[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pandémia vážne zasiahla Amazóniu - ničenie pralesa sa až strojnásobilo
P:3, 15. 05. 2020 13:30, ZAH

Brazília 15. mája (RV CZ) O Brazílii sa hovorí ako o latinskoamerickej krajiny najviac zasiahnutej novým koronavírusom. Podľa oficiálnych štatistík sa od začiatku pandémie v tejto krajine s 210 miliónmi obyvateľov nakazilo 190 tisíc ľudí a vyše 13 tisíc ľudí zomrelo.

Nákaza sa prekvapivo najviac rozšírila v Amazónii, najmä v periférnych mestách Manaus a Belém; zaznamenaná bola aj v niektorých indiánskych komitách. Práve v brazílskom štáte Pará, ktorý je vstupnou bránou do Amazónie, pôsobí vyše 60 rokov misionár Gianni Momentti. Osemdesiattriročný rodák z talianskej Bresce pracuje na projekte s názvom "Nový Mojžiš", zameranom na pestovanie ryže a chov zvierat.

"Rodiny chovateľov a roľníkov, ktorí sa podieľali na našom projekte, žijú mimo veľkých centier, ďaleko od ohnísk nákazy, takže medzi nimi žiadny prípad nemáme. Vírus teda ešte nezaútočil tak silno ako v hlavných mestách Belém a najmä v Manaus. Tam sú vážnym problémom periférie, aglomerácie ľudí bez lekárskej starostlivosti. Je to katastrofa a bude nutné zasiahnuť pre záchranu toho, čo je zachrániteľné. Myslím ale, že príchádzame príliš neskoro. Počet mŕtvych v Manaus je vyšší než počet mŕtvych v desiatich krajinách Južnej Ameriky, situácia tam je teda veľmi vážna. U nás v Beléme sa hovorí o štyroch tisícoch nakazených, 400 mŕtvych, čo je situácia ešte kontrolovateľná," pripomína taliansky misionár.

Otec Momentti zároveň konštatuje, že spolu s pandémiou sa aktivovali všetky deštruktívne sily ničiace amazonský prales:

"Bohužiaľ zločinci ničiaci amazonský prales využívajú túto pandémiu a nasadili všetky svoje sily, pretože prales je teraz bez kontroly. Všetky policajné zložky musia kontrolovať mestá. V minulých týždňoch dochádzalo vo veľkom k odlesňovaniu. Za tohtoročný marec a apríl zničili o 290 percent pralesa viac než za rovnaké obdobie v roku 2019. Naša vláda v deklarácii v 14 bodoch dala jasne najavo, že cieľom je znížiť tieto zločinné intervencie ničiace Amazóniu na nulu. Teraz ich však zamestnáva kalamita Covid-19 a za prvý cieľ si kladie ochranu života svojich občanov," hovorí taliansky misionár z Belému, otec Gianni Momettti. Ako dodáva, vážne následky budú mať tiež reštrikcie majúce zamedziť šírenie nákazy. "Zastaviť všetko v takomto hospodárstve ako je naše, znamená vstúpiť do krízy po všetkých stránkach," konštatuje a poukazuje na rolu charít a farských hnutí, ktoré sa snažia prinášať rodinám pomoc.

( TK KBS, rv cz, ml; ml; pz ) 20200515049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]