TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 08. 2020   Meniny má Ľubomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS prináša preklad posolstva Svätého Otca na Svetový deň migrantov
P:3, 19. 05. 2020 12:10, DOMBratislava 19. mája (TK KBS) "Prinútení utiecť ako Ježiš Kristus. Prijať, chrániť, podporovať a integrovať vnútorných vysídlencov". To je názov témy posolstva pápeža Františka ku 106. svetovému dňu migrantov a utečencov, ktorý budeme sláviť 27. septembra 2020. V slovenskom preklade ho prináša na svojej oficiálnej stránke Konferencia biskupov Slovenska.

Posolstvo, ktoré pápež František podpísal v deň spomienky Panny Márie Fatimskej (13. mája 2020), predstavili 15. mája vo Vatikáne. Venuje sa situácii vnútorných vysídlencov a pastoračnej starostlivosti Cirkvi o týchto ľudí. Ukončené je modlitbou k sv. Jozefovi. Svätý Otec František v posolstve vychádza z obrazu, ktorý inšpiroval pápeža Pia XII. pri zostavovaní apoštolskej konštitúcie Exsul Familia (1. augusta 1952). "Pri úteku do Egypta malý Ježiš spoločne so svojimi rodičmi zažíva tragické podmienky vysídlenca a utečenca, „poznačené strachom, neistotou a nepohodlím (porov. Mt 2, 13 – 15.19 – 23)."

"Žiaľ, aj v našej dobe sa milióny rodín môžu ocitnúť v takejto smutnej realite. Temer každý deň televízia a noviny prinášajú správy o utečencoch, ktorí utekajú pred hladom, vojnou a inými vážnymi hrozbami, hľadajúc bezpečie a dôstojný život pre seba a svoje rodiny“ (Anjel Pána, 29. decembra 2013). V každom z nich je prítomný Ježiš, ktorý je donútený utiecť, aby sa zachránil tak, ako za čias Herodesa. V ich tvárach máme spoznať tvár Krista – hladného, smädného, nahého, chorého, pocestného a väzneného – ktorý na nás prosebne nalieha (porov. Mt 25, 31 – 46). Ak ho spoznáme, budeme mu môcť poďakovať za to, že sme ho mohli stretnúť, milovať a slúžiť mu," prihovára sa v posolstve pápež František.

Pápež František pripomína, že odpoveď na túto pastoračnú výzvu má štyri rozmery: prijať, chrániť, podporovať a integrovať. K týmto štyrom kľúčovým slovám v posolstve pripája šesť dvojíc slovies, ktoré zodpovedajú veľmi konkrétnemu konaniu, spojenému navzájom ako príčina a účinok. Posolstvo Svätý Otec František ukončil modlitbou, "inšpirovanou príkladom sv. Jozefa, zvlášť vo chvíli, keď bol prinútený ujsť do Egypta, aby zachránil Dieťa." Modlitbu prinášame v plnom znení.

- - -

Modlitba
 
Otče, Ty si zveril sv. Jozefovi to, čo Ti bolo najvzácnejšie: Dieťa Ježiša a jeho matku, aby ich chránil od nebezpečenstiev a hrozieb ničomníkov.
 
Daj, aby sme aj my pocítili jeho ochranu a pomoc. On, ktorý zažil utrpenie toho, kto je na úteku v dôsledku nenávisti mocných, nech poteší a ochráni všetkých tých bratov a sestry, ktorí, vyhnaní vojnou, chudobou a núdzou, zanechali svoje domovy a svoju krajinu, aby sa ako utečenci vydali na cestu za bezpečnejšími miestami.
 
Pomôž im, na jeho príhovor, aby mali silu ísť ďalej, aby sa im dostalo útechy v ich žiali, odvahy v skúške.
 
Daruj tým, čo ich prijmú, láskavosť tohto spravodlivého a múdreho otca, ktorý miloval Ježiša ako svojho skutočného syna a bol Márii oporou na ceste.
 
Nech sa ten, ktorý si zarábal na živobytie svojimi rukami, postará o tých, ktorým život všetko vzal a navráti im dôstojnosť s novou prácou a spokojnosť v novom domove.
 
O to ťa prosíme, skrze Krista, tvojho Syna, ktorého sv. Jozef zachránil útekom do Egypta, a na príhovor Panny Márie, ktorú miloval ako verný manžel, podľa tvojej vôle. Amen.

- - - -( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20200519043   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020