TK KBS

Dnes je piatok 29. 05. 2020   Meniny má Vilma       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Program osláv výročia narodenia Karola Wojtyłu v Krakovskej arcidiecéze
P:3, 15. 05. 2020 16:51, ZAHKrakov 15. mája (TK KBS) Prinášame program osláv stého výročia narodenia Karola Wojtyłu - sv. Jána Pavla II. - v Krakovskej arcidiecéze. Oslavy sa začnú sláviť v sobotu 16. mája. Je pripravených množstvo aktivít. Pre pandémiu a hygienické opatrenia budú môcť záujemcovia sledovať túto slávnosť prostredníctvom internetu a živého televízneho vysielania.

Už v sobotu sa v kaplnke Arcibiskupského paláca v Krakove uskutoční telemost s Talianskom, New Yorkom a Brazíliou, na ktorej sa môžeme všetci zúčastniť prostredníctvom kanála YouTube Krakovskej arcidiecézy. O 17:00 budeme môcť spoločne prosiť Boha o zastavenie epidémie na celom svete v medzinárodnej ružencovej modlitbe, uvádza o. Łukasz Michalczewski, riaditeľ tlačového úradu Krakovskej arcidiecézy.

V nedeľu po 20:00 sa na televíznom kanáli TVP1 uskutoční príhovor pri príležitosti jubilea pápeža. Poliakom sa prihovorí dlhoročný osobný sekretár pápeža, emeritný metropolita krakovský Stanislaw Dzivisz.

Presne v deň narodenia pápeža - Poliaka 18. mája o 17:00 budú sláviť liturgiu v Sankturáriu na krakovských Białych Morzach, ktorého chrám je zasvätený tomuto svätcovi. Pontifikálnu svätú omšu, bude slúžiť arcibiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakovský. Táto slávnosť bude odvysielaná v štátnej televízií TVP3.

Po skončení bohoslužby sa budú môcť diváci zúčastniť koncertu ,, Santo Subito“ prorok našej doby, ktorý bude vysielať TVP1. Súčasne v tom čase budú pred Sanktuáriom svätého Jána Pavla vypustené holuby a bielo – žlté balóny.

V pondelok 18. mája o 12:00 bude na kanáli YouTube Krakovskej arcidiecézy zverejnený film, v ktorom dobrovoľníci za posledné týždne zaznamenali jednotlivé udalosti k litániám svätého Jána Pavla II. Táto aktivita je virtuálnou pamiatkou pre pápeža Poliaka.

Do spoločnej modlitbyv deň narodenín  Karola Wojtyły pozýva aj Sanktuárium Panny Márie bolestnej na Kalvárii Zebrzydowskiej, kde sa môžeme spojiť v modlitbách na život prostredníctvom internetového vysielania.

O 11:30 sa uskutoční pobožnosť ku cti svätého Jána Pavla II., ďalej prijmite pozvanie k modlitbe hodiny Milosrdenstva alebo o 21:00 bude akt zasvätenia Panne Márii a Jánovi Pavlovi.

Pri príležitosti jubilea bola pripravená aktualizácia mobilnej aplikácie ,,Cesta Kalvárie – Pokračujte v modlitbe.“

V pondelok 18. mája bude na sociálnych sieťach zverejnená prvá časť filmu ,,Pokoj Vám“, ktorý bol vyrobený v spolupráci Sanktuáriom Božieho Milosrdenstva v Łagiewnikach. Film hovorí o duchovnej ceste svätého Jána Pavla II. , ktorý rozjíma nad utrpením a smrťou Ježiša Krista a z prázdneho hrobu vedie ľudstvo k studnici Božieho Milosrdenstva.

V deň 100. výročia narodenín Karola Wojtylu sa zakončí celá slávnosť príhovorom pápeža Františka, ktorý je naplánovaný na 20:00. Reč pápeža si budú môcť záujemcovia pozrieť na kanáli YouTube krakovskej arcidiecézy.

Wadowice

V rodnom meste Karola Wojtyłu sa oslavy začnú v nedeľu 17. mája. V tento deň sa o 10:30 sa v uskutoční v bazilike Obetovania Panny Mári svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bude arcibiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakovský. Tento priamy prenos bude prenášať štátna televízia.

Po jej skončení o 12:00 bude na TVP3 nasledovať relácia Hlas regiónov, ktorá bude venovaná pápežovi Poliakovi. Stretnutie Wadowíc s Jánom Pavlom odvysiela televízia o 12:40 na TWP1. Predchádzať mu bude vysielanie ,,Narodil som sa vo Wadowiciach - Karol Wojtyła.

Koncert sa začne o 13:00 a uskutoční sa v múzeu - rodnom dome Jána Pavla II. Vzhľadom na prebiehajúcu pandémiu sú všetky verejné oslavy na hlavnom Rynku vo Wadowiciach zrušené.

"Srdečne Vás pozývame k sledovaniu priameho prenosu vysielaného z domu v ktorom sa narodil budúci pápež. Relácia sa bude venovať životu Jána Pavla II. s hudobným doprovodom domácich umelcov," dopĺňa Magdalena Klaja z Wadowickiego múzea.

Múzeum malo pri príležitosti 100. výročia narodenín pápeža Poliaka množstvo plánov: tvorba nástenných malieb, projekcie filmov a divadelných vystúpení pod holým nebom. Spoločne s celým poľskom sme si chceli zaspievať obľúbenú pieseň Jána Pavla ,, Bárka“ na námestiach, v kostoloch. Žiaľ, vďaka pandémií koronavírusu museli byť všetky tieto aktivity zrušené.

Preto všetkých pozývame, aby si vytvorili svoje vlastné hudobné, vokálne tanečné piesne blízke svätému Jánovi Pavlovi ako súčasť poľských spevov aktivit ,, Celé Poľsko spieva barku“. Dúfame, že to bude iniciatíva, ktorá zjednotí všetkých Poliakov ako poďakovanie za osobu Karola Wojtyly, dodáva Klaja dodávajúc, že na 18. mája je tiež naplánované znovuotvorenie rodného domu Jána Pavla II. vo Wadowiciach.

V tom týždni tiež Wadowické múzeum pozýva do zhliadnutia krátkych filmov prezentujúcich históriu rodiny Wojtylovcov pred narodením Karola Wojtylu po výstižným názvom ,, Dom môjho detstva“. Vedenie múzea umožnilo záujemcom virtuálnu prehliadku celej svojej expozície.

Mestské aktivity v Krakove

V Krakove sa dnes začala outdoorová kampaň „100 rokov - Ján Pavol II.“. Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v spolupráci s krakovskou arcidiecézou pripravil vo verejnom priestore 21 billboardov a 400 plagátov, ktoré opäť pripomínajú obyvateľom Krakova dôležité a nezabudnuteľné kňazské a pápežské výroky Karola Wojtyly, ktoré zanechali na svete nespočetné množstvo ohlasov.

Okrem toho si môžu záujemcovia pozrieť výstavu usporiadanú mestskom parku na Plantach a tiež možnosť zúčastniť sa virtuálnej prechádzky pomocou dronu v meste po stopách Jána Pavla II.

V pondelok 18. mája predstavia online laserovú projekciu, ktorá sa bude premietať na stenu budovy Krakovského arcibiskupského paláca na ul. Franciszkańska 3.

"Takýmto spôsobom si chceme pripomenúť tie výroky z učenia Svätého Otca, ktoré sa týkajú dôstojnosti ľudskej osoby, pravdy, spravodlivosti, zodpovednosti a vzájomnej úcty," uvádza Dr. Barbara Munk z inštitútu.

Mesto pamätajúc na Karola Wojtylu pripravilo okrem iného aj samotnú výzdobu Krakowa. Dekorácia verejného osvetlenia vlajkami a svetlami v bielo - žltej farbe. Pápežské farby budú zdobiť verejné budovy, námestia, televíznu a rozhlasovú vežu, športové ihriska a tiež dopravné prostriedky v meste, uvádza hovorca mestského úradu v Krakove Dariusz Nowak.

Sprievodný program

Sté výročie narodenia pápeža - Poliaka sprevádzajú mnohé iniciatívy, do ktorých sú zapojení ľudia prostredníctvom sociálnych médií alebo internetu. Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II., vyzýva najmladších, aby pripravili vavrín pre poľského pápeža, starší, aby vytvorili masku s obľúbeným citátom svätca, a aby všetci si nahrali svoju vlastnú verziu hymny k výročiu narodenia Karola Wojtyłu „Nikto ťa nenahradí“, ktorú na YouTube sledovalo do dnešných dní vyše 4 milióny ľudí.

Dúfame, že túto pieseň, ktorá bola napísaná špeciálne pre toto výročie, budú spievať všetci Poliaci, hovorí Agata Szuta, riaditeľka Inštitútu. Okrem toho prebieha kampaň sociálnych sieti „Ďakujem Ti Ján Pavol II.“, Prostredníctvom ktorej môžete vyjadriť vďaku za život pápeža poliaka napísaním na kartu #ĎakujemJanPavol2 a urobte si ňou fotografiu - zdieľajte ju na sociálnych sieťach.

Okrem toho môže na e-mail instytut@idmjp2.pl poslať svoje spomienky na Jána Pavla II., z ktorého bude vytvorená veľká online kniha svedectiev. Inštitút tiež odporúča prečítať knihu „Pamäť a identita“, ktorá bola sprístupnená online, ako súčasť „Pamäť, ktorá nikdy neodíde“. Čítame texty sv. Ján Pavol II. “.

Arcidiecézne centrum mládeže v Krakove a Sanktuárium Jána Pavla II. v Krakove organizuje športovú akciu #wymagamODsiebie , 100 km k narodeninám sv. Jána Pavla II., týka sa to záujemcov o športové disciplíny ako napríklad beh, jazdu na bicykli alebo na kolieskových korčuliach s dĺžkou 100 km.

Osobitnou pozornosťou organizátorov je skutočnosť, že sponzori kampane poskytnú zdravotne postihnutým osobám finančnú podporu za účasť za nabehané a najazdené kilometre.

V sobotu 17. mája o 18:30 je pre milovníkov hudby je pripravená aktivita k 100. výročiu narodenia Karola Wojtylu. Krakovská opera na svojom kanáli YouTube a na sociálnej sieti Facebook bude vysielať koncert z Baziliky svätého Archanjela Michala a svätého Stanislava v Krakove. Tu sa Ján Pavol II. stretol s obyvateľmi Krakova, najmä s mládežou mesta, počas jeho prvej návštevy – púte pápeža do vlasti v roku 1979.

Veľa členov nášho divadelného tímu, bolo na tomto stretnutí. Buď prítomných, alebo si to pamätali z televíznych a rozhlasových prenosov. Preto sme sa rozhodli tento koncert uskutočniť práve na tomto mieste. Nahrávka je tiež gestom solidarity so všetkými, ktorí akýmkoľvek spôsobom utrpeli v dôsledku pandémie.

A tiež pre všetkých ktorí bojujú proti jej dôsledkom, ako aj vyjadrením nádeje, ako to robieval samotný svätý. Ján Pavol II. počas celého obdobia svojho pontifikátu, vysvetľuje Bogusław Nowak, riaditeľ Krakovskej opery.

Podrobné informácie o oslavách 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II. je možné nájsť na stránkach krakovskej arcidiecézy www.diecezja.pl a na stránkach www.idmjp2.pl, www.domjp2.pl, www.kalwaria.eu a www.santojp2.pl.

-
Zdroj: E-kai / Spracoval: Radoslav Babjarčík( TK KBS, ekai, rba; ml ) 20200515057   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020