[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Erdő: V čase karantény sa toho predstavitelia cirkvi veľa naučili
P:3, 17. 05. 2020 14:05, ZAH

Budapešť 17. mája (TK KBS) Vatikán schválil nový termín na 52. medzinárodný eucharistický kongres. Podľa plánov sa má uskutočniť od 5. do 12. septembra 2021. Kardinál Péter Erdő o nových úlohách čakajúcich na organizátorov hovoril v rozhlase Kossuth Rádió.

Pred pár týždňami k prípravám vyjadril mimoriadne uznanie aj arcibiskup Piero Marini, predseda Pápežskej komisie pre Medzinárodné eucharistické kongresy. Povedal totiž, že doposiaľ ešte nezažil takú mieru záujmu o celosvetovú katolícku udalosť, ako v prípade Budapešti. Podľa Pétera Erdőho za tým stojí fakt, že „My kladieme do stredobodu Ježiša Krista.“

Kongres sa predovšetkým zameriava na Eucharistiu. Veriaci v celej krajine aj po celom svete sa môžu na stretnutie pripravovať pomocou náboženských, duchovných či kultúrnych programov. Kým sa pre epidemiologickú situáciu zrušilo mnoho podujatí, Péter Erdő spomenul Misijný kríž určený na pozývanie veriacich na kongres, ktorý predtým, ako bol na určený čas uložený do karantény, prešiel celou Karpatskou kotlinou. Symbol kongresu bude po nútenom prerušení v svojej ceste čoskoro pokračovať.

Pred vypuknutím pandémie očakávali organizátori prednášajúcich a veriacich z vyše osemdesiatich krajín. Podľa kardinála by účastníci prichádzajúci z ďalekých miest mohli mať problémy s pricestovaním na pôvodný termín. Myslí si, že táto choroba má dôležitý dopad aj z psychologického hľadiska:

„Mnohí sú opatrnejší, ako predtým, mnohí nabádajú, aby sme s hromadnými podujatiami tak skoro ešte nezačínali. Budúcoročný termín sa teda zdá byť oveľa bezpečnejší.“

Péter Erdő vysvetlil, že prednášajúcim ponúknu účasť aj v novom termíne a namiesto tých, ktorý pozvanie neprijmú, budú oslovení iní.

Arcibiskup sa vyjadril aj k tomu, koľko sa toho v čase karantény predstavitelia cirkevného života naučili. Aktivita jednotlivých farností na internete a sociálnych sieťach je teraz oveľa intenzívnejšia.

„Sekretariát Kongresu používal Facebook, YouTube a niektoré ďalšie siete aj doteraz, ale teraz je čas zintenzívniť aj túto činnosť a posilniť ju aj v súvislosti s celosvetovým kongresom“ - povedal. Podľa Pétera Erdőho, aj v prípade, keď bude veriacim dovolené zísť sa na svätej omši, by mohli tieto platformy na upevnenie miestnej komunity používať naďalej: na rôzne biblické hodiny, katechézy atď.

Zdroj: iec2020.hu / Preložil: Tomáš Molnár

( TK KBS, iec; ml ) 20200517003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]