[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 06. 12. 2024   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Komisia Covid-19 sa už podelila s prvou reflexiou o dôsledkoch krízy
P:3, 16. 05. 2020 20:10, ZAH

Vatikán 16. mája (RV) Vo Vatikáne sa 16. mája v strímingu z Tlačového strediska Svätej stolice konala tlačová konferencia na tému činnosti Cirkvi v súvislosti so súčasnou pandémiou a jej dôsledkami pre ľudstvo. Niesla názov: „Covid-19, potravinová kríza a integrálna ekológia: činnosť Cirkvi“.

Na tlačovej konferencii vystúpili štyri osobnosti z novej Vatikánskej komisie Covid-19, ktorá vznikla na žiadosť pápeža Františka v rámci Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Ako vysvetlil jeho prefekt, kardinál Peter Turkson, v komisii spolupracujú s Medzinárodnou katolíckou charitou a s dikastériami Rímskej kúrie, ako sú Dikastérium pre komunikáciu, Druhá sekcia Štátneho sekretariátu a ďalšie.

Kardinál Turkson predstavil činnosť piatich pracovných skupín Vatikánskej komisie Covid-19 a upresnil, že jej činnosť by mala trvať rok, „pokiaľ nebude nevyhnutné predĺžiť jej aktivity“. Hovoril aj o aktualite encykliky Laudato si´, ktorá sa blíži k 5. výročiu publikovania. Ghanský kardinál uviedol:

„Covid-19 začal ako zdravotná záležitosť; no drasticky ovplyvnil ekonómiu, zamestnanosť, životný štýl, potravinovú bezpečnosť, primárnu rolu umelej inteligencie a internetovej bezpečnosti, politiky, riadenia a stratégií, výskumu a patentov. Takmer žiaden aspekt ľudského života nezostal nedotknutý.“ –

O úlohe, akú komisia dostala od pápeža Františka, sa vyjadril kardinál Turkson týmito slovami: „Požiadal nás, aby sme pripravili budúcnosť: Nie aby sme robili prípravy pre budúcnosť, ale aby sme ju pripravili, anticipovali“.

Na aspekt potravinovej krízy sa zameral prídavný sekretár Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, otec Augusto Zampini-Davies: „Podľa FAO trpí 800 miliónov ľudí chronickým hladom a v tomto ohľade bol vykonaný len malý pokrok. Zároveň vieme, že množstvo jedla sa vyplytvá“.

Koronavírus zhoršuje problémy spojené s výživou, zdôraznil o. Zampini-Davies a ako príklad uviedol: „370 miliónom detí hrozí, že prídu o školské stravovanie v dôsledku zatvárania, pričom zvyčajne ide o jediné jedlo, ktoré sa tým deťom dostáva“.

Vatikánsky odborník na sociálnu a environmentálnu etiku ďalej poukázal na začarovaný kruh: potravinová kríza - hlad - nárast nebezpečia - násilie množenie konfliktov - vzrastanie chudoby. „Ako nám pripomína Laudato si´, je čas na hlbokú a globálnu ekologickú konverziu, takú, ktorá môže inšpirovať k väčšej kreativite a nadšeniu“ – uviedol Augusto Zampini-Davies.

Generálny sekretár Medzinárodnej katolíckej charity (Caritas internationalis) Aloysius John predstavil momentálnu činnosť Medzinárodnej charity v súvislosti so súčasnou krízou. Tá doteraz prijala 32 projektov a 14 bolo schválených. Pomáha viac než 7,8 miliónom ľudí v 14 krajinách, medzi nimi sú: Ekvádor, Palestína, Bangladéš, Libanon a Burkina Faso.

Vedúci Medzinárodnej charity zároveň vyslovil v mene inštitúcie apel na medzinárodné spoločenstvo: aby sňalo ekonomické sankcie z Iránu, Libanonu, Sýrie, Líbye a Venezuely v záujme zaistenia pomoci trpiacemu obyvateľstvu; aby bol zrušený dlh najchudobnejším krajinám alebo aspoň splátky úrokov z dlhov na rok 2020; aby medzinárodná pomoc aj naďalej smerovala ku krajinám v núdzi a nebola odklonená na iné účely.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20200516007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]