[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev je "kompasom" v ťažkých časoch koronavírusu na Filipínach
P:3, 18. 05. 2020 12:52, ZAH

Filipíny 18. mája (Fides) V časoch dezorientácie spôsobených pandémiou koronavírusu nachádzajú obyvatelia Filipín kompas a bezpečné útočisko v činnosti Katolíckej cirkvi. Na duchovnej a materiálnej pomoci pre domáce obyvateľstvo sa výrazne podieľajú aj Pápežské misijné diela. Vďaka svojmu núdzovému fondu poskytujú cirkevným komunitám nielen duchovnú útechu a blízkosť, ale aj konkrétnu hmotnú pomoc. 

Situáciu na Filipínach približuje aj Mgr. Esteban Lo, manilský kňaz, člen Misijného inštitútu Lorenzo Ruiz a národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Filipínach: "Z ľudského hľadiska je táto kríza veľkým pokušením podľahnúť egocentrizmu a odložiť misie na druhú koľaj. Vďaka Bohu je to však aj signál k solidarite a spájaniu sa, keďže sme všetci vystavení rovnakej búrke."

Znakom spolupatričnosti s núdznymi je aj špeciálny misijný núdzový fond, ktorý založil Svätý Otec pre potreby miestnych cirkví vo svete. Ako hovorí otec Lo, do tohto fondu prispela aj cirkev na Filipínach: "Náš skromný príspevok činil 5 000 amerických dolárov, ktoré sme darovali prostredníctvom apoštolskej nunciatúry. Chceli sme pomôcť najviac zasiahnutým obetiam vírusu v katolíckych spoločenstvách po celom svete. Vzájomná dobročinnosť je v týchto časoch kľúčová a to platí aj na Filipínach. Chceme byť nablízku katolíckym rodinám, ktoré sú v najväčšej núdzi, chýbajú im základné potreby a môžu prežiť len s pomocou Cirkvi."

Otec Lo dodáva, že o prejavy dobročinnosti na Filipínach nie je núdza: "Ľudia sú veľmi štedrí, dokonca aj voči tým chudobným, ktorých osobne nepoznajú. Pomoc zahŕňa nielen finančné príspevky, ale aj darovanie jedla a vecí každodennej potreby. Mnohé katolícke inštitúcie, školy, farnosti a ďalšie organizácie sprístupnili ubytovanie a priestory pre bezdomovcov a ľudí na okraji spoločnosti. V prvej línii stoja lekári a zdravotné sestry. Dôležitú úlohu zohráva aj dobrovoľníctvo – mladí farníci pomáhajú roznášať balíčky s jedlom a pripravujú ubytovanie pre núdznych."

V duchovnej rovine Cirkev ponúka pomoc aj s využitím moderných technológií. "V mnohých komunitách sa modlitby a sväté omše vysielajú online, aby živili a posilňovali vieru pokrstených. Božie slovo vypĺňa priestor sociálnych médií aj prostredníctvom správ, ktoré obsahujú slová Evanjelia či duchovné zamyslenia. Tieto posolstvá si ľudia navzájom posielajú ako zdroj inšpirácie a útechy. Viera je v tejto neľahkej dobe silnou a presvedčivou pomocou a my aj naďalej dôverujeme Bohu," uzatvára otec Lo.

Zdroje: Fides / Pápežské misijné diela na Slovensku

( TK KBS, fid, pmd, ml; pz ) 20200518045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]