TK KBS

Dnes je piatok 02. 10. 2020   Meniny má Levoslav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Objavme krásu a hĺbku duše Kristovej, odporúča don Štefan Turanský
P:3, 19. 05. 2020 11:37, DOMBratislava 19. mája (TK KBS) Vydavateľstvo DON BOSCO vydalo knihu Duša Kristova. Na sociálnej sieti zverejnilo rozhovor s jej prekladateľom, don Štefanom Turanským, teológom a pedagógom. Hovorí nielen o knihe, ale aj o jeho vzťahu k nej a knihám ako takým. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor v plnom znení.

- Čím vás kniha Duša Kristova oslovila, prečo ste sa ju rozhodli preložiť?

"Kniha Duša Kristova ma oslovila predovšetkým tým, že som v nej našiel to, čo som vždy chcel a túžil povedať Ježišovi predovšetkým po svätom prijímaní: bola to túžba zjednotiť sa s ním, vyjadriť mu to, čo som mal práve na srdci. A tak som si povedal, preložím ju do slovenčiny, aby aj ostatní mohli objaviť krásu a hĺbku tejto modlitby".

- Je preklad knihy len technický, jazykový proces alebo ako pristupujete k prekladu vy?

"Nie som odborník na preklady a ani sa tým neživím. Kniha ma najprv musí osloviť, mala by byť prínosom aj pre druhých a až potom sa pustím do prekladu. Našťastie sa stretávam s vynikajúcimi korektorkami, ktoré nielenže vedia vychytať nepresnosti a text štylisticky vycibriť, ale sú mi nápomocné v tom, ako pre tlmočiť a vyjadriť vnútorné bohatstvo a krásu knihy".

- Ste sčítaný a vzdelaný človek, dlho ste pôsobili v zahraničí. Sú knihy ešte „in“?

"Prechádzame kultúrnou revolúciou, dnes sa totiž číta čoraz menej a čoraz viac nás ovláda kultúra internetu. Som však hlboko presvedčený, že dobrá, kvalitná kniha má čo povedať aj dnešnému človeku, ak sa nechce živiť iba plytkým surfovaním a krátkymi správami."

- Podľa čoho si vyberáte knihy? Koľko kníh si počas roka pozeráte a koľko z nich prejde vašim „sitom“?

"Kniha ma musí „niečim“ zaujať, osloviť, dotknúť sa môjho vnútra, doslova poštekliť moju zvedavosť… Tak do rúk sa mi dostane 10 – 15 kníh, ale mojím „sitom“ prejde od 3. do 5. kníh."

- Duša Kristova a Štefan Turanský – máte nejaký osobný vzťah k tejto modlitbe?

"Už od detstva sme ju spievali v kostole a vnímal som, že mi doslova hovorí z „duše“. Očarila ma svojimi prosbami k Ježišovi, ktoré vyjadrujú tie najskrytejšie a najhlbšie túžby, očakávania a priania nášho vnútra. Po nej som mal vždy pocit, že sa moje priateľstvo s Ježišom prehĺbilo, upevnilo, že som ho vnímal bližšie, akoby sa slová tejto modlitby stávali súčasťou môjho života a odpoveďou na mnohé moje otázky."

- Čo by ste odkázalo čitateľom resp. tým, ktorým sa kniha dostane do rúk?

"Aby si knihu „vychutnali“, nie prečítali. Totiž obsah tejto knihy treba postupne do seba „nasávať“, umožniť mu, aby postupne prenikal do vyprahnutosti nášho srdca a pomohol nám nie len upevniť naše priateľstvo s Ježišom, ale predovšetkým sa učili formulovať a vyjadriť to, čo mu niekedy nevieme alebo nedokážeme povedať a odovzdať."

-
Zdroj: Facebook Vydavateľstva DON BOSCO( TK KBS, fvdb, ml; pz ) 20200519040   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020