[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj v Rožňavskej diecéze si pripomenuli výročie narodenia sv. Jána Pavla II.
P:3, 19. 05. 2020 13:30, DOMRožňava 19. mája (TK KBS) Aj v Rožňavskej diecéze si v pondelok 18. mája pripomenuli výročie narodenia Jána Pavla II.

Svätý pápež Ján Pavol II. navštívil Rožňavu 13. septembra 2003. Bol to nezabudnuteľný zážitok pre všetkých, ktorí sa zúčastnili na svätej omši, ktorú Svätý Otec celebroval na voľnom priestranstve – na Podrákoši. Koncelebrovali s ním mnohí biskupi, kňazi, na liturgiu prišlo okolo 200 000 veriacich z domácej, ale aj z iných diecéz. Pri príležitosti 1. výročia tejto vzácnej návštevy bol na mieste slávenia postavený pamätník, ktorý nesie meno už svätého Jána Pavla II. Stále pripomína jeho vzácnu pastoračnú návštevu Rožňavskej diecézy a jej sídla, píše na svojej stránke diecéza.

V rezidencii Biskupského úradu v Rožňave je miestnosť, v ktorej si vtedy Ján Pavol II. po slávení svätej omše na chvíľu odpočinul. Táto miestnosť sa stala Pamätnou izbou sv. Jána Pavla II. V deň oslavy stého výročia jeho narodenia sa tu na poludnie rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik s kňazmi z kúrie a zamestnancami úradu pomodlil Raduj sa nebies kráľovná a na úmysel Svätého Otca. V krátkom príhovore pripomenul veľký význam sv. Jána Pavla II. aj pre Rožňavu. Ďakoval Pánu Bohu za veľký dar, ktorý sme v ňom dostali. Hoci už nie je na tomto svete, žije vo večnosti a to, čo nám zanechal, je stále živé a aktuálne. Na záver stretnutia prítomných požehnal relikviou sv. Jána Pavla II. a zaznela pápežská hymna.

V podvečer sviatočného dňa sa slávila svätá omša na Podrákoši – pri pamätníku sv. Jána Pavla II. Hlavným celebrantom bol rožňavský otec biskup Mons. Stanislav Stolárik, s ktorým koncelebrovali kňazi rožňavských farností a z niektorých farností z blízkeho okolia. Nakoľko priestranstvo okolo pamätníka je veľké, mohli prísť všetci veriaci, ktorí chceli. Svätej omše sa zúčastnilo vyše sto ľudí. Na otázku otca biskupa, ktorú položil v úvode svätej omše: „Koľkí z prítomných sa zúčastnili v roku 2003 svätej omše so sv. Jánom Pavlom II.?“, sa zdvihlo mnoho rúk. 

V homílii nazval biskup sv. Jána Pavla II. ako „Nového Dávida – proroka nádeje“. Prirovnal ho k starozákonnému Dávidovi, ktorý bol povolaný a poslaný od oviec. Karol Wojtyla bol povolaný od „oviec“ Karkowskej diecézy. Ako Dávid – aj on sa objavil odrazu – ako nový človek. Jeho meno mnohým nič nehovorilo. Prekvapil svojimi novými postojmi, ktoré dávali niektoré praktiky protokolu akoby bokom. Dávid vzal do ruky prak a päť kameňov proti výzve a hrozbe vtedajšieho sveta a proti Goliášovi.

Ján Pavol II. prekonajúc niektoré konvencie, tiež vzal do rúk „prak“ a to veľmi účinný „prak“ – ruženec. A päť kameňov nahradilo päť desiatkov ruženca. A týmto „prakom“ ruženca a s „piatimi kameňmi“ – desiatkami ruženca vstúpil do boja s kde-kým…, aby prekonal a odstránil všetko to, čo je neúčinné a  aby zas oživil to, čo je tradíciou osvedčené,  potvrdené. Aby znova zdôraznil dôstojnosť človeka, dôstojnosť rodiny, potrebu modlitby, duchovného života. Uviedol do života počiatky novej evanjelizácie. Napr. začal so Svetovými dňami mládeže, Svetovými dňami rodín… Váhou svojej osobnosti a silou duchovnosti tiež rozbil pancier komunizmu a viedol ťažký boj s liberalizmom, ktorý stále pokračuje. Stále sú aktuálne: otázka života od počatia po prirodzenú smrť, otázka manželstva ako zväzku muža a ženy.

V homílii biskup hovoril o veľkom prínose svätého pápeža napríklad na poli ekumenizmu, morálky, náuky viery. Bol človekom, pápežom nádeje. Neustále dával dôraz na základ apoštolskej tradície. Novú nádej prorockej vízie nezakladal na vlastnej múdrosti, hoci bol veľmi vzdelaný, ale na dôvere v Božiu a Máriinu pomoc. Bol mužom modlitby a stále blízky ľuďom. Svoje úsilie hlboko zakorenil vo svojej duchovnosti, viere, dôvere. Viera a dôvera je nová nádej ľudstva.

Biskup Stolárik zároveň opäť pripomenul májovú iniciatívu v diecéze – každodennú modlitbu mariánskej pobožnosti pri mariánskom stĺpe na námestí v Rožňave, kde sa s dôverou modlia. V závere zdôraznil veľkú silu a potrebu modlitby, ktorá premieňa nás i svet. Všetkých prítomných ešte raz pozdravil, poďakoval za účasť na slávení a tiež poďakoval všetkým, ktorí priestor aj samotné slávenie pripravili.

Po požehnaní relikviou sv. Jána Pavla II. prosili za súčasného námestníka Ježiša Krista, Svätého Otca Františka spevom pápežskej hymny.

TK KBS informovala sr. Mária Červená( TK KBS, mce, ml; pz ) 20200519049   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]