[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 09. 2021   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Faustínu Kowalsku si bude Cirkev pripomínať spomienkou 5. októbra
P:3, 18. 05. 2020 15:48, ZAH

Vatikán 18. mája (RV) Katolícka cirkev latinského obradu bude každoročne v termíne 5. októbra sláviť ľubovoľnú spomienku sv. Faustíny Kowalskej, panny. Jej zaradenie do Všeobecného rímskeho kalendára ustanovila dekrétom Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Na Slovensku už táto ľubovoľná spomienka existuje, rozhodli o nej pred šiestimi rokmi biskupi Slovenska.

V úvode dekrétu s dnešným dátumom 18. mája a podpismi prefekta kongregácie kardinála Roberta Saraha a sekretára Mons. Arthura Rocheho čítame:

„«Jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie s tými, čo sa ho boja» (Lk 1,50). To, čo Panna Mária ospievala v Magnifikate, kontemplujúc spásonosné dielo Boha v prospech každej ľudskej generácie, našlo ozvenu v duchovnej skúsenosti svätej Faustíny Kowalskej, ktorá, skrze dar z neba, videla v Pánovi Ježišovi Kristovi milosrdnú tvár Otca a stala sa jej ohlasovateľkou.“

Dekrét pripomína aj základy duchovnosti sv. Faustíny a jej životný profil.

Sv. Mária Faustína Kowalska (krstným menom Elena) sa narodila v roku 1905 v dedinke Głogowiec pri meste Łódź a zomrela v Krakove v roku 1938. Svoju mladosť strávila medzi sestrami bl. Panny Márie Milosrdenstva, kde sa veľkodušne formovala v povolaní prijatom od Boha a dozrievala v intenzívnom duchovnom živote bohatom na mystické dary a vo vernej odpovedi na ne.

Príbeh o tom, čo v nej Pán vykonal, sama opísala v Denníčku svojej duše, svätyni stretnutia s Pánom Ježišom: počúvajúc toho, ktorý je Láska a Milosrdenstvo pochopila, že žiadna ľudská bieda sa nemôže porovnávať s milosrdenstvom, ktoré nevyčerpateľne prúdi z Kristovho srdca. Stala sa tak inšpirátorkou hnutia zameraného na hlásanie a vzývanie Božieho milosrdenstva pre celý svet.

Kanonizovaná bola v roku 2000 sv. Jánom Pavlom II. a jej meno sa rýchlo stalo známym v celom svete. V Božom ľude, rovnako u duchovných pastierov ako u laických veriacich, sa tým ešte viac rozšírila úcta k Božiemu milosrdenstvu, jeho vzývanie a dosvedčovanie životom.

"Preto najvyšší veľkňaz František, prijmúc žiadosti a prosby pastierov, rehoľníčok a rehoľníkov, ako aj združení veriacich , zvážil vplyv praktizovania spirituality sv. Faustíny v rôznych častiach sveta a nariadil, aby bolo meno sv. Márie Faustíny (Heleny) Kowalskej, panny, zapísané do Všeobecného rímskeho kalendára a aby sa jej ľubovoľná spomienka slávila 5. októbra," uvádza dekrét, ktorý v plnom znení prináša KBS.

Prílohou dekrétu Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí sú aj príslušné liturgické texty v latinskom origináli.

( TK KBS, RV zk, jb, ml; pz ) 20200518058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]