[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Všetci sme bratia, modlime sa za uzdravenie z pandémií sveta
P:3, 14. 05. 2020 13:30, ZAH

Vatikán 14. mája (RV) Pri svätej omši v Dome sv. Marty pápež František pripomenul Deň modlitby, pôstu a dobročinnosti ľudí každého náboženstva za skončenie pandémie, ktorý na dnes 14. mája vyhlásil Výbor pre ľudské bratstvo. V homílii zároveň pripomenul, že vo svete existuje množstvo ďalších hrozivých pandémií, ktoré spôsobujú milióny mŕtvych. Patrí k nim pandémia hladu, vojny a detí, ktoré nemajú prístup ku vzdelaniu.

Svätý Otec vyzval veriacich vyprosovať spoločne Božie požehnanie, jeho milosrdenstvo a zľutovanie. V úvode predstavil úmysel týmito slovami: 

„Výbor pre ľudské bratstvo na dnes vyhlásil deň modlitby a pôstu, aby sme od Boha vyprosovali milosrdenstvo a zľutovanie v tomto tragickom momente pandémie. Všetci sme bratia. Sv. František z Assisi hovorieval: „Všetci sme bratmi“. A preto mužovia a ženy každého náboženského vyznania sa dnes spájame v modlitbe a v pokání, aby sme prosili o milosť uzdravenia z tejto pandémie.“

Svätý Otec slávil v červenej liturgickej farbe zo sviatku sv. Mateja, apoštola, no vybral osobitné biblické čítania. Prvé čítanie z Jonášovej knihy, kde prorok vyzýva ninivský ľud k obráteniu, aby neutrpel zničenie mesta. Ninive sa obrátilo a mesto bolo zachránené aj od „morálnej pandémie“, skonštatoval pápež. Na pripomenutie mnohých ignorovaných tragédií dneška citoval štatistiku, podľa ktorej za prvé štyri mesiace tohto roka zomrelo od hladu 3 milióny 700 tisíc ľudí.

Svoju homíliu pápež zakončil modlitbou: „Nech Boh zastaví túto tragédiu, nech zastaví túto pandémiu. Nech sa Boh nad nami zľutuje a nech zastaví aj ďalšie tak mrzké pandémie: pandémiu hladu, vojny, detí bez vzdelávania... A o toto prosíme ako bratia, všetci spoločne. Nech nás všetkých Boh žehná a zľutuje sa nad nami.“

- - - -

Celá homília Svätého Otca

V prvom čítaní sme si vypočuli príbeh Jonáša, v dobovom štýle. Keďže v meste Ninive bola „akási pandémia“, nevieme aká, azda nejaká „morálna pandémia“, mesto malo byť zničené (porov. Jon 3,1-10).

A Boh posiela Jonáša, aby kázal: modlitba a pokánie, modlitba a pôst (porov. v. 7-8). Zoči-voči tej pandémii sa Jonáš vystrašil a utiekol (porov. Jon 1,1-3). Potom ho Pán zavolal po druhý raz, a on prijal, že pôjde takto ohlasovať (porov. Jon 3,1-2).

A dnes sa my všetci, bratia a sestry každej náboženskej tradície, modlíme: je deň modlitby a pôstu, pokánia, vyhlásený Výborom pre ľudské bratstvo. Každý z nás sa modlí, komunity sa modlia, náboženské vyznania sa modlia, modlia sa k Bohu: všetci bratia, zjednotení v bratstve, ktoré nás spája v tejto chvíli bolesti a tragédie.

Nečakali sme túto pandémiu, prišla nečakane, no teraz je tu. 

A mnoho ľudí umiera. Mnoho ľudí umiera osamote a mnoho ľudí umiera úplne bezmocných. Veľakrát nám môže prísť na um myšlienka: „Mňa sa to netýka, vďaka Bohu som sa zachránil“. Mysli však na druhých! Mysli na tragédiu a aj na ekonomické dôsledky, na dôsledky na vzdelávanie, ďalšie následky... to, čo príde potom. A preto sa dnes všetci, bratia a sestry každého náboženského vyznania, modlime k Bohu.

Možno sa nájde niekto, čo  povie: „Toto je náboženský relativizmus a to sa nemôže“. Ale akože sa to nemôže – modliť sa k Otcovi všetkých? Každý sa modlí tak, ako vie, ako môže, ako to prijal z vlastnej kultúry. Nemodlíme sa jeden proti druhému, táto náboženská tradícia proti tej druhej, nie! Sme zjednotení ako ľudské bytosti, ako bratia, modliac sa k Bohu, podľa vlastnej kultúry, podľa vlastnej tradície, podľa vlastného presvedčenia, no bratia sa modlia k Bohu, toto je dôležité! Bratia - postiac sa, prosiac Boha o odpustenie za naše hriechy, aby nám Pán bol milosrdný, aby nám Pán odpustil, aby Pán zastavil túto pandémiu. Dnes je deň bratstva; deň bratstva hľadiac na jediného Otca: bratia a otcovstvo. Deň modlitby.

Minulý rok, ba ešte v novembri minulého roka sme nevedeli, čo je to pandémia: prišla ako potopa, dorazila náhle. Teraz sa trochu preberáme. Sú tu však mnohé ďalšie pandémie, ktoré zabíjajú ľudí a my si ich nevšímame, odvraciame pohľad. Sme tak trochu nevedomí vo vzťahu k tragédiám, ktoré sa v tejto chvíli dejú vo svete. Len by som vám chcel povedať jeden oficiálny štatistický údaj za prvé štyri mesiace tohto roka, ktorý však nehovorí o pandémii koronavírusu, hovorí o inej. V prvých štyroch mesiacoch tohto roka zomreli 3 milióny a 700 tisíc ľudí od hladu. Je to pandémia hladu. Za štyri mesiace takmer štyri milióny ľudí.

Táto dnešná modlitba s prosbou k Pánovi za zastavenie tejto pandémie nás musí viesť k myšlienke na ďalšie pandémie sveta. Je ich veľa! Pandémia vojen, hladu a mnohé iné. Je teda dôležité, že sme dnes boli spoločne – a vďaka odvahe, ktorú mal tento Výbor pre ľudské bratstvo – spoločne sme boli pozvaní modliť sa každý podľa svojej tradície a vykonať deň pokánia, pôstu a aj lásky k blížnemu, pomoci druhým. Toto je dôležité. V Jonášovej knihe sme počuli, že Pán, keď videl ako zareagoval ľud – že sa obrátil – Pán sa zastavil, zastavil to, čo chcel urobiť.

Nech Boh zastaví túto tragédiu, nech zastaví túto pandémiu. Nech sa Boh nad nami zľutuje a nech zastaví aj ďalšie tak mrzké pandémie: pandémiu hladu, vojny, detí bez vzdelávania... A o toto prosíme ako bratia, všetci spoločne. Nech nás všetkých Boh žehná a zľutuje sa nad nami.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- - - -

Modlitba duchovného prijímania

V závere liturgie Svätý Otec pozval veriacich k duchovnému prijímaniu prostredníctvom modlitby:

„Môj Ježišu, verím, že si v Najsvätejšej oltárnej sviatosti skutočne prítomný. Milujem ťa nadovšetko a moja duša túži po tebe. Keďže ťa teraz nemôžem prijať sviatostne, príď do môjho srdca aspoň duchovne. A pri tvojom príchode ťa objímam a celkom sa s tebou spájam. Nedovoľ, aby som sa niekedy odlúčil od teba.“

Slávenie uzavrela krátka adorácia s eucharistickým požehnaním. Pápež nakoniec ešte poďakoval technikovi z Dikastéria pre komunikáciu, ktorý zabezpečoval priame prenosy rannej svätej omše počas celého obdobia karantény. Dnes bol jeho posledný pracovný deň pred odchodom do dôchodku. „Nech ho Pán žehná a sprevádza ho novou etapou života“, zaželal mu Svätý Otec.   

( TK KBS, RV zk, jb, ml; pz ) 20200514037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]