TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 09. 2020   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Jędraszewski: Nepochopíme sv. Jána Pavla II. bez jeho rodiny
P:3, 18. 05. 2020 13:24, ZAHWadowice 18. mája (E-kai) Krakovský arcibiskup metropolita Marek Jędraszewski celebroval v nedeľu svätú omšu v Bazilike Obetovania Najsvätejšej Panny Márie vo Wadowiciach v rámci osláv 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II. Nemôžeme porozumieť citlivosť svätého Jána Pavla II. pre každého človeka, bez toho kresťanského humanizmu, ktorý vyžarovala jeho rodina, uviedol vo svojej homílii.

Tieto tri mestá - Wadowice, Krakov a Rím v živote Karola Wojtylu sú spojené s jednou osobou – Ježišom. Do neho bola vtlačená pečať vo Wadowiciach pri Sviatosti Krstu 20. júna 1920 – pripomenul metropolita. Zaspomínal na slová svätého Jána Pavla II., keď ako 79-ročný povedal: "So synovskou odovzdanosťou bozkávam prah rodného domu. Ďakujem Božej prozreteľnosti za dar života, ktorý mi odovzdali moji rodičia, za teplo rodného hniezda, za lásku mojich najbližších, ktorá mi dávala pocit bezpečia a sily a to aj v období, v ktorom bolo treba čeliť poznaniu smrti a problémom každodenného života v ťažkej dobe."

Arcibiskup Jędraszewski poznamenal, že učiteľom Božej pravdy a otvorenosti k Božej inšpirácii mladého Karola bol jeho otec. Citoval slová pápeža Wojtylu z knihy Dar a tajomstvo: "Niekedy som sa zobudil v noci a našiel svojho otca na kolenách, tak ako som ho vždy videl kľačať vo farskom kostole. Nikdy sme nehovorili o povolaní ku kňazstvu, ale jeho príklad bol svojím spôsobom prvý seminár, akýsi domáci seminár."

Krakovský metropolita zdôrazňuje, že životná lekcia plynúca z Wadowic pre poľského pápeža hovorí o rodine, modlitbe a práci. Zároveň dodáva, že Wadowice môžeme porovnávať v určitom stupni s Nazaretom, pretože medzi rodinou Wojtyłówcov a Svätou rodinou existuje zvláštna podobnosť.

Kazateľ povedal, že práve vďaka vzoru viery svojich rodičov Karol Wojtyła vyrástol v "láske u Boha a k ľuďom". Predovšetkým im vďačil za skutočnosť, že každý deň otváral svoje mladé srdce Bohu, a s pribúdajúcimi rokmi dospelého človeka sa modlil pred obrazom Matky Ustavičnej Pomoci, ktorý sa nachádza vo farskom kostole. Jeho mariánska zbožnosť vzrástla vďaka pútiam na kalváriu – dodáva.
Arcibiskup Jędraszewski pripomína, že Jána Pavla II., nemožno pochopiť bez Krista, ale ani bez Wadowic, ktoré "sa stali nádherným odrazom Nazareta".

Nepochopíme svätého Jána Pavla II. bez zmyslu chápania jeho rodiska. Nemôžeme porozumieť citlivosť svätého Jána Pavla II., pre každého človeka, bez toho kresťanského humanizmu, ktorý vyžaroval jeho domov. Nemôžeme pochopiť jeho apoštolské nadšenie, ktorým ohlasoval Krista na všetkých areopágoch sveta – odkázal metropolita Krakova.

Karol Wojtyła sa narodil vo Wadowiciach 18. mája 1920 v dome miestného Žida Chaima Bałamutha. Matka budúceho pápeža Emilia Wojtyłová (rodená Kaczorowska) bola krajčírka. Jeho otec Karol Wojtyła pôsobil v armáde cisára Františka Jozefa. Neskôr, keď Poľsko v roku 1918 znovu získalo nezávislosť, sa stal úradníkom okresnej vojenskej správy vo Wadowiciach ako dôstojník 12. pešieho pluku.
Karol prišiel o všetkých svojich príbuzných veľmi skoro. Keď zomrela jeho matka Emília Wojtyłová rodená Kaczorowska, mal menej ako 9 rokov a jeho matka mala len 45 rokov. O tri roky neskôr zomrel jeho o 14 rokov starší brat Edmund. Po štúdiách na Jagellonskej univerzite pracoval v nemocnici v Bielsku-Białej, kde sa nakazil od smrteľne chorej pacientky na šarlach. Jeho otec Karol Wojtyła zomrel, keď mal budúci pápež 20 rokov. Jeho staršia sestra zomrela v detstve, keď budúci pápež nebol ešte na svete.

Po smrti matky a staršieho brata zostal iba otec a syn. Lolkovy svedkovia rokov minulých si pamätajú na ich silné puto a starostlivosť o Karola - seniora.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, rba, ml; pz ) 20200518048   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020