[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 01. 2021   Meniny má Bohdana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Storočnicu svätého Jána Pavla II. si pripomenuli v Poprade a Prešove
P:3, 20. 05. 2020 11:45, DOMPoprad/Prešov 20. mája (TK KBS/Rádio LUMEN/TASR) Meno svätého Jána Pavla II. nesie aj Spojená škola v Poprade. Aj tam si napriek pandémii koronavírusu spomenuli na storočnicu jeho narodenia. Pod Tatrami bola s mikrofónom Miroslava Begová z Rádia LUMEN. Dvere Spojenej školy svätého Jána Pavla II. v Poprade ostávajú pre žiakov a študentov stále zatvorené. Napriek tomu si jej zamestnanci a učitelia uctili svojho patróna slávnostnou svätou omšou. „Svätú omšu sme slávili bez žiakov, ale je dôležité, že ich máme vo svojom srdci. Vyučovanie prebieha na diaľku, komunikujeme, sa za nich dennodenne modlím, na nich myslím, teda neboli nejako vzdialení," hovorí školský kaplán Marek Volanský. Svätá omša sa kvôli hygienickým opatreniam presunula z kaplnky na chodbu školy. Žiaci a študenti ju mohli vďaka online prenosu sledovať na sociálnych sieťach. Slávnostná bohoslužba bola podľa organistky a učiteľky Lenky Horákovej trochu netradičná. „Deti tu určite chýbali, lebo s nimi je to vždy iné. Keď sú tu tie deti, tá slávnosť je taká milá, oni sa vždy tešia, zaspievajú, máme tu detský spevácky zbor. Oni veľmi radi spievajú. To sté výročie je raz za 100 rokov, no a vzhľadom na situáciu sme to tento rok nemohli osláviť tak, ako sa patrí," spomína organistka a učiteľka Lenka Horáková. Pápeža si za patróna školy spomedzi niekoľkých svätých vybrali žiaci a študenti v prieskume pred dvomi rokmi. Riaditeľka školy Katarína Krajňáková dáva jeho svätý život žiakom často za príklad. „Mrzí nás, že v súčasnej situácii nemôžeme tento výnimočný deň tráviť spolu s našimi žiakmi a učiteľmi, ale všetci vieme, že svätý Ján Pavol II. bol naozaj významným intelektuálom a boli by sme radi, ak aj tie vlastnosti a to vzdelanie by žiaci využili v dobro pre spoločnosť, ako to robil svätý Ján Pavol II.," uviedla Katarína Krajňáková, riaditeľka Spojenej školy svätého Jána Pavla II. v Poprade.
Pri príležitosti 100. výročia narodenia pápeža Jána Pavla II. sa v pondelok pri jeho soche inštalovanej v roku 2012 medzi rímskokatolíckym a evanjelickým chrámom v Prešove konal pietny akt kladenia vencov. Pietna spomienka sa uskutočnila na pozvanie honorárneho konzula Poľskej republiky v Prešove Jána Hudackého. Inicioval ju v mene mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Poľska v Slovenskej republike Krzysztofa Strzalka. Zúčastnili sa na nej tiež predseda PSK Milan Majerský, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a dekan rímskokatolíckej farnosti sv. Mikuláša v Prešove Ján Dronzek.
„Ján Pavol II. bol veľkým synom poľského národa a mal blízko aj k Slovákom, o čom svedčia jeho tri návštevy Slovenska v rokoch 1993, 1995 a 2003. Preto som rád, že sme si pri jednej zo sôch umiestnenej na pamiatku tohto mimoriadne láskavého človeka, právom označovaného za duchovného velikána, mohli uctiť jeho 100. výročie narodenia,“ uviedol počas pietneho aktu Hudacký.
Prítomní vzdali Jánovi Pavlovi II. úctu tiež spoločnou modlitbou a zároveň si pripomenuli vznik jeho bronzovej podobizne v Prešove, ktorej autorom je košický sochár Peter Beňo.
Socha s výškou dva a pol metra stojí podľa Ondriovej na mieste, kadiaľ Ján Pavol II. prechádzal počas svojej návštevy Prešova v roku 1995. Vyobrazuje ho v jeho typickej pozícii so sklonenou hlavou a vykročením vpred, ktorá je symbolom jeho otvorenej mysle. Zároveň ňou pobáda ľudí k modlitbe.
( TK KBS, rl, tasr; ml ) 20200520027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]