TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred piatimi rokmi prevzal úrad diecézneho biskupa Stanislav Stolárik
P:3, 16. 05. 2020 18:32, DOMRožňava 16. mája (TK KBS) Pred piatimi rokmi prevzal úrad diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy Mons. Stanislav Stolárik. Za službu poďakoval počas dnešnej svätej omše zo sviatku sv. Jána Nepomuckého, patróna diecézy, ktorú slávil bez účasti verejnosti v biskupskej Kaplnke Povýšenia Svätého kríža v Rožňave.

Biskup Stolárik slávil svätú omšu v biskupskej kaplnke Povýšenia Svätého Kríža, pri ktorej ako sám povedal: „ďakoval, odprosoval i prosil“. Ďakoval všetkým, ktorí sa so zodpovednosťou podieľajú na vedení a živote diecézy, ktorá je „loďou, za ktorú sme všetci zodpovední“. Svoj úrad rožňavského biskupa prijal ako výzvu od Pána a napriek všetkému, aj náročnému, čo táto služba prináša, chce v ňom ostať verný. Za najväčšiu istotu svojho života a služby považuje to, že „nad nami je Boh a je tu mocný príhovor Rožňavskej Panny Márie, sv. Jozefa, sv. Jána Nepomuckého, sv. Neita, bl. Zdenky, ktorá pôsobila v Rimavskej Sobote, archanjela Michala, sv. Jána Pavla II., ktorý hlboko vstúpil do jeho života a do jeho srdca a s ktorým slávi aj jeho sté výročie narodenia, spoločný rok svojej kňazskej vysviacky a jeho zvolenia za pápeža“. Ním sa necháva viesť aj naďalej.

Tento svätec prešiel mnohými úskaliami života vedený Božou rukou a Máriinou rukou, aj v udalosti atentátu (13. mája 1981). Hoci zranenie a jeho dôsledky môžu byť bolestivejšie ako smrť, predsa s prijatím bolestivej rany ide aj Božie požehnanie. Poprosil o modlitbové sprevádzanie naďalej, aby v tejto službe zostal Pánovi verný a mohol spokojne pozrieť do očí každému, aj tým, ktorí vyniesli svoje nespravodlivé súdy, lebo „najhlavnejšie je to, ako človek stojí pred Bohom a pred sebou, či hľadí na to, aby zostával v Božej láske, alebo či hľadá seba. Teda aby prinášal Božie ovocie, alebo ovocie, ktoré chutí zvlášť jemu…“ Vyjadril: „Z úprimnosti srdca hovorím, že mojim pokrmom je hľadať Božiu vôľu, chcem ostávať v jeho láske a chcem prinášať to ovocie, ktoré je Božie. Za to, že sa mi to vždy nedarí, odprosujem Pána Boha i ľudí a o to vrúcnejšia je moja prosba o modlitbové sprevádzanie na tejto ceste v službe diecéze, ktorú všemohúci Boh vedie, aby „plávala“ často aj na rozbúrenom mori cestou, ktorú jej určil.“

Biskup Stanislav prišiel pred piatimi rokmi do Rožňavy, kde podľa jeho vlastného vyjadrenia: „Tu to všetko začalo.“ V Rožňave sa narodil, tu bol pokrstený a sem ho opäť poslal Pán, aby spravoval a viedol diecézu po Božích cestách.

- - - -

Do funkcie biskupa ho menoval koncom marca 2015 Svätý Otec František. Hlava Katolíckej cirkvi vtedy zároveň prijala zrieknutie vedenia Rožňavskej diecézy, ktoré mu predložil Mons. Vladimír Filo podľa normy kán. 401 §1 Kódexu kánonického práva (po dovŕšení 75 roku života). Kánonické prevzatie diecézy a uvedenie do úradu rožňavského diecézneho biskupa sa uskutočnilo na slávnosť sv. Jána Nepomuckého, patróna diecézy v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. Na slávnostnom akte sa zúčastnil apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, biskupi, kňazi, rehoľníci, veriaci, rodina, predstavitelia štátnej správy i samoprávy, spoločenského i verejného života.

Mons. Stanislav Stolárik, rodák z Rožňavy, kde sa narodil a bol pokrstený, prebral úrad diecézneho rožňavského biskupa po Mons. Vladimírovi Filovi, ktorý počas slávnosti v katedrále sedel v jeho blízkosti. "Po 60 rokoch má Pán znova privádza do rodného mesta. Aké podivné je Božie pôsobenie," povedal v homílii nový rožňavský biskup, v ktorej osobitne poďakoval svojim predchodcom. Ku katedre vyprevadil nového biskupa Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, pri ktorom pôsobil ako pomocný košický biskup. Urobil tak po vstupných obradoch, privítaní hostí a po prečítaní pápežskej buly o menovaní nového rožňavského biskupa. V latinskom jazyku ju prečítal apoštolský nuncius na Slovensku, v slovenskom kancelár kúrie Martin Keruľ. V mene prítomných mu následne prejavil úctu v príhovore kňaz Rožňavskej diecézy Rastislav Suchý.

Biskup Stolárik v homílii povzbudil najskôr kňazov. Poďakoval im za ich vytrvalosť a vernosť v kňazskej službe a pozval ich k modlitbe a adorácii v ich farnostiach. "Posilnením modlitbou sa posilní i katechéza, pastorácia rodín, mládeže, chorých, ba ukážu sa aj možnosti cirkevného školstva a ďalších aktivít," prihovoril sa biskup Stolárik. Poďakovanie potom adresoval svojim predchodcom v úrade - Mons. Vladimírovi Filovi, Mons. Eduardovi Kojnokovi (zomrel 27. októbra 2011 v Rožňave) a materskej - Košickej arcidiecéze a jej vedeniu, v ktorej sa podľa svojich slov "dobrej škole života veľa naučil. Som rád, že ešte pred odchodom z diecézy sme s tímom kňazov vypracovali návrh na ich formáciu, z ktorého budem čerpať i tú v Rožňavskej diecéze."

Nový rožňavský biskup ďalej povedal, že očakávania od neho sú veľké. Za tie najväčšie však označil "očakávania", ktoré "má Boh a to od každého z nás. To už nie je upriamenie iba na jednu osobu, ale Boh má svoje očakávania od každého kňaza, každého pokrsteného, od každého pobirmovaného, od každého otca - mamy, a samozrejme aj odo mňa - ako biskupa, ktorý dnes preberá pastiersku starostlivosť o túto partikulárnu Cirkev. Ale všetci spoločne, ktorý sme na jednej lodi a máme spoločný cieľ, ako to svojho času spomenul pápež František, môžeme naplniť Božie očakávania. Všetci, do jedného," povedal biskup Stolárik. Podobne, ako po svojom menovaní, zopakoval, že už o dmenovania nosí všetkých diecézanov vo svojom srdci. Slová úcty a pozdravy mu adresovali hostia v závere slávnosti.

V homílii, počas ktorej pripomenul aj silný mariánsky rozmer diecézy, sa nový biskup "bratsky" otvoril voči predstaviteľom a veriacim iných náboženstiev, ako i k neveriacim a všetkým zložkám spoločenského života, ktorí sú povolaní k vytváraniu spoločného dobra. V Roku zasväteného života, ktorý sme vtedy slávili, pozval k oživeniu vzájomnej spolupráce i s ďalšími spoločenstvami a hnutiami v diecéze. "Nechajme sa všetci viesť Duchom Svätým na spoločnej ceste a všetci pozorne načúvajme, čo duch hovorí Rožňavskej diecéze. V tomto čase. Spoločne kráčajme v ústrety Roku milosrdenstva s predsavzatím uzdravenia boľavých rán a oživenia všetkého, čo prinášalo požehnanú úradu. Hľadajme a nachádzajme spoločnú reč - Božiu reč," poznamenal biskup Stolárik, ktorý zároveň pozval k modlitbám k patrónovi diecézy a rožňavskej Panne Márii.

Nového rožňavského biskupa pri prevzatí úradu prišli pozdraviť viacerí slovenskí biskupi. Z Maďarska prišiel biskup z mesta Vác Miklós Beer, z Čiech královohradecký biskup Ján Vokál. Nechýbali predstavitelia a zástupcovia ďalších cirkví a náboženských spoločností. Na slávnostnom akte sa zúčastnil aj vtedajší podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, vtedajší predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa a primátor mesta Rožňava Pavol Burdiga. Nového biskupa privítali aj rektori viacerých univerzít, predstavení kňazských seminárov a zástupcovia verejného a spoločenského života zo Slovenska i zahraničia. Nechýbal zástup veriacich z Rožňavskej a ďalších diecéz, diakoni, bohoslovci, rehoľníci, zástupcovia spoločenstiev a hnutí, deti, mládež, súrodenci a rodinní príslušníci biskupa.

S pozdravom a apoštolským požehnaním prišiel medzi prítomných apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Tlmočil pozdrav Svätého Otca Františka, ktorý biskupa Stolárika vymenoval do funkcie. Ocenil tiež službu jeho predchodcu - Mons. Vladimíra Fila - a nového povzbudil do jeho služby. Za Konferenciu biskupov Slovenska sa pridal s blahoželaním i slovami podpory jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Za Východnú provinciu a osobitne Košickú arcidiecézu, v ktorej predtým jedenásť rokov pôsobil, poďakoval novému rožňavskému biskupovi arcibiskup Bober. Pridali sa i mladí, primátor mesta, zástupcovia spoločenstva Útecha a zástupca rodiny. V závere slávnosti, ktorú priniesli naživo TV LUX a Rádio LUMEN, prečítali pozdrav od generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloša Klátika.

Stanislav Stolárik sa narodil 27. februára 1955 v Rožňave. Bol siedme z ôsmich detí rodičov Štefana a Júlie, r. Kočišovej. Vyrástol v Košiciach, kde získal základné a stredoškolské vzdelanie. V rokoch 1973 - 1978 absolvoval filozoficko-teologické štúdia na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Dóme sv. Martina v Bratislave za vtedajšiu Košickú diecézu. Pôsobil v Trebišove, Humennom, Prešove, Obišovciach, Čani a Humennom. V januári 2004 bol menovaný za titulárneho biskupa barikského a pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Biskupskú vysviacku prijal 20. marca 2004. Následne bol menovaný za generálneho vikára tejže diecézy a predsedu Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Svätý Otec František ho 21. marca 2015 menoval za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy.

- - - -

Päť rokov pôsobenia otca biskupa v Rožňavskej diecéze

Rožňavská diecéza pri príležitosti výročia stručne priblížila päťročné pastoračné pôsobenie svojho diecézneho biskupa Stanislava v Rožňavskej diecéze. Prinášame ju v plnom zneníj.

Službu rožňavského biskupa začal v Roku zasväteného života. Počas svojho päťročného pôsobenia prijal do diecézy niekoľko rehoľných spoločenstiev, každoročne sa stretá so zasvätenými a volá ich do spolupráce na „roli“ rožňavskej diecézy. Rok 2016 bol Rokom Božieho milosrdenstva, ktorý sa v diecéze tiež prežíval aktívne. Vyvrcholil diecéznou púťou do svätyne Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Otec biskup je stále neúnavným „apoštolom Božieho milosrdenestva“. Rok 2017 bol Fatimským rokom, ktorý si veľmi dobre pamätáme so všetkými jeho duchovnými aktivitami a duchovnými darmi, ktoré sme obsiahli. Vyvrcholením bolo zasvätenie diecézy Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie – podľa jej výslovného priania, ktoré zverila trom fatimským deťom. Rok 2018 sa niesol v znamení výročí – otec biskup oslávil 40. výročie svojej kňazskej vysviacky, ale pripomenuli sme si aj 40. výročie zvolenia sv. Jána Pavla II. za pápeža. Putovali sme do Poľska, aby sme sa poďakovali a prosili Pána na príhovor Panny Márie, sv. Stanislava biskupa a mučeníka, sv. Jána Pavla II. a navštívili významné miesta spájajúce sa s týmito svätcami.

13. septembra 2018 sme slávili 15. výročie návštevy sv. Jána Pavla II. v Rožňave. V tento deň dostala každá farnosť od otca biskupa dar – obraz Rožňavskej Panny Márie. Takto sa naša Mama vydala tentokrát nie na púť po farnostiach, ale zo srdca diecézy vyšla, aby prišla do každej farnosti a už tam natrvalo ostala. Aby všade, kam prišla, bola doma. Aby bola blízko každému svojmu dieťaťu. Jej obraz sa rýchlo rozšíril a stále sa šíri po diecéze, ale aj po Slovensku prostredníctvom menších formátov obrazov, obrázkov, brožúrok Deviatnika k Panne Márii, najnovšie Mariánskej pobožnosti (brožúra je už k dispozícii aj v tlačenej forme). Vznikli modlitby k Rožňavskej Panne Márii, je stále známejšia, stále viac milovaná, môže stále viac pomáhať. Rok 2019 bol rokom modlitieb o vyslobodenie od závislostí akéhokoľvek druhu. Veríme, že mnohí boli oslobodení od toho, čo ich spútavalo.

Rok 2020 je v našej diecéze okrem celo-cirkevne sláveného Roka Božieho slova aj Rokom Eucharistie. Keď ho otec biskup vyhlásil ešte koncom roku 2019, nikto netušil, akým zvláštnym spôsobom ho budeme kvôli pandémii prežívať. Nikto ešte začiatkom tohto roka netušil, že 16. mája na sviatok patróna diecézy, v deň 5. výročia inaugurácie otca biskupa nebudeme môcť sláviť celodiecézny Eucharistický deň, ktorý sme pripravovali.

Ale tiež, ktovie, koľkí verili, že sa stane, čo povedal otec biskup s pevnou dôverou v mocné orodovanie a pomoc Panny Márie uprostred ťažoby, neistoty a strachu z pandémie a jej dôsledkov? Keď boli zatvorené kostoly a nebolo možné slúžiť sv. omše pre verejnosť, 25. marca (2020) na slávnosť Zvestovania Pána slúžil v rožňavskej katedrále svätú omšu (vysielanú Rádiom Lumen) len za účasti asistencie. Bola to svätá omša, pri ktorej po predchádzajúcej modlitbe Deviatnika k Rožňavskej Panne Márii, ku ktorému pozval celú diecézu, opäť zasvätil diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Vtedy v homílii povedal to, čo potom ešte niekoľkokrát opakoval pri iných príležitostiach: „A buďme odvážni, pokorne dôverujúci, vyprosme si milosť, aby sme 13. mája (2020) na Fatimskú Pannu Máriu mohli v našich chrámoch a pri Mariánskych stĺpoch už ďakovať za ukončenie pandémie.“ Stalo sa tak.

Ďakujeme otcovi biskupovi za jeho obetavú službu podľa vzoru Pána Ježiša, Dobrého pastiera, ktorý dáva život za svoje ovečky. Spomenuli sme len niektoré jeho aktivity, prostredníctvom ktorých vedie, animuje, zjednocuje diecézu. Nespomenuli sme mnohé, viditeľné, ale aj skryté služby, obety, vysluhovanie sviatostí, zvlášť kňazské a diakonské vysviacky, stretnutia, aktivity, osobitne mnohé modlitby, ktoré denne prednáša Pánovi v adorácii, prostredníctvom Panny Márie zvlášť cez modlitbu ruženca, jeho dôveru v pomoc svätých, zvlášť „patrónov“ diecézy – sv. Jána Nepomuckého, sv. Neita, sv. Jozefa, sv. Jána Pavla II., bl. Zdenku. Všetky aktivity pre dobro a záchranu duší vždy posiela do celej diecézy prostredníctvom kňazov, ktorým sú zverené jednotlivé farnosti, aby ich sprostredkovali veriacim. Takto sa všade môžu veriaci zjednocovať okolo svojho pastiera, a spolu cez jednotu vo farnostiach napomáhať vytvárať jednotu v celej diecéze a prispievať aj k jednote a svedectvu Cirkvi na Slovensku, ale aj v celom svete.

Ďakujeme Vám náš drahý otec biskup za všetko. Prosíme Pána, aby Vás naďalej požehnával, dal Vám všetky potrebné milosti, svetlo Svätého Ducha, silu, zdravie, nech Vás vždy vedie a ochraňuje Rožňavská Panna Mária, aby ste nás naďalej viedli ako dobrý pastier, ktorý vodí svoje ovečky „na zelené pašienky, k tichým vodám“. A pretože má svoje ovečky rád, vždy keď treba, usmerní ich k návratu z bludnej cesty. A aj keď nám treba prechádzať „tmavou dolinou“, pod vedením dobrého pastiera sa netreba báť, lebo tí, ktorí milujú Boha vždy nájdu správne východisko.

-
Zdroje: Archív TK KBS / Rožňavská diecéza( TK KBS, tk; ml ) 20200516005   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020