[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

COMECE: Nastal čas, aby Európska únia postavila za práva seniorov
P:3, 15. 05. 2020 13:50, ZAH

Brusel 15. mája (TS ČBK) Takmer polovica ľudí, ktorí zomreli na ochorenie Covid-19 v Európe, sú starší ľudía a mnohí z nich boli obyvatelia zaradení do dlhodobej starostlivosti. "Nastal čas zastaviť "kultúru plytvania" a zamerať sa viac ne podporu rodín," uviedol generálny tajomník Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) P. Barrios Prieto v stredu 13. mája 2020.

Počas súčasnej pandémie predstavujú starší ľudia najzraniteľnejšiu časť našej spoločnosti. Nedávne štatistiky zverejnené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vykresľujú dramatickú realitu: viac než 95 percent úmrtí na ochorenie Covid-19 v Európe bolo u ľudí starších ako 60 rokov a až polovica z nich bola zaradená medzi obyvateľov dlhodobej starostlivosti. Starí ľudia majú rovnaké práva na život a na zdravie ako všetci ostatní. V článku 35 Charty EÚ sa uvádza, že "Každý má právo na prístup k preventívnej zdravotnej starostlivosti a na získanie lekárskej starostlivosti za podmienok ustanovených vnútroštátnymi právnymi predpismi a zvyklosťami".

Vzhľadom na nedostatok počtu jednotiek intenzívnej starostlivosti v mnohých členských štátoch EÚ, však boli nemocnice počas najakútnejších fáz pandémie nútené uprednostňovať mladších pacientov pred staršími. "Ťakým rozhodnutím o lekárskej záchrane životov sa v búdúcnosti vyhneme iba tedy, ak podstatne investujeme do našich zdravotníckych systémov a príjmeme stratégiu, ktorá skutočne podporuje rodiny," uviedol P. Manuel Barrios Prieto, generálny tajomník COMECE.

Ako prirodzenej a základnej jednotke ľudskej spoločnosti by rodine mala byť venovaná zvláštna pozornosť politických autorít na vnútroštátnej úrovni i na úrovni EÚ. "A to najmä rodinám so zraniteľnejšími členmi: mladí ľudia, starší ľudia a osoby so zdravotným postihnutím," dodáva P. Prieto. "Nastal čas zastavi "kultúru plytvania", hovorí generálny tajomník COMECE, ktorý citoval pápeža Františka a vyzval politické orgány, aby odvážne riešili túto otázku tiež v súvislosti s významnými demografickými zmenami, ku ktorým v Európe dochádza.

COMECE vyzýva Európsku komisiu, aby predložila svoju správu o demografii a zelenú knihu o starnutí zvlášť so zameraním na situáciu starších osôb počas súčasnej pandémie Covid-19. Rovnováha medzi prácou v rodine a nedeľou, ako dňom odpočinku, sú naviac kľúčovými témami pri posilňovaní spoločenstva v spoločnosti a zlepšovaní spôsobu, akým sa spoločnosť stará o tých najzraniteľnejších, predovšetkým o starších ľudí.

Smernica o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom obsahuje inovatívne ustanovenie o dovolenke pre starajúcich sa. Hoci je na členských štátoch, aby uskutočňovali tieto ustanovenia v súlade s príslušnými orgánmi, COMECE odporúča Komisii, aby zaistila, že vnútroštátne orgány tieto ambiciózne predpisy príjmu. V súvislosti s touto výzvou COMECE v spolupráci s Federáciou katolíckych rodinných asociácii v Európe (FAFCE) vytvorila pracovnú skupinu, ktorá má vytoriť dokument reflektujúci súčasnú starostlivosť o starších ľudí. Tiež by mal sformovať diskusiu týkajúcu sa záujmov a práv starších ľudí (Zdroje: COMECE / TS ČBK).

( TK KBS, com, tmy, ml; pz ) 20200515051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]