[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 05. 2023   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Faustínu Kowalsku si bude Cirkev pripomínať spomienkou 5. októbra
P:3, 18. 05. 2020 15:48, ZAH

Vatikán 18. mája (RV) Katolícka cirkev latinského obradu bude každoročne v termíne 5. októbra sláviť ľubovoľnú spomienku sv. Faustíny Kowalskej, panny. Jej zaradenie do Všeobecného rímskeho kalendára ustanovila dekrétom Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Na Slovensku už táto ľubovoľná spomienka existuje, rozhodli o nej pred šiestimi rokmi biskupi Slovenska.

V úvode dekrétu s dnešným dátumom 18. mája a podpismi prefekta kongregácie kardinála Roberta Saraha a sekretára Mons. Arthura Rocheho čítame:

„«Jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie s tými, čo sa ho boja» (Lk 1,50). To, čo Panna Mária ospievala v Magnifikate, kontemplujúc spásonosné dielo Boha v prospech každej ľudskej generácie, našlo ozvenu v duchovnej skúsenosti svätej Faustíny Kowalskej, ktorá, skrze dar z neba, videla v Pánovi Ježišovi Kristovi milosrdnú tvár Otca a stala sa jej ohlasovateľkou.“

Dekrét pripomína aj základy duchovnosti sv. Faustíny a jej životný profil.

Sv. Mária Faustína Kowalska (krstným menom Elena) sa narodila v roku 1905 v dedinke Głogowiec pri meste Łódź a zomrela v Krakove v roku 1938. Svoju mladosť strávila medzi sestrami bl. Panny Márie Milosrdenstva, kde sa veľkodušne formovala v povolaní prijatom od Boha a dozrievala v intenzívnom duchovnom živote bohatom na mystické dary a vo vernej odpovedi na ne.

Príbeh o tom, čo v nej Pán vykonal, sama opísala v Denníčku svojej duše, svätyni stretnutia s Pánom Ježišom: počúvajúc toho, ktorý je Láska a Milosrdenstvo pochopila, že žiadna ľudská bieda sa nemôže porovnávať s milosrdenstvom, ktoré nevyčerpateľne prúdi z Kristovho srdca. Stala sa tak inšpirátorkou hnutia zameraného na hlásanie a vzývanie Božieho milosrdenstva pre celý svet.

Kanonizovaná bola v roku 2000 sv. Jánom Pavlom II. a jej meno sa rýchlo stalo známym v celom svete. V Božom ľude, rovnako u duchovných pastierov ako u laických veriacich, sa tým ešte viac rozšírila úcta k Božiemu milosrdenstvu, jeho vzývanie a dosvedčovanie životom.

"Preto najvyšší veľkňaz František, prijmúc žiadosti a prosby pastierov, rehoľníčok a rehoľníkov, ako aj združení veriacich , zvážil vplyv praktizovania spirituality sv. Faustíny v rôznych častiach sveta a nariadil, aby bolo meno sv. Márie Faustíny (Heleny) Kowalskej, panny, zapísané do Všeobecného rímskeho kalendára a aby sa jej ľubovoľná spomienka slávila 5. októbra," uvádza dekrét, ktorý v plnom znení prináša KBS.

Prílohou dekrétu Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí sú aj príslušné liturgické texty v latinskom origináli.

( TK KBS, RV zk, jb, ml; pz ) 20200518058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]