TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V charite nepatríme k tým, ktorí majú zostať v režime „home office“
P:3, 14. 05. 2020 10:42, DOMBratislava, 13. máj (TK KBS) Snahou Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH) je pomáhať tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Charita tak robila pred vypuknutím pandémie a chce v tom pokračovať aj po jej skončení. S obľúbeným projektom Pošli tašku nekončí, práve naopak rozvíja ho ďalej a plánuje ho rozšíriť aj na ďalšie ohrozené skupiny.

Lucia je 75-ročná sympatická dáma, ktorá pravidelne v Bratislave využíva službu Pošli tašku. Pandémia Lucii zmenila život, do obchodov nechodí a neplánuje to zmeniť ani počas uvoľňovania preventívnych opatrení. Službu Pošli tašku bude využívať aj naďalej: „Hneď, keď som sa dopočula o službe, volala som na charitu. Bola som o celom procese poučená. Nadiktovala som, čo som potrebovala a tuším, že hneď na druhý deň tu dobrovoľníci boli. Všetko mi doniesli, bola som šťastná, že nemusím chodiť po obchodoch. Lebo predsa, nemáme veľmi chodiť a vtedy ešte nefungovali hodiny na nakupovanie len pre dôchodcov. Za týždeň som opäť zavolala, takisto veľká ochota, dobrovoľníci milí, zlatí.“

Od začiatku projektu pre seniorov Pošli tašku – www.poslitasku.sk, od 24. marca do konca apríla 2020, zrealizovala bratislavská charita spolu niečo vyše 220 nákupov potravín v hlavnom meste, Senci, Skalici a okolí, Pezinku, Modre či v Šaštíne-Strážach. V službe bude pokračuje aj po uvoľňovaní opatrení. „Seniori, ktorí sa zapojili do projektu, začínajú byť smutní, že so službou skončíme. Všetkých chcem uistiť, že tam, kde našu službu potrebujú, pokračujeme a rozšírime ju aj v prospech všetkých, ktorí nemajú seniorský vek, ale pomoc potrebujú z iných, napr. zdravotných dôvodov,“ vysvetľuje riaditeľ BACH Boris Hrdý.

Charita na podporu projektu pripravila nové video, ktorým chce ľudí motivovať k tomu, aby sa sami ozvali, prípadne posielali tipy, ak vedia o niekom, kto potrebuje pomôcť. Projekt Pošli tašku vznikol v krízovej situácií, keď bratislavská charita zatvárala svoje zariadenia a prestavovala služby z preventívnych dôvodov. Čo podľa jej riaditeľa motivovalo bratislavskú charitu ísť do niečoho nového?

„Veľmi intenzívne som vnímal, že my v charite nepatríme k tým, čo majú zostať na „home officoch“. Práve potreba a požiadavka danej situácie, naplnenie nášho „byť blízko pri človeku“,
svedectvo aktívnej a činorodej charitnej lásky voči najzraniteľnejším, ohrozeným a osamelým, ktorí sú takými počas celého roka, ale teraz sme si to, vďaka šíreniu koronavírusu, ako spoločnosť uvedomili oveľa viac," uviedol Boris Hrdý.

Kvôli hrozbe nákazy vírusom Covid-19 bola Bratislavská arcidiecézna charita nútená dočasne zatvoriť zariadenie pre ľudí s duševným ochorením či Centrum solidarity v Petržalke. Klientov ale ďalej podporuje pravidelnou online komunikáciou a centrum využíva na pomoc apodporu ľudí postihnutých pandémiou. Dodávala napríklad oblečenie do karanténneho mestečka na Zlatých pieskoch v Bratislave. Opatrovateľskú a ošetrovateľskú službu charita nezrušila, zamestnankyne sa starajú o chorých či osamelých za prísnych preventívnych opatrení.

V nepriaznivej situácii zrealizovala bratislavská charita aj potravinovú pomoc OP FEAD, počas marca a apríla 2020 doručila 1940 balíkov ľuďom v núdzi. Viac informácií o pomoci a kontakty, na ktoré sa môžu ľudia aj počas pandémie kedykoľvek obrátiť, nájdete na stránke www.charitaba.sk. BACH ďakujem všetkým darcom a spolupracovníkom za podporu.

-
Kontakt pre médiá: Mária Hvozdíková, oddelenie komunikácie a PR BACH; 0910 852 380; marketing@charitaba.sk( TK KBS, mhv, ml; pz ) 20200514030   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020