TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vďaka rodinám za ich vernosť a úsilie, odkazuje Rada KBS pre rodinu
P:3, 14. 05. 2020 12:35, DOMBratislava 14. mája (TK KBS) Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre rodinu ďakuje manželom a rodinám na Slovensku za ich vernosť a za ich každodenné úsilie o prehlbovanie svojej manželskej lásky a o dobrú výchovu svojich detí. Tiež i za svedectvo a službu iným manželom a rodinám. Uvádza to pri príležitosti Svetového dňa rodín, ktoré sa od roku 1993 z iniciatívy OSN pripomína vždy 15. mája.

Tento deň je príležitosťou poďakovať tiež všetkým prorodinným iniciatívam, centrám pre rodinu, združeniam a hnutiam v Cirkvi i v spoločnosti, ktoré sa starajú a podporujú svojimi programami rodinu založenú „na jedinečnom zväzku medzi mužom a ženou“, ako je to ustanovené v Ústave SR.

"Radi by sme pripomenuli a opätovne podporili Vyhlásenie ku Dňu rodiny, ktoré z iniciatívy Fóra kresťanských inštitúcií bolo vždy súčasťou slávenia Dňa rodiny a obsahuje povzbudenia pre samotné rodiny, politikov, médiá i zamestnávateľov," uvádza Rada KBS pre rodinu.

Na Slovensku sa stalo už tradíciou, že v tomto čase sa na mnohých miestach slávil Deň rodiny. Heslom tohtoročného mala byť myšlienka "Darujem ti čas". Tentokrát sa však podujatia, ktoré sa konali vlani na 34 miestach a zúčastnilo sa na nich viac ako 30 tisíc ľudí, pre pandémiu koronavírusu podujatia nekonajú. Prvá podobná oslava Dňa rodiny sa konala v roku 2009 v Bratislave.

Všetky rodiny sú pozvané, aby sledovali v piatok 15. mája 2020 o 18:00 svätú omšu v národnej svätyni v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Hlavným celebrantom bude riaditeľ Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy don Marián Valábek, SDB. "Pozývame spoločne ďakovať za tento čas," povedal TK KBS Marián Valábek.

Rodiny tiež pozýva prosiť o milosti sv. Jána Pavla II., ktorého sté výročie od narodenia si pripomenieme 18. mája. "Vo svojich katechézach o manželstve a rodine, ktoré predniesol pri generálnych audienciách v úvode svojho pontifikátu od 5. septembra 1979 do 28. novembra 1984, odhaľuje ohromujúcu víziu manželstva a ľudskej lásky v Božom pláne," píše Rada.

Poľský pápež tiež inicioval biskupskú synodu „O úlohe rodiny v súčasnom svete“, ktorej závery zhrnul v exhortácii Familiaris consortio – Rodinné spoločenstvo. V roku 1994 napísal List rodinám, ktorým by iste rád i dnes zaklopal na dvere domu každej rodiny, ako uvádza v úvode svojho listu. Jeho celý text na povzbudenie je TU," ponúka ďalší námet Rada KBS pre rodinu.

"Ďakujeme našim otcom biskupom, kňazom, zasväteným a laikom za pastoračné úsilie pre duchovné i materiálne dobro manželov a rodín, za ich duchovnú, vzdelávaciu, poradenskú, sociálnu i charitatívnu službu. Osobitná vďaka patrí tým, ktorí sa venujú manželom a rodinám v ťažkostiach a v osobitných okolnostiach i tým manželom a odborníkom, ktorí vo svojom voľnom čase pravidelne s obdivuhodným nasadením pripravujú mladých ľudí na sviatosť manželstva.

Želáme si, aby aj Deň rodiny 2020 každému z nás pripomenul nesmiernu hodnotu manželstva a rodiny i to, že Deň rodiny je pre rodinu každým dňom v roku a že „budúcnosť ľudstva prechádza rodinou," dodáva Rada KBS pre rodinu.
TK KBS informovala Rada KBS pre rodinu( TK KBS, rpr, ml; pz ) 20200514034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020