TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V liturgickom kalendári je patrón spovedníkov svätý Ján Nepomucký
P:3, 16. 05. 2020 16:30, DOMBratislava 16. mája (TK KBS) Svätého Jána Nepomuckého, kňaza a mučeníka, si dnes pripomíname v liturgickom kalendári. Ide o jedného z najvýznamnejších českých svätcov, patróna právnikov, lodníkov, mlynárov, spovedníkov a pre katolíkov symbol mlčanlivosti, odvahy a spoľahlivosti. Za svätého bol vyhlásený 19. marca 1729 pápežom Benediktom XIII. Kanonizáciou Nepomuckého tak vyvrcholila legenda, ktorá je s ním spojená. Telo umučeného generálneho vikára pražského arcibiskupstva nechal v roku 1393 zhodiť z Karlovho mosta do Vltavy kráľ Václav IV.

Duchovné posolstvo tohto svätca podľa cirkevného právnika Jána Dudu poukazuje na tri veci. Prvou je význam a dôležitosť ľudovej zbožnosti. "Ľudovú zbožnosť, ktorou žije a dýcha nábožný ľud, netreba nikdy podceňovať. Viera sa zbožnosťou stáva kultúrou, čiže spôsobom života človeka a spoločenstva," píše profesor Duda.

Druhou vecou je podľa jeho slov "dôležitosť pristupovania k sviatosti zmierenia. "Táto sviatosť je akoby “druhým krstom”, ako to nazýva sv. Katarína Sienska, lebo Kristova krv nás v tejto sviatosti opäť obmýva z hriechov a daruje Božiu milosť," uvádza.

Treťou vecou je, že "téma spovedného tajomstva je stále aktuálna". "Nie je to len “tajomstvo”, ktoré súvisí so spoveďou, čiže individuálnym vyznaním hriechov. Ale toto “spovedné tajomstvo” je opatrené “pečaťou”. Je to “pečať spovedného tajomstva”. Individuálne vyznané hriechy v spovedi sú chránené Božou pečaťou a iba Boh to môže odpečatiť. Nie človek," dodáva prof. Ján Duda.

Dodnes nie je úplne jasné, prečo Nepomucký upadol do nemilosti a skončil na mučidlách. Podľa niektorých prameňov kritizoval kráľa, podľa ďalšej nepotvrdenej verzie odmietol vyzradiť spovedné tajomstvo kráľovny. Väčšina historikov sa ale prikláňa k názoru, že príčinou boli spory kráľa s pražským arcibiskupom.

Václav IV. údajne chcel obmedziť arcibiskupovi moc tým, že zriadi nové biskuptvo, ktoré by finančne zaistilo zrušenie benediktínskeho kláštora v Kladruboch. Jan z Pomuku, ktorý bol tiež žateckým arcidiakonom, však jeho zámer zmaril.

Jan Nepomucký sa narodil okolo roku 1340 v Pomuku (dnes Nepomuk), vyštudoval právo v Prahe a v talianskej Padove. Pôsobil okrem iného ako kanovník u sv. Jiljího a farár v kostole sv. Havla. Za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Inocent XIII. v roku 1721 a v roku 1729 bol vyhlásený za svätého. Vlani uplynulo od tohto momentu 290 rokov.

Súčasťou beatifikačného procesu bola i exhumácia jeho ostatkov, počas ktorej vypadol z lebky kus tkaniva, čo bolo považované za božie znamenie v domnienke, že ide o jazyk a že sa tak potvrdzuje legenda o spovednom tajomstve.

Jánovi Nepomuckému sú zasvätené desiatky kostolov nielen v Čechách, ale i v iných krajinách. Tomuto svätcovi je zasvätených množstvo sôch aj na Slovensku. Jeho socha zdobí mosty, hrádze rybníkov či námestia. Jeho relikvia sv. Jána Nepomuckého je uložená v Chráme sv. Víta v Prahe.

( TK KBS, zsv, jdu; ml ) 20200516003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020