sa uskutočnil tzv. Prešovský sobor. Vtedajšia štátna moc ním na dlhé roky zakázala Gréckokatolícku cirkev. Barbarsky tým pošliapala slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery. Mnohí gréckokatolícki kňazi a biskupi skončili v leopoldovskom väzení. Medzi nimi aj biskup Pavol Peter Gojdič, ktorý v ňom pred šesťdesiatimi rokmi zomrel.

Dňa 25. mája 2020 sa pod záštitou predsedu NR SR Borisa Kollára uskutočnia dve podujatia venované tejto významnej osobnosti: odhalenie pamätnej tabule prešovskému biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi OSBM, Spravodlivému medzi národmi, vo väznici v Leopoldove. V ten istý deň bude poobede prebiehať online konferencia o živote blahoslaveného biskupa P.P. Gojdiča a o dialógu medzi kresťanmi a židovskou komunitou. Vystúpia na nej renomované osobnosti zo Slovenska a zahraničia.

O židovsko-kresťanskom dialógu sa zhovárame s Igorom Rintelom, podpredsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.

- Pondelkové podujatie nesie názov Otvárame dvere. V čom vidíte jeho význam?

Otvárame dvere je dlhodobý projekt napĺňajúci ciele katolícko-židovského dialógu. Jeho súčasťou sú spoločné katolícko-židovské podujatia, vzdelávacie aktivity a prednášky. Pondelková konferencia je jedným z podujatí projektu Otvárame dvere.

- Ako dnes vyzerá židovsko-kresťanský dialóg? 

Židovsko-kresťanský dialóg sa zintenzívnil a prehĺbil najmä v ostatných piatich až šiestich rokoch. Pravdou však je, že dlhých sedemdesiat rokov bol značne utlmený a pasívny. Jedným z jeho podôb je prehlbovanie poznania medzi katolíkmi a židmi v podobe projektu Otvárame dvere. Zintenzívnením dialógu sme si uvedomili, že existujú tri okruhy tém. Prvé sú tie, ktoré nás odlišujú (napríklad náboženské dogmy). Tieto témy vôbec neotvárame, teda nie sú predmetom dialógu.

Druhým okruhom sú témy, o ktorých dialóg prebieha, avšak pohľady kresťanov a židov sú na ich podstatu odlišné (napríklad vnímanie konania niektorých protagonistov kresťanských cirkví počas druhej svetovej vojny).

Tretím okruhom sú témy, na ktorých sa zhodneme. S veľkou radosťou môžem konštatovať, že práve tretí tematický okruh je najväčší, v porovnaní s ním sú prvé dva tematické okruhy úplne zanedbateľné. Práve tento tretí okruh tvorí podstatu židovsko-kresťanského dialógu. Sme presvedčení, že najdôležitejšou zásadou, ktorou sa rozvoj židovsko-kresťanských vzťahov má riadiť, je neustála komunikácia. Len ňou sa dá dosiahnuť stav trvalo udržateľného zbližovania.

- V pondelok odhalíte v Leopoldove pamätnú tabuľu biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Kto je dnes pre židovskú náboženskú obec Pavol Gojdič?

Už dnes považujú židia biskupa Gojdiča za „svätého človeka“. A to nie z teologického pohľadu, ale z hľadiska úcty, ktorú si zaslúži. Zachránil mnohých Židov pred istou smrťou, ohrozil vlastný život, a tým svetu ukázal, že láska k blížnemu je nadradená akýmkoľvek ideológiám.

- V pondelok si okrem P. Gojdiča pripomeniete aj Prešovský sobor spred 70 rokov, ktorým malo dôjsť k pravoslavizácii gréckokatolíkov. Prečo na takéto udalosti nezabúdať?

Existuje veľa dejinných udalostí, ktoré priniesli židom utrpenie. Preto sme citliví na bezprávie, šliapanie po ľudských právach a prenasledovanie ľudí z ideologických a náboženských dôvodov. Biskup Gojdič bol štátnou mocou prenasledovaný v tom čase, keď si komunistický režim opäť vzal na mušku židov a videl v nich pôvodcov zla (napríklad proces so Slánským). Biskup Gojdič však zaplatil za svoju náboženskú príslušnosť a za nezlomnosť svojho presvedčenia tým najcennejším - svojím životom.

- Jedna z tém online konferencie je pravá a žitá nádej gréckokatolíkov a židov. V čom vidíte túto nádej? 

Prečo je v dnešnej dobe slovo nádej kľúčové?

Nádej sme totiž získali prehĺbením a zintenzívnením židovsko-kresťanského dialógu. Práve táto nová jeho kvalita nám ukázala, že stojíme na začiatku dlhého obdobia harmonických a konsolidovaných vzťahov. Preto je slovo úplne nádej na mieste.

-

Rozhovor pripravil Matúš Demko

( TK KBS, iri, mde, ml; pz ) 20200522028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]